Windows 10 CMD etkinleştirmesi nasıl kaldırılır?

faruk212

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Arkadaşım yaklaşık 1 yıl önce Windows'u CMD ile etkinleştirmiş ki o zamanlar o da bu konularda cahil idi. Şu an kaldırmak istiyor ancak format atması biraz zor çünkü bilgisayar için indirilmesi gereken şeyler var evlerinin internet kotası az. CMD'den slmgr komutlarından birkaçını yazıp kodları silmiş. Şu an slmgr /xpr ve slmgr. Vbs /upk kodunu yazdığında Hata: Ürün anahtarı bulunamadı yazıyor. Slmgr. Vbs /cdns kodunu yazdığımızda ise Uyarı: DNS Yayımlama yalnızca kendisi de etkinleştirilmiş olan bir KMS makinesinde ayarlanabilir çıkıyor karşımıza. Bunlar nedir ve başka bir çözüm vb. var mı? Format atması biraz zor kendisinin interneti kotalı olduğu için. Teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar. Arkadaşım yaklaşık 1 yıl önce Windows'u CMD ile etkinleştirmiş ki o zamanlar o da bu konularda cahil idi. Şu an kaldırmak istiyor ancak format atması biraz zor çünkü bilgisayar için indirilmesi gereken şeyler var evlerinin internet kotası az. CMD'den slmgr komutlarından birkaçını yazıp kodları silmiş. Şu an slmgr /xpr ve slmgr. Vbs /upk kodunu yazdığında hata: Ürün anahtarı bulunamadı yazıyor. Slmgr. Vbs /cdns kodunu yazdığımızda ise uyarı: DNS yayımlama yalnızca kendisi de etkinleştirilmiş olan bir KMS makinesinde ayarlanabilir çıkıyor karşımıza. Bunlar nedir ve başka bir çözüm vb. var mı? Format atması biraz zor kendisinin interneti kotalı olduğu için. Teşekkürler.

Kaldırabileceğinizi pek sanmıyorum neden kaldırmak istiyorsunuz hocam bunun hiçbir zararı olmaz. Kaldırmak istiyorsanız format atın internetten Windows 10 kullanıyorsanız 1809 ISO indirin en az gblı sürüm bu sonra Windows Update sayesinde 21h2'ye geçebilirsiniz.

İşlemi yaparken komut satırını yönetici olarak çalıştır.
Önce kayıt defterinde KMS girdisini silmen gerekecek. Bunun için şu komutu kullan.
Kod:
cscript slmgr.vbs /upk&cscript slmgr.vbs /cpky

Sonra aram kısmına regedit.exe yaz ve kayıt defterini aç. Girdi yapacağın işlem kayıt defterinde KMS'ye ait bir iz kaldı mı diyedir.
ctrl + f yaparak bul'u aç ve msguides yaz.
kms.msguides.com benzeri bir URL bulursa onu sil. Bu kadar sistemi yeniden başlat. İstersen komut satırına slmgr.vbs /xrp yazarak yasal kullanım süreni öğrenebilirsin. "şu 30 gün ücretsiz kullanma şeysi"

Yapamazsan şuraya video bırakıyorum belki yardımcı olur. Video bana ait değildir ama anlattığım yöntemi içerdiğinden kullanımında bir problem görüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ek bilgi:
KMS anladığım kadarıyla bir OEM key türü değil. Çünkü OEM keyler bildiğim kadarıyla anakarta gömülüyor ve Windows eğer anakartta bir OEM key tespit ederse onu kullanıyor. Kullandığım bilgisayarım mesela Windwos 7 OEM keyi üzerinde Windows 10 çalıştırıyor. Ve 1-2 defa format atmama rağmen hâlâ OEM olarak gözüküyor. Bunun yanlış bilmiyorsam BİOS tan silebiliyorsun ama kounu bu değil.
İyi günler.

Son düzenleme:
İşlemi yaparken komut satırını yönetici olarak çalıştır.
Önce kayıt defterinde KMS girdisini silmen gerekecek. Bunun için şu komutu kullan.
Kod:
cscript slmgr.vbs /upk&cscript slmgr.vbs /cpky

Sonra aram kısmına regedit.exe yaz ve kayıt defterini aç. Girdi yapacağın işlem kayıt defterinde KMS'ye ait bir iz kaldı mı diyedir.
ctrl + f yaparak bul'u aç ve msguides yaz.
kms.msguides.com benzeri bir URL bulursa onu sil. Bu kadar sistemi yeniden başlat. İstersen komut satırına slmgr.vbs /xrp yazarak yasal kullanım süreni öğrenebilirsin. "şu 30 gün ücretsiz kullanma şeysi"

Yapamazsan şuraya video bırakıyorum belki yardımcı olur. Video bana ait değildir ama anlattığım yöntemi içerdiğinden kullanımında bir problem görüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ek bilgi:
KMS anladığım kadarıyla bir OEM key türü değil. Çünkü OEM keyler bildiğim kadarıyla anakarta gömülüyor ve Windows eğer anakartta bir OEM key tespit ederse onu kullanıyor. Kullandığım bilgisayarım mesela Windwos 7 OEM keyi üzerinde Windows 10 çalıştırıyor. Ve 1-2 defa format atmama rağmen hâlâ OEM olarak gözüküyor. Bunun yanlış bilmiyorsam BİOS tan silebiliyorsun ama kounu bu değil.
İyi günler.
Merhaba kodları yazdım tamamdır. Hatta bilgisayar açıkken belli bir süre sonra Windows’u Etkinleştir yazısı geri geldi. Ancak anlamadığım birşey var ben dediğiniz diğer kodları yazdığımda ürün kodu bulunamadı diyor sıkıntı yok ama “slmgr.vbs/cpky” kodunu yazdığımda kaç kere yazsam da ya da bilgisayarı yeniden başlatıp yazsam da ürün kodu kayıt defterinden silindi yazıyor. Acaba ben kms ile etkinleştirilen windowsu hallettim mi yoksa hala yapamadım mı?
Edit: Videodaki adamın dediğini bir daha deneyeceğim belki kayıt defterinden silersem hallolur. Eğer olursa yazarım.

Geri
Yukarı