Windows 10 Dxgkrnl.sys Mavi ekran Sorunu

Ekran kartının resmi olarak Windows 10 desteği yok. Öncelikle DDU ile güvenli modda AMD sürücüsünü kaldır. Ardından ekran kartı sürücüsünü Windows Update aracılığıyla güncelle. Tekrar aynı hatayı alırsan çok yüksek ihtimalle ekran kartın arızalıdır. Zaten epey eski bir ekran kartına sahipsin emekliye ayırma vakti çoktan gelmiş. Arızalı olduğundan emin olmak istersen Windows 7 yükleyip GPU sürücüsünü buradan yükle. Windows 7 önerme sebebim GPU sürücüsünün Windows 10'a resmi şekilde desteği olmamasından kaynaklı.

AMD Driver Autodetect

Ekran kartının resmi olarak Windows 10 desteği yok. Öncelikle DDU ile güvenli modda AMD sürücüsünü kaldır. Ardından ekran kartı sürücüsünü Windows Update aracılığıyla güncelle. Tekrar aynı hatayı alırsan çok yüksek ihtimalle ekran kartın arızalıdır. Zaten epey eski bir ekran kartına sahipsin emekliye ayırma vakti çoktan gelmiş. Arızalı olduğundan emin olmak istersen Windows 7 yükleyip GPU sürücüsünü buradan yükle. Windows 7 önerme sebebim GPU sürücüsünün Windows 10'a resmi şekilde desteği olmamasından kaynaklı.

AMD Driver Autodetect

Hocam şöyle izah edeyim. Windows 10 desteği yok ama Win 8.1 için olanı indirip kullanıyordum, sorun olmuyor. Bu sorun 3 gün önce başladı. PC'yi kapattım yattım. Ertesi gün açtığımda böyle hata verdi. Güvenli modda açıp DDU ile kaldırdım, sonra tekrar girip indirip kurdum düzeldi. Bir gün sorunsuz oynadım. Sonra dün yine oldu. Yine güvenli modda DDU ile kaldırdım, bu sefer yüklemeye çalışırken yarıya gelince mavi ekran hatası veriyor. Flash'ım elime geçince format atıp deneyeceğim, olmazsa kesin donanımsal mıdır?

Bir de Flash'ım arkadaşımda, hemen format atamam. Denemek amaçlı setup ile Win 7 kursam denesem olur mu?

Belirttiğim gibi ekran kartınızın resmi desteği olan bir işletim sistemini kurup yine aynı hatayı alırsanız sorun donanımsaldır ve ekran kartınız kesin olarak arızalıdır. 8.1 uyumlu bir sürümü yüklemeniz Windows 10'da sorunsuz çalışacağı anlamına gelmez. 8.1 ile Windows 10 için GPU çekirdek modu sürücüleri farklı. Elbette illa sıkıntı olacak anlamına da gelmez. Arızadan emin olmak adına önerim bu yöndedir.

Belirttiğim gibi ekran kartınızın resmi desteği olan bir işletim sistemini kurup yine aynı hatayı alırsanız sorun donanımsaldır ve ekran kartınız kesin olarak arızalıdır. 8.1 uyumlu bir sürümü yüklemeniz Windows 10'da sorunsuz çalışacağı anlamına gelmez. 8.1 ile Windows 10 için GPU çekirdek modu sürücüleri farklı. Elbette illa sıkıntı olacak anlamına da gelmez. Arızadan emin olmak adına önerim bu yöndedir.
Peki hocam denemek için setup ile kursam win7 sıkıntı olur mu?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı