Çözüldü Windows 10 bilgisayarı sıfırlamak virüsleri siler mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ThePrine

Centipat
Aklımda birkaç soru var. Windows 10'da bilgisayarı sıfırlayarak tamamen virüslerden kurtulabilir miyiz? Ya da USB'den temiz bir format atmak bilgisayardaki bütün virüsleri temizler mi? Her kafadan farklı bir yorum çıkmakta. Bazıları evet diskler tamamen sıfırlandığı için format sonrası virüs kalması söz konusu olmadığını söylerken bazıları ise format ya da sıfırlanız dahi diske yerleşip silinmeyen virüsler olduğunu söyledi. Bilgisayarımda "occamy. C" adlı bir virüs buldu Defender. İnternette araştırdığımda bayağı riskli bir virüsmüş. Crackli bir oyun indirmiştim sanırım ondan olabilir. Bilgilendirirseniz beni sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Boot sektör virüsleri DOS ve Windows 3.1 gibi çok eski işletim sistemlerinin olduğu dönemde yaygındı. Gelişen işletim sistemi özellikleri ile boot sektör virüsleri yok oldu.

Temiz kurulum ile tamamen kurtulabilirsiniz.

Format atıp, internet tarayıcınızdan Google hesabınıza girdiğiniz anda eşleşen senkronizasyon yüzünden geri gelen zararlılar format ile ilgili değildir.
Sana yetiyor. Ama mesela işletmelerin Windows 7'yi bir an önce terk etmesi gerekiyor bana göre zira desteği bitiyor ve fidye yazılımlarına karşı savunmasız olacak.

Ayrıca rootkit'lere karşı koruma sağlayamayabilir Security Essentials.
Haklısınız hocam. Güvenlik güncellemesini kaldırmak ciddi bir olay. Windows 10 için de kurumsal şirketler (Windows 7 Enterprise gibi) yazılımı çıkarılmalı bence. Bu iş uzun ve yorucu olur. (yeni bir yazılım her yiğidin harcı değil) ama şirketlerin de birçok kullanıcı gibi Windows 10 Home Basic veya Home Premium kullanması, güvenlik açısından riskli bence.

İnternette eğer gerekiyorsa para karşılığı virüs satan pek çok yer var. Yani neden illa yazmak zorundasınız? Virüs sizi değil siz virüsü bulursunuz. Karşıyı virüslemek için virüs yazmayı bilmiyorsan ne yapacaksın? Alacaksın.
Virüs alım satımı konusuna yazdığımı fark etmedim. Kusur
10 yıldan fazladır teknoloji ile iç içeyim, hiçbir zaman 500 GB bir diskin 640 GB yapılabildiğini görmedim. Bazı bilgileriniz doğru ama bazıları tamamen gerçek dışı, uydurma. Maalesef.

Sabit disk kapasitesi diskin içindeki plakaya bağlıdır. Üretici, Firmware ile plakada veri yazılabilen kısımları belirler. Yapabileceğin en uç şey, Firmware'i kırıp veri yazılamayan alanlara veri yazmaktır. Lakin bu durumda bile 140 GB ekstra alan elde edemezsiniz. Bu kesinlikle mümkün değil!

Bugüne kadar kapasitesi artırılabilen bir flash bellek görmedim. Buna da düpedüz uydurma diyeceğim maalesef. Çin malı yüksek kapasiteli belleklerden bahsediyorsanız onlar zaten aldatma.

Burada da flash belleğin kontrolcü çipindeki yazılımı değiştirip belleği işletim sistemine büyük kapasiteli gibi tanıtabilirsiniz. Ama iş dosya yazmaya geldi mi patlar.

DOS bir yazılımın kalbi değildir. Microsoft, Windows XP ile birlikte DOS'u tamamen bırakmıştır. Windows 98, MS-DOS temelli son Windows'tur.

Kaynak: Windows XP | Wikiwand

Sabit diskin MBR bölümüne yerleşen, hatta BIOS'a yerleşen virüsler vardı ama bu devir biteli çok oldu. Ben bugüne kadar formattan sağ çıkan bir virüs görmedim.

Ha var piyasada tipler, "format attım, virüs gitmedi" diyen. C sürücüsünü silince format attığını sanıyor. Eee, D sürücüsünü silmedin dostum, virüs orada idi? Yok ama, C'yi sildi ya format attı...

Şu yöntemden sağ çıkabilecek bir virüs olduğunu sanmıyorum: Diskpart İle Sabit Disk Nasıl Silinir? - Technopat

Varsa kaynak belirtin, şapka çıkartırım.
Yaşadığım virüs olayını kayıt altına almam gerekir kaynak göstermek için. Formattan sağ çıkan virüs var. Ama bu bir iddiayı ispatlamakla ilgili değil. Her an temkinli olmakla ilgili. Format atmakla kolayına kaçmak yerine virüsten kurtulmayı öğrenmek daha önemli bana göre.

Yazdıklarımın birçoğu bilim kurgu gibi gelebilir çünkü ispatlama amacıyla değil.ornek olması için yazdım.

Virüsleri temizleme rehberinde format atmak olmamalı. Bu son çare. Bana sorsanız format atacağına yeni bir hard disk almak daha kesin çözüm.

Uzun uzun şeyler yazıyorsunuz, hiçbir kaynağınız yok ve söylediğiniz neredeyse her şey ya eski bilgilere ait ya da kanıtlanamayacak şeyler ve bizden size inanmamızı bekliyorsunuz.

Yediğin virüsün ismini yazın, araştıralım.

Formattan sonra geri geldiğine dair bir kaynak varsa vardır. Yoksa yoktur. Hala, "Ya virüsü yedim, ispatlamam için virüsü kayıt altına almam lazım.", "Format en son çare." diyorsunuz. Formatın en son çare olmadığını hiçbir zaman söylemedim, söylemedik. Konu formatın en son çare olup olmaması veya virüslerden nasıl kurtuluruz değil. :)

Yediğin virüsün ismini yazın, araştıralım. Formattan sonra geri geldiğine dair kaynak varsa vardır, yoksa yoktur. Konu kapanır. :)

Son düzenleme:
Uzun uzun şeyler yazıyorsunuz, hiçbir kaynağınız yok ve söylediğiniz neredeyse her şey ya eski bilgilere ait ya da kanıtlanamayacak şeyler ve bizden size inanmamızı bekliyorsunuz.

Yediğin virüsün ismini yazın, araştıralım.

Formattan sonra geri geldiğine dair bir kaynak varsa vardır. Yoksa yoktur. Hala, "Ya virüsü yedim, ispatlamam için virüsü kayıt altına almam lazım.", "Format en son çare." diyorsunuz. Formatın en son çare olmadığını hiçbir zaman söylemedim, söylemedik. Konu formatın en son çare olup olmaması veya virüslerden nasıl kurtuluruz değil. :)

Yediğin virüsün ismini yazın, araştıralım. Formattan sonra geri geldiğine dair kaynak varsa vardır, yoksa yoktur. Konu kapanır. :)
Tartışma yaptığımızı sanmıyorum. Deneyim paylaşıyorum. Virüsün adını bilsem bu olayın kaydını tutmuş olsam yazardım. İnandırmak zorunda değilim. Sen de okumak zorunda değilsin. Uzun uzun yazmak yanlışsa bundan sonra yapmam. Kafa karıştırıcı olabileceğini biliyorum.

Tartışma yaptığımızı sanmıyorum. Deneyim paylaşıyorum. Virüsün adını bilsem bu olayın kaydını tutmuş olsam yazardım. İnandırmak zorunda değilim. Sen de okumak zorunda değilsin. Uzun uzun yazmak yanlışsa bundan sonra yapmam. Kafa karıştırıcı olabileceğini biliyorum.
Tartışma:
  1. bir konuyla ilgili karşıt düşünceleri karşılıklı olarak öne sürme ve savunma.
Uzun uzun yazmak yanlış değil, böyle bir iddiaya kaynak belirtmemek yanlış.
Virüsün ne yaptığını bilmiyorsun, adını bilmiyorsun, nerede saklandığını bilmiyorsun ama virüs var diyorsun. Neyse, uzatmaya gerek yok. İyi Sosyal'ler. :)

Tartışma:
  1. bir konuyla ilgili karşıt düşünceleri karşılıklı olarak öne sürme ve savunma.
Uzun uzun yazmak yanlış değil, böyle bir iddiaya kaynak belirtmemek yanlış.
Virüsün ne yaptığını bilmiyorsun, adını bilmiyorsun, nerede saklandığını bilmiyorsun ama virüs var diyorsun. Neyse, uzatmaya gerek yok. İyi Sosyal'ler. :)
Yardım isteyen birine yaşadığımı anlattım. Tartışma yok. Belki kafa karıştırmış olabilir ama iddia yok ortada. İspat gerekmiyor.

Format en kesin ve tatmin edici çözümdür. Veriler de gider format ile. Bu riski göze alıyorsanız USB üzerinden format atın. Olsun bitsin! Verileri geri döndüremezseniz mazeret veya küfür kabul etmiyoruz. (!)

Veriler dediğin bilgisayara bizim yüklediğimiz uygulamalardan mı bahsediyorsun yoksa bilgisayarın gerekli olan uygulamaları da mı gider? Yeni PC aldım ve oyun yamalarken virüs bulaştı aldığım yer getir format atalım dedi bilgisayara herhangi bir zararı olur mu performansta falan ya da yavaşlama falan olmaz değil mi?

Veriler dediğin bilgisayara bizim yüklediğimiz uygulamalardan mı bahsediyorsun yoksa bilgisayarın gerekli olan uygulamaları da mı gider?
Format her şeyi siler. Ha PC'de kurtarma bölümü varsa ve onu silmezsen geri yükleme yapabilirsin oradan.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı