Çözüldü Windows 10 "DistributedCOM" Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Zekcek

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Win 10 Pro orjinal kullanıyorum. Uzun zamandır bu hatayı alıyorum. Hata meydana gelince bilgisayar kapanıyor. Bu hatanın sebebi nedir?
Olay günlüğü logu
Kod:
Günlük Adı:    System
Kaynak:        Microsoft-Windows-DistributedCOM
Tarih:         18.05.2018 14:25:31
Olay Kimliği:  10016
Görev Kategorisi:Yok
Düzey:         Hata
Anahtar sözcükler:Klasik
Kullanıcı:     Local Service
Bilgisayar:    DESKTOP-RP2K9Q7
Açıklama:
uygulamaya özgü izin ayarları
{6B3B8D23-FA8D-40B9-8DBD-B950333E2C52}
CLSID'sine ve
{4839DDB7-58C2-48F5-8283-E1D1807D0D7D}
APPID'sine sahip COM Sunucu uygulaması için, Yok SID (Yok) uygulama kapsayıcısında çalışan LocalHost (LRPC Kullanan) adresindeki SID değeri (S-1-5-19) olan NT AUTHORITY\Local Service kullanıcısına Yerel Etkinleştirme izni vermiyor. Bu güvenlik izni, Bileşen Hizmetleri yönetim aracı kullanılarak değiştirilebilir.
Olay Xml'si:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
  <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-DistributedCOM" Guid="{1B562E86-B7AA-4131-BADC-B6F3A001407E}" EventSourceName="DCOM" />
    <EventID Qualifiers="0">10016</EventID>
    <Version>0</Version>
    <Level>2</Level>
    <Task>0</Task>
    <Opcode>0</Opcode>
    <Keywords>0x8080000000000000</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2018-05-18T11:25:31.253846500Z" />
    <EventRecordID>5413</EventRecordID>
    <Correlation />
    <Execution ProcessID="1332" ThreadID="1364" />
    <Channel>System</Channel>
    <Computer>DESKTOP-RP2K9Q7</Computer>
    <Security UserID="S-1-5-19" />
  </System>
  <EventData>
    <Data Name="param1">uygulamaya özgü</Data>
    <Data Name="param2">Yerel</Data>
    <Data Name="param3">Etkinleştirme</Data>
    <Data Name="param4">{6B3B8D23-FA8D-40B9-8DBD-B950333E2C52}</Data>
    <Data Name="param5">{4839DDB7-58C2-48F5-8283-E1D1807D0D7D}</Data>
    <Data Name="param6">NT AUTHORITY</Data>
    <Data Name="param7">Local Service</Data>
    <Data Name="param8">S-1-5-19</Data>
    <Data Name="param9">LocalHost (LRPC Kullanan)</Data>
    <Data Name="param10">Yok</Data>
    <Data Name="param11">Yok</Data>
  </EventData>
</Event>

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu hata önemli bir hata mı? Herhangi bir sorun yaşatır mı? Temiz kurulum yapsak yine bu hatayı alır mıyız?
Bendeki bu hatanın nedeni PSU'nun yarattığı bir sorunmuş. PSU değiştirdim ve bilgisayar bu hatayı vererek kapanmıyor artık. Kurulumla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Benim tecrübem donanımsal olarak çözüldü.
Hocam RAM yetersiz kalıyormuş Corsair Vengeance 2400MHz 8 GB tek slot RAM vardı yerine 3000MHz olan modelini taktım bütün derdim çözüldü. İmkan varsa bir arkadaşınızın RAM'lerini ödünç alıp deneyin ben de GTA 5 FiveM'de 5 dakika sonra oyun kapanıyordu. Arkadaşımın 3200MHz 2X8 RAM'leri ile 9 saat aralıksız oynayınca RAM'in sorun çıkardığını fark ettim. İlginç olan RAM bozuk değildi her türlü testten başarıyla geçti. Ben de o RAM'i satıp 50 TL ekleyerek yeni RAM aldım çok mutluyum. Umarım sizin de işinize yarar. :)

Tek modül Corsair 8 GB DDR4 2400 MHz kullanıyorum. RAM'den olabileceğini düşündüm. Deneyeceğim. Tek modül şeklinde 8 GB RAM kullandığımızda sorun olabiliyor olabilir. 2X4 GB RAM modülü ile deneyen var mı acaba?

1. Kayıt Defteri'ni açın ve şu yola gidin: HKEY_Classes_Root\CLSID\{6B3B8D23-FA8D-40B9-8DBD-B950333E2C52}
  2. Bu girdiye sağ tıklayın ve İzinler deyin.
  3. Gelişmiş'e tıklayıp Sahibi kısmının karşısındaki Değiştir butonuna tıklayın.
  4. Karşınıza Kullanıcı veya Grup seçin penceresi çıkacak.
  5. Burada Gelişmiş kısmına tıklayın, tekrar Kullanıcı veya Grup seçin ekranı gelecek:

Eki Görüntüle 340231
  6. Açılan pencerede şimdi bul deyin ve çıkan listeden kullanıcı adınızı seçip Tamam deyin.
  7. Alt pencerede de kullanıcı adınız belirecek:

Eki Görüntüle 340234
  8. Tekrar Tamam deyin. Artık öğenin sahibi sizsiniz:

Eki Görüntüle 340235
    • Ayrıca Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir seçeneğini de işaretleyin.
    • Örnek izinler:

Eki Görüntüle 299069
  9. Uygula ve Tamam deyin.

Bir sonraki aşamada:
  1. HKEY_Local_Machine\Software\Classes\AppID\{4839DDB7-58C2-48F5-8283-E1D1807D0D7D} yoluna gidin.
  2. Sağ tıklayın ve İzinler deyin.
  3. Gelişmiş dedikten sonra Sahibi kısmını değiştir deyip Administratorsyapın.
    • Yine altta beliren Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir seçeneğini de işaretleyin.
  4. Uygula diğerek yetkileri verin.

Son aşamada:
  1. Yönetimsel Araçlar'a gidin.
  2. Bileşen Hizmetleri'ni açın.
  3. Bilgisayarlar > Bilgisayarım > DCOM yapılandırması yoluna gidin.
  4. Hata Görüntüleyicisi altında gözüken servise bakın.
    • Burada servisin adını bulmak için Kayıt Defteri altında sağdaki kısma bakacaksınız. Mesela sizin aldığınız hatada bunun adı ShellServiceHost.
  5. Şimdi buna sağ tıklayın ve Özellikler deyin.
  6. Güvenlik sekmesine geçin ve Başlatma ve Etkinleştirme İzinleri kısmında Düzenle deyin:

Eki Görüntüle 299079
  7. Açılan pencereden Ekle deyin ve Local Service/Yerel Servis (Sunucu) seçeneğini seçip uygula deyin.
  8. Etkinleştir kutusunu işaretleyin.

Hocam hepsını yapdım ancak son açamada açılan pencerede EKLE kısmına tıklıyamıyorum.

1575123287814.png

1575123326593.png

Artı -1 Eksi
Bu video çok açıklayıcı gerçekten. Yalnız benim sorunum regedit üzerinde izinleri değiştirirken şu hatayı veriyor olması. Bu sadece bir değer üzerinde böyle oluyor ve nedenini bilemiyorum.

Eki Görüntüle 393194

Bu adımı çözebildiniz mi?

İki ayrı ID'ye sahip sorunun bir tanesinde sizinde almış olduğunuz güvenlik hatasını aldığım için çözüm gerçekleşmedi ancak diğerinde böyle bir güvenlik hatası almadığım için şuanda olay görüntüleyicisine DistributedCom hatası düşmüyor. Kısaca iki hata alırken artık tek bir hata alıyorum şu güvenlik sıkıntısını da çözebilirsem problemim kalmayacak.

Bu adımı çözebildiniz mi?

İki ayrı ID'ye sahip sorunun bir tanesinde sizinde almış olduğunuz güvenlik hatasını aldığım için çözüm gerçekleşmedi ancak diğerinde böyle bir güvenlik hatası almadığım için şuanda olay görüntüleyicisine DistributedCom hatası düşmüyor. Kısaca iki hata alırken artık tek bir hata alıyorum şu güvenlik sıkıntısını da çözebilirsem problemim kalmayacak.
Çözemedim maalesef ve görmezden gelmeye karar verdim. :)

Bu hata hakkında yeni bir gelişme var mıdır acaba? Windows 10 kullanan bir dünya insan bu hatadan yakınıyor. Microsoft'un ise tek dediği şey ''bu hata tamamen güvenlidir ve görmezden gelin''Ancak sistem her kitlendiğinde ve çöktüğünde olay görüntüleyicisinden baktığım vakit en son uyarının bu hata olduğunu görüyorum.

Artı -1 Eksi
Bende de çok oluyordu bu sorun ama şu an çözüldü sanırım. Bayağıdır kilitlenme olmuyor. Windows 10 Pro 2004 versiyon yüklü. Bu arada anakartı değiştirmiştim. Onunda etkisi olabilir.
Anakart: ASUS B365M-K
BIOS: 1605

Düğmeler hala pasif nasıl çözeceğiz orayı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı