Windows 10 Build 19042.572'den Build 20236.1000'e geçersem sorun olur mu?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Şu anda Windows 10 Pro Build 19042.572 (Beta Channel) kullanıyorum. Sistemde hiçbir sorun yok şu anda. Daha önceden Beta Channel'a (eski adıyla Slow Ring) verilen bazı büyük güncelleme derlemelerine baktım fakat çoğunlukla Dev Channel (eski adıyla Fast Ring) üzerine verilmiş aynı derlemedeki hiçbir hata düzeltilmeden olduğu gibi Beta Channel'a yayınlandığını görünce biraz karar değişikliğine gitmek istedim.

Sizce Build 19042.572 (Beta Channel) sürümünden Build 20236.1000 (Dev Channel) sürümüne geçersem sorun olur mu? Çünkü Build 20231'i (20236 bile değil) sanal makinede test ettiğimde arayüz ve işlevsellikte birçok iyileştirme getirildiğini gördüm. Sizce geçersem sorun olur mu?

@Recep Baltaş

Sistemimde şu anda 20236.1005 sürümü kurulu. 20H2'e göre daha performanslı, akıcı ve stabil çalışıyor. Herhangi bir NTLite düzenlemesi de yapmadım.

Gözüme çarpan iki problem oldu. Birincisi GTA V'te 60Hz V-Sync açmama rağmen oyunun 63 FPS'te çalışması ve ekran yırtılmaları yaşamam oldu. Bu problemi Rivatuner Statistics Server'dan Scanline Sync x2'yi kullanarak çözdüm. İkincisi B450 Chipset Setup'ı kurulumda hata verdiğinden sürücüyü kuramadım. Bu şekilde kullanıyorum.

DeviceManager.png

Bende mi sorun var?
20236'yı yükledim. Yüklediğim gibi yeşil ekran aldım; hem de 5 dakikada bir. Zaten Insider MVP'si açıklama yapmıştı. Sürücüler yeşil ekrana sebebiyet veriyor diye.

Bende mi sorun var?
20236'yı yükledim. Yüklediğim gibi yeşil ekran aldım; hem de 5 dakikada bir. Zaten Insider MVP'si açıklama yapmıştı. Sürücüler yeşil ekrana sebebiyet veriyor diye.
Hata kodu neydi?

Hocam hiç göremiyordum. Çok hızlı geçiyordu ekran. Her 5 dakikada bir yeşil ekran alıp yeniden başlatılıyordu. Tavsiyem, çarşamba gününü beklemeniz. Yeni build belki bu sorunları çözer.

Yeşil ekranı çok nadir alıyordum. Sonuncusu da bu olur umarım.
Ben bir keresinde 20H2 sürümünde yeşil ekran aldım. DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (nvlddmkm.sys) hatasıydı. Ekran kartı sürücüsünden kaynaklıydı fakat sırf Ayarlar'dan Insider'a katıldım diye mavi ekran yerine yeşil ekran çıktı. Acaba bu yeşil ekran hatası işletim sistemi çekirdeğine kalıcı olarak gömülmek yerine mavi ekran hatasıyla aynı anda gömülüp Insider ayarları yapılıyken mi çıkıyor? Çünkü 2004 sürümünün Beta Channel (eski adıyla Slow Ring) derlemelerini kullanırken bir keresinde mavi ekran almıştım (CRITICAL_PROCESS_DIED kodlu) ve yeşil ekran olarak değil mavi ekran olarak çıkmıştı.
Hatta kuzenime de 20H2 sürümünü kurdum ve dün sabah mavi ekran almış, öyle yeşil ekran olarak falan da çıkmamış. Mavi ekran olarak çıkmış. Bende neden yeşil ekran olarak görünüyor anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı