Çözüldü Windows 10 BSOD ve kendini onarım döngüsü sıklaşmaya başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

a short engineer

Centipat
Daha fazla  
RAM
4x2 (8gb)
SSD veya HDD modeli
wdc wd5000avds-63u7b1(500gb)
Ekran kartı
nvidia gtx 750 gddr5
Anakart
intel h55
İşlemci
intel i5-660
Hocam benim PC sıklıkla donuyor. En ufak bir işlemde bile çok bekletiyor, başlıkta dediğim gibi mavi ekran ve kendini onarma döngüsü sıklaşmaya başladı. Bu onarım döngüsü formatla çözebiliyorum sadece. Mesela GTA 5 oynarken PC uzun uzun donuyor ve hiçbir şeye cevap vermiyor. Gidip HDD tarattım ve bana 3-4 tane bad sector olduğunu söyledi ve daha şimdi başıma geldi.

PC yeniden başlatırken bana "select a proper boot device" dedi, aç kapa yapınca düzeldi. İnsanlar bunun ya HDD'den ya da RAM'lerden olduğunu söylüyor. Benim şüphelendiğim HDD tarama gelan yaptığımda Crystal disk bana dikkat diyor RAM'leri maalesef test edemedim çünkü daha dün format atmama rağmen ve test edemeden PC kendini onarım döngüsüne soktu yine format atmak istemedim ve ben 2 şey arasında gidip geliyorum RAM mi HDD mi diye RAM'lere baktığımda 8 GB gösteriyordu ve anormal veriler görmemiştim.

Şimdi size soruyorum, PC donma ve mavi ekran verme sıklaşması HDD bozulduğuna mı yoksa RAM'lerin bozulduğuna mı işarettir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
HDD'deki bad sectorler bilgisayarı kilitler. O yuzden buyuk ihtimalle. HDD değişecek HDD yerine SSD tercih edersen bir daha böyle bir sorunla karşılaşmazsın.
HDD'deki bad sectorler bilgisayarı kilitler. O yuzden buyuk ihtimalle. HDD değişecek HDD yerine SSD tercih edersen bir daha böyle bir sorunla karşılaşmazsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Hocam bir de ben PC'yi kullanırken disk çoğu zaman %100 oluyor ve RAM'lerde anormal bir değer görmüyorum bugün SSD alacağım fakat yanlış şeyi alıp hala sorunla cebelenmek istemiyorum ve Memtest yapacak zamanımda olmadı HDD'nin bozulduğuna %100 emin miyiz? (Görev Yöneticisi ve sistem hakkında bölümü 8 GB RAM olduğunu gösteriyordu?)

Hocam bir de ben PC'yi kullanırken disk çoğu zaman %100 oluyor ve RAM'lerde anormal bir değer görmüyorum bugün SSD alacağım fakat yanlış şeyi alıp hala sorunla cebelenmek istemiyorum ve Memtest yapacak zamanımda olmadı HDD'nin bozulduğuna %100 emin miyiz? (Görev Yöneticisi ve sistem hakkında bölümü 8 GB RAM olduğunu gösteriyordu?)

Bir de ben bu işlerde biraz paranoyağım o şuyda ya buysa diye sizi yorduysam kusura bakmayın.

Hiçbir zaman kesinlik belirtemem ama büyük ihtimalle HDD bozulmuş.

Sizi yorduysam kusura bakmayın.

Forumun amacı bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı