Windows 10 eski OEM kurulumu

Artabora

Hectopat
Arkadaşlar, yeni bir forumdaşınız olarak hepinize merhabalar diyorum ve hemen konuya giriyorum.

Arkadaşlar, şu an da ASUS marka ve X556U model bir laptop kullanmaktayım. Bunu 2016 yılında almıştım. Birkaç yıl sonra harddiskte bir arıza yaşandı ve ilgili parçayı değiştirmek zorunda kaldık. Doğal olarak da içinde yüklü olan orijinal Windows gitti. Gittiğim bilgisayarcı içine korsan Windows 10 Pro yüklemiş. Ben de bu işlerden aslında çok anlamam, orijinal yazılım gitti diye bayağı bir üzülmüştüm. Ancak daha sonra BIOS'a gömülü olabileceğini araştırmalarla öğrendim. Produkey isimli yazılımı kullanarak bilgisayarımı tarayınca hakikaten de BIOS OEM Key orada duruyor. Halihazırda çeşitli sitelerden OEM Windows almayı düşünürken aletin içinde gömülü olanın silinmemiş olması beni bayağı bir sevindirdi doğrusu. Normalde bilgisayarcıya gitsem belki hallederdi ama hem güvenemiyorum, hem de şu korona günlerinde ailemde kronik hastalığı olanlar olduğundan, hiçbir şekilde toplum içine karışmak istemiyorum. Şimdi sizlerden yardım istiyorum sevgili forumdaşlar. Sorularıma geçeyim;

1. Ben, bu orijinal OEM Key'i kullanarak sistemimi tekrar aktif edebilir miyim?

2. Direkt olarak korsanın üstüne aktif edebilir miyim? Edersem sistemde aksama yapma ya da herhangi bir başka sorunla karşılaşma durumum olur mu?

3. Format atmam gerekir mi?

4. Ve son. Eğer format atmak gerekiyorsa ne yapmam ve bu OEM Key'in silinmesini önlemek için ne gibi yollar izlemem gerekir?

Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Sosyal mesafeye uyalım, kendimizi ve sevdiklerimizi koruyalım :) saygılar...

Son düzenleyen: Moderatör:
Microsoft hesabini girdiysen eger bir sikinti olmaz ama bir orijinal yazilim ile format atmani oneririm. Microsoft hesabina key zaten kaydolmustur.
Oem key anakartina gomulmustur. Format atsanda gitmez.

Öncelikle OEM Key'i bir kenara yazın ve kaybetmeyin. Ayarlardan Windows ürününü değiştirebilirsiniz bu anahtar ile.

Bana kalırsa yedeklerinizi aldıktan sonra Windows 10 ile temiz kurulum yapın. Key anakartınıza gömülü olduğu için girmenize bile gerek olmayacaktır ama yine de Key'i kaybetmeyin.

Arkadaşlar, yeni bir forumdaşınız olarak hepinize merhabalar diyorum ve hemen konuya giriyorum.

Arkadaşlar, şu an da ASUS marka ve X556U model bir laptop kullanmaktayım. Bunu 2016 yılında almıştım. Birkaç yıl sonra harddiskte bir arıza yaşandı ve ilgili parçayı değiştirmek zorunda kaldık. Doğal olarak da içinde yüklü olan orijinal Windows gitti. Gittiğim bilgisayarcı içine korsan Windows 10 Pro yüklemiş. Ben de bu işlerden aslında çok anlamam, orijinal yazılım gitti diye bayağı bir üzülmüştüm. Ancak daha sonra BIOS'a gömülü olabileceğini araştırmalarla öğrendim. Produkey isimli yazılımı kullanarak bilgisayarımı tarayınca hakikaten de BIOS OEM Key orada duruyor. Halihazırda çeşitli sitelerden OEM Windows almayı düşünürken aletin içinde gömülü olanın silinmemiş olması beni bayağı bir sevindirdi doğrusu. Normalde bilgisayarcıya gitsem belki hallederdi ama hem güvenemiyorum, hem de şu korona günlerinde ailemde kronik hastalığı olanlar olduğundan, hiçbir şekilde toplum içine karışmak istemiyorum. Şimdi sizlerden yardım istiyorum sevgili forumdaşlar. Sorularıma geçeyim;

1. ben, bu orijinal OEM Key'i kullanarak sistemimi tekrar aktif edebilir miyim?

2. direkt olarak korsanın üstüne aktif edebilir miyim? Edersem sistemde aksama yapma ya da herhangi bir başka sorunla karşılaşma durumum olur mu?

3. format atmam gerekir mi?

4. ve son. Eğer format atmak gerekiyorsa ne yapmam ve bu OEM Key'in silinmesini önlemek için ne gibi yollar izlemem gerekir?

Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Sosyal mesafeye uyalım, kendimizi ve sevdiklerimizi koruyalım :) saygılar...

Evet OEM lisansını kullanarak sisteminizi tekrar aktif edebilirsiniz, format atarak bunu halletebilirsiniz, Windows 10 media creation tool bu araç ile USB'nize Windows 10'nun kurulum dosyalarını yazdırabilirsiniz, OEM Key'ler sisteme gömülüdür ve almanız gereken bir önleme gerek yok, bu video ile de biosa gömülü olan ürün anahtarını bulma ürün anahtarınızı bulup etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz eğer olmazsa format ile Windows kurulumundan sonra otomatik olarak etkinleştirecektir.

Microsoft hesabini girdiysen eger bir sikinti olmaz ama bir orijinal yazilim ile format atmani oneririm. Microsoft hesabina key zaten kaydolmustur.
Oem key anakartina gomulmustur. Format atsanda gitmez.

Microsoft hesabımı girmedim. Bunun ne demek olduğunu da aslında bilmiyorum. Dediğim gibi OEM Key'i buldum. Format konusunda hangi adımları izlemeliyim ? Çok bir bilgim yok bu konuda. Yardımcı olursanız eğer çok makbule geçecektir...
Öncelikle OEM Key'i bir kenara yazın ve kaybetmeyin. Ayarlardan Windows ürününü değiştirebilirsiniz bu anahtar ile.

Bana kalırsa yedeklerinizi aldıktan sonra Windows 10 ile temiz kurulum yapın. Key anakartınıza gömülü olduğu için girmenize bile gerek olmayacaktır ama yine de Key'i kaybetmeyin.

Kodu kaydettim. Ancak format konusunda bilgisiz sayılırım. Sadece işin son noktası olduğunu biliyorum :D Bu konuda yardımı dokunacak video ya da herhangi bir doküman çok makbule geçecektir. Yardımınız için teşekkür ederim...

Öncelikle, Technopat'a hoş geldiniz. :)

Sorunuzun cevabına gelecek olursak, işletim sistemi korsan olarak kurulduğu için her ne kadar korsan lisansı bir şekilde silseniz veya yeni ürün anahtarını girseniz bile kalıntıları kalabilir. Bu yüzden orijinal Windows'u Microsoft'un sitesinden indirip Rufus ile USB belleğinize yazdırmanızı öneririm.

Anakartınıza gömülü bir ürün anahtarı varsa muhtemelen kurulum sırasında sürüm seçimi yapamayacaksınız, otomatik olarak etkinleştirilmiş bir şekilde Windows 10 Home Single Language kurulacak.

Formatı nasıl yapacağınıza gelecek olursak, aşağıdaki rehberi izlemenizi öneririm:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncelikle, Technopat'a hoş geldiniz. :)

Sorunuzun cevabına gelecek olursak, işletim sistemi korsan olarak kurulduğu için her ne kadar korsan lisansı bir şekilde silseniz veya yeni ürün anahtarını girseniz bile kalıntıları kalabilir. Bu yüzden orijinal Windows'u Microsoft'un sitesinden indirip Rufus ile USB belleğinize yazdırmanızı öneririm.

Anakartınıza gömülü bir ürün anahtarı varsa muhtemelen kurulum sırasında sürüm seçimi yapamayacaksınız, otomatik olarak etkinleştirilmiş bir şekilde Windows 10 Home Single Language kurulacak.

Formatı nasıl yapacağınıza gelecek olursak, aşağıdaki rehberi izlemenizi öneririm:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
[/QUOTE

Hoş buldum. :) Teşekkür ediyorum yardımlarınız için...

Eğer ben bunları yapamam derseniz,

1) Ayarlar'a girin,
2) Güncelleştirme ve güvenlik'e girin
3) Kurtarma'yı seçin
4) Bu bilgisayarı sıfırla'yı seçin ve diğer adımları okuyarak tamamlayın.

Diskinizi temizlemeyi veya verilerinizi saklamayı seçebilirsiniz. Sadece okuma yazma bilen biri bile sonraki adımları yapabilir.

Geri
Yukarı