Windows 10 Dizüstünde Kapanmama Sorunu

Raporu inceledim. Öncelikle şunu belirteyim sürücü güncelleme yazılımlarını dikkatli kullanmanız gerekir. Sürücüleri, bulabiliyorsanız mutlaka üretici firmaların sitesinden indirip kurmak öncelikli yöntem olmalı. Bilgisayarının kapanmamasına SMBus denetleyicisinin hatalı kurulan sürücüsünün yol açtığını düşünüyorum. IMEI'ye daha sonraki adımda bakarız. Aşağıda bağlantısını verdiğim Intel yonga seti kurulum dosyasını bilgisayarına indir klasöre çıkart. Daha sonra Win+R tuşlarına basarak çalıştır penceresini aç. Dosyayı çıkardığın klasörde, SetupChipset adlı bir dosya var. Bu dosyayı fare ile tutup, çalıştır penceresindeki adres satırına doğru sürükle (Bu satırda daha önceden yazmış olduğun bir şeyler varsa mutlaka önce onu temizle). Dosyayı buraya sürüklediğinde dosyanın bulunduğu yol adres satırında görünecektir. Şimdi adres satırının en sonuna gel bir boşluk bırak, -overall yaz ve yine bir boşluk bırakıp -overide komutunu yaz ve Tamam diyerek kurulumu yap( -overall -overide). Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra tekrar AIDA64 raporu gönder kontrol edeyim. Daha sonra IMEI sürücüsüne bakarız.

Intel Chipset Software 10.1.2.8: http://www.filedropper.com/intel10218

@cRea80 Kapanmama sorunun çözdüm. Intel Management Engine'nin güncel versiyonunu indirip 9.5 çevirdim kabul etti. Şuanlık sorun yok verdiğin dosyayı kurmama gerek varmı ?

Hayır sorun çözüldüyse gerek yok. Bundan sonraki temiz kurulumlarında sürücü bulma yazılımlarından önce üretici firma sitelerinden sürücüleri kurarsan baştan stabil bir sistem oluşturabilirsin. SMBus denetleyicin bu şekilde sorun çıkartmıyorsa onu da değiştirme. Daha sonra bu tip bir sorun yaşarsan Intel chipset yazılımını dediğim şekilde kurarsın.

Son düzenleme:
Asus X550LB marka/model laptobumda yaşadığım kapanmama problemi Intel Management Engine v9.5 (MEI_Win7_8_8.1_9.5.24.1790_5.0M) ile tamamen çözülmüş oldu. Konuya dair desteğini ve yardımlarını esirgemeyen cRea80 nickli arkadaşıma tekrar tekrar teşekkür ederim...

Hayır sorun çözüldüyse gerek yok. Bundan sonraki temiz kurulumlarında sürücü bulma yazılımlarından önce üretici firma sitelerinden sürücüleri kurarsan baştan stabil bir sistem oluşturabilirsin. SMBus denetleyicin bu şekilde sorun çıkartmıyorsa onu da değiştirme. Daha sonra bu tip bir sorun yaşarsan Intel chipset yazılımını dediğim şekilde kurarsın.

bende bazen kapanmama sorunu ile beraber bilgisayarı uyku modundan çıkartırken bilgisayar yeniden başlatılıyor bu konuda herhangi bir görüşünü alabilir miyim acaba. Forumdaki tüm konulara baktım genellikle bu konuda en çok siz bilgili duruyorsunuz ve birkaç kişinin çözülmesinde yardımcı olmuşsunuz. Eğer bana da bir yardımcı olursanız sevinirim çünkü çok kombinasyon denedim temiz kurulum yaptım 2 3 kez ve iyice kafam karıştı :).

Son düzenleme:
@cRea80 sayesinde kapanmama problemini çözmüş bulunmaktaym çok teşekkür ederim.. böyle sorunlu windows u bizi kullandırdığı için microsoft a ayrıca teşekkürlerimi(!) sunuyorum..

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı