Çözüldü Windows 10 bilgisayarı sıfırlamak virüsleri siler mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ThePrine

Centipat
Aklımda birkaç soru var. Windows 10'da bilgisayarı sıfırlayarak tamamen virüslerden kurtulabilir miyiz? Ya da USB'den temiz bir format atmak bilgisayardaki bütün virüsleri temizler mi? Her kafadan farklı bir yorum çıkmakta. Bazıları evet diskler tamamen sıfırlandığı için format sonrası virüs kalması söz konusu olmadığını söylerken bazıları ise format ya da sıfırlanız dahi diske yerleşip silinmeyen virüsler olduğunu söyledi. Bilgisayarımda "occamy. C" adlı bir virüs buldu Defender. İnternette araştırdığımda bayağı riskli bir virüsmüş. Crackli bir oyun indirmiştim sanırım ondan olabilir. Bilgilendirirseniz beni sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Boot sektör virüsleri DOS ve Windows 3.1 gibi çok eski işletim sistemlerinin olduğu dönemde yaygındı. Gelişen işletim sistemi özellikleri ile boot sektör virüsleri yok oldu.

Temiz kurulum ile tamamen kurtulabilirsiniz.

Format atıp, internet tarayıcınızdan Google hesabınıza girdiğiniz anda eşleşen senkronizasyon yüzünden geri gelen zararlılar format ile ilgili değildir.
Yanlış Bilgilendirme
@FatihKan1 silinen verilerin üstüne veri yazılırsa veri sonsuza kadar uçar. Format attığımızda disk formatlanıyor ve üstüne tekrar Windows dosyaları yazılıyor. Yani pek çok veri yok oluyor.
500GB boyutundaki bir diskin aslında 640GB yapılabildiğini biliyorum. Yani boyut orada ama kapalı. Aynı durum flash bellekler için de geçerli. DOS yani bir yazılımın kalbi olan platformu iyi bilen bir virüs yazılımcısının diske yazma işleminin gerçekten ne anlama geldiğini bildiğinden kuşkum yok. Dediğim gibi format verilerin karışması anlamına geliyor. Aslında silinmiyor. Sadece DOS sistemi bu alanı boş varsayıyor. Üzerine yazıldıkça silinmiş oluyor. Veri hala orada. Bir diskin içini yüzde yüz doldurmak imkansız. Disk bölümleme aralığı yüzünden. O aralık disk boyutunu yuvarlıyor. Örneğin disk bölümleme boyutu 50 MB ise 45MB bir dosya kopyaladığınızda onu 50 MB varsayıyor ve aradaki 5MB asla kullanılmıyor. Bir virüs bu boşlukta kolayca saklanır. Windows kurulduktan sonra Windows dosyaları arasından çıkar ve kendini yeniden kopyalar. Belki de bir tetikleyici gerekebilir. Saklandığı dosya ile ilgili Windows işleminin çalışmaya başlaması yeterli.

Virüs, Adware, Malware vb. temizlemek için:

• Kaspersky Free
  • AdwCleaner
  • Hitman Pro
  • Malwarebytes Free
  • Rootkit Scanner
Programları ile bir kez tarama yapın. Tahmin ediyorum ki sisteminize format atmanıza gerek olmayacak.

Format verilerin karışması değil, işletim sistemi tarafından görülemeyecek şekilde kapatılması anlamına geliyor. Arkadaşın yediği virüs trojan. Trojanlar bu amaçlarla kullanılmazlar. Ayrıca @FatihKan1 bahsettiğiniz virüs türleri her yerde bulunabilecek bir virüs değildir. Arkadaşa bulaşması, anti-virüsler tarafından tespit edilip, piyasaya girmesi demektir. Bu tür virüsler, rootkitlerle gelirler. Zaten Windows üzerinde günlük kullanıcıya rootkit rastlamaz.

@ThePrine öneri yapmıştım zaten, ESET ya da Kaspersky kullanabilirsiniz.
ESET bazen bulamıyor kullanmıştım ancak Kaspersky'ı tabii ki de deneyeceğim teşekkürler.
Windows Defender "occamy. C" adlı trojanı karantinaya aldı ve masaüstünden dosyayı sildi. Bir daha çalışacağını sanmıyorum tabii sizin de düşünceleriniz almak isterim. Bu arada "occamy. C" virüsü bilgisayara bulaştığı zaman bilgilerimizi karşı tarafa iletmeye veya mining yapmalarına olanak tanıyormuş ne kadar doğru orası tartışılır.

Format verilerin karışması değil, işletim sistemi tarafından görülemeyecek şekilde kapatılması anlamına geliyor. Arkadaşın yediği virüs trojan. Trojanlar bu amaçlarla kullanılmazlar. Ayrıca @FatihKan1 bahsettiğiniz virüs türleri her yerde bulunabilecek bir virüs değildir. Arkadaşa bulaşması, anti-virüsler tarafından tespit edilip, piyasaya girmesi demektir. Bu tür virüsler, rootkitlerle gelirler. Zaten Windows üzerinde günlük kullanıcıya rootkit rastlamaz.
Her yerde bulunan virüs :) Virüs arayan mı var? Virüs seni bulur sen onu değil.

İnternette eğer gerekiyorsa para karşılığı virüs satan pek çok yer var. Yani neden illa yazmak zorundasınız? Virüs sizi değil siz virüsü bulursunuz. Karşıyı virüslemek için virüs yazmayı bilmiyorsan ne yapacaksın? Alacaksın.

Boot sektör virüsleri DOS ve Windows 3.1 gibi çok eski işletim sistemlerinin olduğu dönemde yaygındı. Gelişen işletim sistemi özellikleri ile boot sektör virüsleri yok oldu.

Temiz kurulum ile tamamen kurtulabilirsiniz.

Format atıp, internet tarayıcınızdan Google hesabınıza girdiğiniz anda eşleşen senkronizasyon yüzünden geri gelen zararlılar format ile ilgili değildir.

Çözüm
500GB boyutundaki bir diskin aslında 640GB yapılabildiğini biliyorum. Yani boyut orada ama kapalı.

10 yıldan fazladır teknoloji ile iç içeyim, hiçbir zaman 500 GB bir diskin 640 GB yapılabildiğini görmedim. Bazı bilgileriniz doğru ama bazıları tamamen gerçek dışı, uydurma. Maalesef.

Sabit disk kapasitesi diskin içindeki plakaya bağlıdır. Üretici, Firmware ile plakada veri yazılabilen kısımları belirler. Yapabileceğin en uç şey, Firmware'i kırıp veri yazılamayan alanlara veri yazmaktır. Lakin bu durumda bile 140 GB ekstra alan elde edemezsiniz. Bu kesinlikle mümkün değil!

Aynı durum flash bellekler için de geçerli.

Bugüne kadar kapasitesi artırılabilen bir flash bellek görmedim. Buna da düpedüz uydurma diyeceğim maalesef. Çin malı yüksek kapasiteli belleklerden bahsediyorsanız onlar zaten aldatma.

Burada da flash belleğin kontrolcü çipindeki yazılımı değiştirip belleği işletim sistemine büyük kapasiteli gibi tanıtabilirsiniz. Ama iş dosya yazmaya geldi mi patlar.

DOS yani bir yazılımın kalbi olan platformu iyi bilen bir virüs yazılımcısının diske yazma işleminin gerçekten ne anlama geldiğini bildiğinden kuşkum yok.

DOS bir yazılımın kalbi değildir. Microsoft, Windows XP ile birlikte DOS'u tamamen bırakmıştır. Windows 98, MS-DOS temelli son Windows'tur.

Kaynak: Windows XP | Wikiwand

Bir virüs bu boşlukta kolayca saklanır. Windows kurulduktan sonra Windows dosyaları arasından çıkar ve kendini yeniden kopyalar.

Sabit diskin MBR bölümüne yerleşen, hatta BIOS'a yerleşen virüsler vardı ama bu devir biteli çok oldu. Ben bugüne kadar formattan sağ çıkan bir virüs görmedim.

Ha var piyasada tipler, "format attım, virüs gitmedi" diyen. C sürücüsünü silince format attığını sanıyor. Eee, D sürücüsünü silmedin dostum, virüs orada idi? Yok ama, C'yi sildi ya format attı...

Şu yöntemden sağ çıkabilecek bir virüs olduğunu sanmıyorum: Diskpart İle Sabit Disk Nasıl Silinir? - Technopat

Varsa kaynak belirtin, şapka çıkartırım.

@Recep Baltaş iyi bir antivirüs programı ile de virüsler yok edilebilir. Ben Windows 7 Ultimate 64 bit kullanıyorum. Microsoft Security Essentials yetiyor bana. 3 virüs (trojan, solucan, Truva atı) bulup 3 ay (değiştirilebilir) sonra PC'den söküp atıyor.

@Recep Baltaş iyi bir antivirüs programı ile de virüsler yok edilebilir. Ben Windows 7 Ultimate 64 bit kullanıyorum. Microsoft Security Essentials yetiyor bana. 3 virüs (trojan, solucan, Truva atı) bulup 3 ay (değiştirilebilir) sonra PC'den söküp atıyor.

Sana yetiyor. Ama mesela işletmelerin Windows 7'yi bir an önce terk etmesi gerekiyor bana göre zira desteği bitiyor ve fidye yazılımlarına karşı savunmasız olacak.

Ayrıca rootkit'lere karşı koruma sağlayamayabilir Security Essentials.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı