MX Linux dokunmatik ekran ters çalışıyor

onuratesss21

Hectopat
Merhaba,

Elimdeki teclast X98 Air 3G modeli Çin markası olan win8/android4.4 (Teclast X98 Air 3G - Ãzellikler) olan cihazı normalde sadece Win8 de kullanıyordum. Onda da basit belge açımı ve YouTube'da ara sıra video açmak için kullanıyordum. Geçen haftadan beridir YouTube'da sürüm eski olduğu için video açmama izin vermiyordu. Bu yüzden cihaza MX Linux kurdum. MX-23.3 libretto sürümünün 64 Bit'lik versiyonu yüklü. Cihazda Wi-Fi, batarya ve ses sürücülerini sorunsuz tanımlanmış gibi duruyor ancak dokunmatik ekranında sıkıntım var.
Dokunmatik ekranı algılamış ama ters algılıyor ekranda sol alta dokunsam sağ üstte bir yere dokunmuşum gibi yapıyor ama bu dokunup sürükleme kısmında böyle yoksa direkt tekli tıklamada tıkladığım şeyi açıyor ancak yine mouse farklı bir yerde gözüküyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba,

Elimdeki teclast X98 Air 3G modeli Çin markası olan win8/android4.4 (Teclast X98 Air 3G - Ãzellikler) olan cihazı normalde sadece Win8 de kullanıyordum. Onda da basit belge açımı ve YouTube'da ara sıra video açmak için kullanıyordum. Geçen haftadan beridir YouTube'da sürüm eski olduğu için video açmama izin vermiyordu. Bu yüzden cihaza MX Linux kurdum. MX-23.3 libretto sürümünün 64 Bit'lik versiyonu yüklü. Cihazda Wi-Fi, batarya ve ses sürücülerini sorunsuz tanımlanmış gibi duruyor ancak dokunmatik ekranında sıkıntım var.
Dokunmatik ekranı algılamış ama ters algılıyor ekranda sol alta dokunsam sağ üstte bir yere dokunmuşum gibi yapıyor ama bu dokunup sürükleme kısmında böyle yoksa direkt tekli tıklamada tıkladığım şeyi açıyor ancak yine mouse farklı bir yerde gözüküyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gördüğüm kadarıyla Xfce sürümünü kullanıyorsun. Xfce dokunmatik ekran deneyimi için herhangi bir düzenlemeye sahip değil. Onun yerine plasma/plasma Mobile veya GNOME/phosh kullanman daha iyi olur.

KDE ve GNOME hem desktop hem mobil arayüz desteğine sahip ve bu konuda iyiler ama 2 GB RAM için ağır gelebilirler. Bu durumda mobil cihazlar için geliştirilen plasma Mobile ve phosh sürümü daha iyi bir tercih olabilir.

Merhaba

Gördüğüm kadarıyla Xfce sürümünü kullanıyorsun. Xfce dokunmatik ekran deneyimi için herhangi bir düzenlemeye sahip değil. Onun yerine plasma/plasma Mobile veya GNOME/phosh kullanman daha iyi olur.

KDE ve GNOME hem desktop hem mobil arayüz desteğine sahip ve bu konuda iyiler ama 2 GB RAM için ağır gelebilirler. Bu durumda mobil cihazlar için geliştirilen plasma Mobile ve phosh sürümü daha iyi bir tercih olabilir.

Merhaba. Linux işletim sisteminde yeni olduğum için çok aşırı anlayamıyorum maalesef. Daha rahat çalışsın diye Linux'a geçmiştim. Dediğiniz plasma Mobile veya phosh için ISO dosyası linkini paylaşma şansınız var mı acaba?

Merhaba

Merhaba. Linux işletim sisteminde yeni olduğum için çok aşırı anlayamıyorum maalesef. Daha rahat çalışsın diye Linux'a geçmiştim. Dediğiniz plasma Mobile veya phosh için ISO dosyası linkini paylaşma şansınız var mı acaba?
Bir de gnome dedikleriniz tam olarak ne oluyor? Ubuntu gibi mi?

Son düzenleme:
Merhaba

Yeni bir ISO indirmenize gerek yok. Dağıtım repolarında varsa oradan edinebilirsiniz.
Aşağıdaki komutları sırasıyla girip plasma-Mobile'ı edinebilirsin.

Bash:
sudo apt install plasma-mobile

sudo systemctl disable lightdm

sudo systemctl enable sddm

Phosh içinse aşağıdaki komutları kullanabilirsin.

Bash:
sudo apt install phosh

sudo systemctl enable gdm

Hocam bence KDE kullanan bir dağıtım denemelisiniz. Hatta bu MX Linux'un KDE sürümü de olabilir. Bence MX'i bir de KDE kurun veya depolama yeterliyse direkt KDE masaüstünü kurup oturum açma ekranından seçebilirsiniz.

sudo apt install kde-plasma-desktop

Bu komutla doğrudan kurabilirsiniz. Bu en hafif paketidir. Ortalama boyutu 175 MB. Sonrasında kullanacağınız XFCE araçlarını kullanabileceğiniz gibi XFCE'ye ait her şeyi silip hesap makinesi vs. gibi paketleri de kendiniz kurmanız gerekebilir.

Tabii bu cihaz tablet olduğundan üstteki arkadaşın dediği masaüstülerini de kurabilirsiniz. Onları hiç deneyimlemediğim için yorum yapmam pek doğru olmaz gibi.

Ayrıca şu konuyu okumanızı tavsiye ediyorum. Benzer bir sorun geçmişte çözülmüş. En başından uygulayıp siz de sorununuzu XFCE'de çözebilirsiniz. Sonuçta dokunmatik ters de olsa çalışıyor!

Merhaba

Bir de GNOME dedikleriniz tam olarak ne oluyor? Ubuntu gibi mi?

GNOME, plasma, Xfce... Bunların hepsi Linux için geliştirilmiş arayüzler. One UI, EMUI gibi düşünebilirsin ama bunları deneyimlemek için illa sıfırdan kurulum yapmana gerek yok. Gerekli paketleri indirip gerekli adımları takip ederek arayüzler arasında dilediğin gibi geçiş yapabilirsin.

Hocam bence KDE kullanan bir dağıtım denemelisiniz. Hatta bu MX Linux'un KDE sürümü de olabilir. Bence MX'i bir de KDE kurun veya depolama yeterliyse direkt KDE masaüstünü kurup oturum açma ekranından seçebilirsiniz.

Sudo apt install KDE Plasma-desktop

Bu komutla doğrudan kurabilirsiniz. Bu en hafif paketidir. Ortalama boyutu 175 MB. Sonrasında kullanacağınız Xfce araçlarını kullanabileceğiniz gibi Xfce'ye ait her şeyi silip hesap makinesi vs. gibi paketleri de kendiniz kurmanız gerekebilir.

Tabii bu cihaz tablet olduğundan üstteki arkadaşın dediği masaüstülerini de kurabilirsiniz. Onları hiç deneyimlemediğim için yorum yapmam pek doğru olmaz gibi.

Ayrıca şu konuyu okumanızı tavsiye ediyorum. Benzer bir sorun geçmişte çözülmüş. En başından uygulayıp siz de sorununuzu Xfce'de çözebilirsiniz. Sonuçta dokunmatik ters de olsa çalışıyor!

Hocam merhaba dediğiniz başlıktaki sorunu çözen kodu denedim transformation matrix diyordu. Dokunmatik bir tık daha kötüleşti şimdi daha saçma şekilde tıklama yapıyor maalesef.

Yeni bir ISO indirmenize gerek yok. Dağıtım repolarında varsa oradan edinebilirsiniz.
Aşağıdaki komutları sırasıyla girip plasma-Mobile'ı edinebilirsin.

Bash:
sudo apt install plasma-mobile

sudo systemctl enable sddm

Phosh içinse aşağıdaki komutları kullanabilirsin.

Bash:
sudo apt install phosh

sudo systemctl enable gdm
İki kodu da yazmaya çalıştım ama repolarında paketleri bulamadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı