Windows 10 bulanıklık sorunu

VU7

Kilopat
Yer
Üsküdar, İstanbul / Adapazarı, Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Makina Mühendisi
Merhaba. Windows 10 Home kullanıcısıyım. İki gündür bilgisayarımda basitçe tarifi mümkün olmayan, ilk defa karşılaştığım bir problemim var. Problemimi birebir benzerini nette bulamadım. Problemin, daha doğrusu problemler yumağının birkaç semptomunu buldum fakat hiçbir çözüm derdime derman olmadı. Tahminimce Intel HD Graphics 4600 sürücümden kaynaklanan bir problemle karşı karşıyayım. Problemler yumağımı şöylece açıklamaya çalışayım:
1) Ekran görüntüm yer yer bulanık, fare imlecini üzerine getirdiğimde ya da mesela bir yazıyı seçtiğimde bulanıklık düzeliyor. Fakat mesela hızlı başlat menüsündeki simgeler bulanık kalmaya devam ediyor.
2) Hızlı başlat menüsünde dosyalar simsiyah -yazıları dahi okunmayacak kadar- görünüyor, aslında bu durum başlatı ilk açtığımda normal ve sonra fareyi üzerinde gezdirince kararmaya başlama şeklinde gerçekleşiyor.
3) Microsoft Edge kullanırken aktif olan sekme her zaman bulanık ve siyah görünüyor, ayrıca favori bar yeri geliyor tamamen siyah yeri geliyor fareyi üzerinde gezdirirken siyah görünüyor.
4) Intel HD Graphics uygulamasını açtığımda KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE hatası alıyorum ve bilgisayarım yeniden başlıyor.
5) Bilgisayarımın sesi açılan oyun ya da uygulamalara göre ses seviyesini yeniliyor.
ve dahası...
Böyle söylüyorum çünkü farklı zamanlarda anlattığım problemlerin farklı çeşitlerini de birleşik ya da ayrık olarak yaşamaktayım. Mesela siyah görünme gri veya grinin tonları şeklinde olabiliyor.

Ben böyle birşey ne gördüm ne duydum. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

2 gündür varsa sistem geri yükleme ile geri dönüş yapmayı deneyin. Windows Update ile son güncellemeleri alın. Düzelmezse intel sürücüsünü elle kurmayı deneyin. Ayrıca harici ekran kartınız varsa onun da sürücülerini güncelleyin. Hata ile ilgili minidump dosyalarını gönderirseniz daha net bilgiye ulaşabiliriz.

Farklı programlarda farklı seviyelerde ses çıkabilir. Ama sistemin ana ses seviyesini değiştiriyorsa ses kartı sürücüsünü silip donanım kimliği ile güncel halini kurmayı deneyin.

Bu arada kurduğunuz eski ama çalışan sürücüler Windows Update ile tekrar değiştiriliyorsa Sistem > Gelişmiş Ayarlar > Donanım > Aygıt Yükleme Ayarları kısmından otomatik olarak sürücülerin güncellenmesini kapatabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı