Çözüldü Windows 10 "DistributedCOM" Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Zekcek

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Win 10 Pro orjinal kullanıyorum. Uzun zamandır bu hatayı alıyorum. Hata meydana gelince bilgisayar kapanıyor. Bu hatanın sebebi nedir?
Olay günlüğü logu
Kod:
Günlük Adı:    System
Kaynak:        Microsoft-Windows-DistributedCOM
Tarih:         18.05.2018 14:25:31
Olay Kimliği:  10016
Görev Kategorisi:Yok
Düzey:         Hata
Anahtar sözcükler:Klasik
Kullanıcı:     Local Service
Bilgisayar:    DESKTOP-RP2K9Q7
Açıklama:
uygulamaya özgü izin ayarları
{6B3B8D23-FA8D-40B9-8DBD-B950333E2C52}
CLSID'sine ve
{4839DDB7-58C2-48F5-8283-E1D1807D0D7D}
APPID'sine sahip COM Sunucu uygulaması için, Yok SID (Yok) uygulama kapsayıcısında çalışan LocalHost (LRPC Kullanan) adresindeki SID değeri (S-1-5-19) olan NT AUTHORITY\Local Service kullanıcısına Yerel Etkinleştirme izni vermiyor. Bu güvenlik izni, Bileşen Hizmetleri yönetim aracı kullanılarak değiştirilebilir.
Olay Xml'si:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
  <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-DistributedCOM" Guid="{1B562E86-B7AA-4131-BADC-B6F3A001407E}" EventSourceName="DCOM" />
    <EventID Qualifiers="0">10016</EventID>
    <Version>0</Version>
    <Level>2</Level>
    <Task>0</Task>
    <Opcode>0</Opcode>
    <Keywords>0x8080000000000000</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2018-05-18T11:25:31.253846500Z" />
    <EventRecordID>5413</EventRecordID>
    <Correlation />
    <Execution ProcessID="1332" ThreadID="1364" />
    <Channel>System</Channel>
    <Computer>DESKTOP-RP2K9Q7</Computer>
    <Security UserID="S-1-5-19" />
  </System>
  <EventData>
    <Data Name="param1">uygulamaya özgü</Data>
    <Data Name="param2">Yerel</Data>
    <Data Name="param3">Etkinleştirme</Data>
    <Data Name="param4">{6B3B8D23-FA8D-40B9-8DBD-B950333E2C52}</Data>
    <Data Name="param5">{4839DDB7-58C2-48F5-8283-E1D1807D0D7D}</Data>
    <Data Name="param6">NT AUTHORITY</Data>
    <Data Name="param7">Local Service</Data>
    <Data Name="param8">S-1-5-19</Data>
    <Data Name="param9">LocalHost (LRPC Kullanan)</Data>
    <Data Name="param10">Yok</Data>
    <Data Name="param11">Yok</Data>
  </EventData>
</Event>

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu hata önemli bir hata mı? Herhangi bir sorun yaşatır mı? Temiz kurulum yapsak yine bu hatayı alır mıyız?
Bendeki bu hatanın nedeni PSU'nun yarattığı bir sorunmuş. PSU değiştirdim ve bilgisayar bu hatayı vererek kapanmıyor artık. Kurulumla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Benim tecrübem donanımsal olarak çözüldü.
@Recep Baltaş merhaba, yıllar sonra bu rehberinizi gördüm ancak 6. adıma kadar (yönetici hesabım olmasına ve sizin de belirttiğiniz talimatları uygulayıp yapmama rağmen) "düzenle" butonu karartılmış şekilde ve açamıyorum. Yardımcı olma şansınız var mı?
@Recep Baltaş Merhaba, yıllar sonra yazıyorum belki de ama rehberinizdeki 6.adıma kadar ilerleyebildim ve yine belirttiğiniz yönetici hesabı yapma talimatlarıyla birlikte kullanıcımı yönetici yaptığım halde 6.adımdaki "düzenle" butonu deaktif bir şekilde duruyor. Yardımcı olur musunuz?

Merhabalar.
Ulaştığım çözümü paylaşmak istedim. @Recep Baltaş'ın yazdığı adımları denedikten sonra diğer arkadaşlarımızın da karşılaştığı gibi son bölümdeki izin işlemlerinde Local Service'i ekleme adımında Ekle düğmesi benim bilgisayarda da çıkmıyordu.

İşlemleri kontrol ederken HKEY_Local_Machine\Software\Classes\AppID\... bölümünde Administrators yerine Administrator olarak eklediğimi fark ettim ve bu işlemi düzelttim:

01-Administrators.png

02-Administrators.png

Yine @Recep Baltaş'ın

Açıklamasındaki 7 nolu madde görselinde olduğu gibi Tüm bağımlı nesne izin girdilerini bu nesneden devralınabilen izin girdileriyle değiştir seçeneğini de işaretleyip onayladım.
Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra inaktif olan pencere düğmeleri aktif hale geldi:

03_Permission.png

Ardından Başlatma ve Etkinleştirme İzinleri bölümündeki Düzenle düğmesine tıkladığımda aşağıdaki mesajla karşılaştım. Bu mesaja İptal düğmesiyle yanıt verdiğimde içerik yeniden inaktif hale geliyor, ama Kaldır düğmesi seçildiğinde istediğim düzenlemeyi yapabildim:

04_Permission-2.png

05_Local-Services.png

Bu hata bende de var 1 yıldır. PC normal çalışıyor nette falan sıkıntı yok ama oyuna girdikten 5 - 10 dk sonra tak reset atıyor bazen 2 - 3 saniyelik mavi ekran görüyorum bazen sadece oyun donma görüntüsü kalıyor ekranda ve reset atılyor. Gittim başka bir PSU aldım 850W yok yine aynı sorun, 10 kere format attım M.2 diskimi biçimlendirdim temiz kurulum yaptım ama yok yine aynı sorun. En son 1080 ekran kartımı sattım 3060 Ti aldım yine aynı sorun kafayı sıyıracağım artık. Sırasıyla işlemci anakart M.2 ve RAM'i değiştireceğim sorunun kaynağını bulmak için tabii ki bu da para demek ve mecbur takılıyoruz öyle parayı bulana kadar. Burada belki çözerim sorunu dedim bütün adımları denedim ama son 7.maddede herkes gibi ekle butonu aktifleşmedi. Yönetici hesap olmasına rağmen. Eğer ileride sorunu çözersem buraya yazacağım çözümü.

Ben burada kaldım benim hata kodum biraz farklıymış devamında ne yapacağım?

1642459806807.png

1642459592536.png

Arkadaşlar verilen çözüm sadece raporlamayı kapatıyormuş. Bu yüzden uğraşömanıza gerek yok. Ayrıca bu hatalar da gözardı edilebilir diyor Microsoft.

Bu olaylar, işlevselliği olumsuz etkilemedikleri ve tasarım gereği oldukları için güvenle göz ardı edilebilir.

Kaynak: Event ID 10016 is logged in Windows - Windows Client

Eğer donanımsal başka bir sorun varsa ayrı konu açınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı