Windows 10 etkinleştirme programları zararlı mı?

Windows 8.1'i Windows 10'a yükseltince bende de aynı durum oldu ve yıllarca öyle kullandım. Ayrıca o etkinleştirme anahtarı KMSpico'nun değil, Windows 10'un kendi dijital lisansı. Bir de o durumdan dolayı tehlikede değilsiniz ve KMSpico'yu silseniz dahi o ürün anahtarı gitmeyecek (format atılmadığı sürece). Bu durumu ise şöyle gözlemledim:
Yaklaşık 4 yıl önce (2016 yılının Ağustos ayında) KMSpico'nun süresinin dolması ve diğer çeşitli sorunlardan dolayı eskiden kullandığım dizüstü bilgisayarıma format atılmıştı ve KMSpico yüklenmişti. Ayarlar menüsünde ürün anahtarının süresinin 2017 yılının Şubat ayında dolacağı yazıyordu. Yaklaşık 5 ay sonra Windows 10'a yükselttim ve ayarlar menüsünde dijital lisans ile etkinleştirildiği yazıyordu. Lisans süresinin dolacağı tarih gelince ayarlar menüsüne baktım ama dijital lisans halen duruyordu ve etkinleştirme uyarısı vermedi. Aylar, hatta yıllar geçse de ürün anahtarının (dijital lisansın) süresi dolmadı.
Ben kmspico ile yapmamıştım başka bir program ile yapmıştım sadece istedigim şu nasıl kurtulabilirim format attım ancak 8.1 den windows 10 a geçince de kendi aktif oldu
Onun bir zararı yok. KMSpico'yu silseniz dahi o lisans silinmeyecek ve o lisans anahtarı KMSpico'ya ait değil.
Peki ne yapmam gerekiyor ben etkinleştirme programını windows 8.1 de iken kullanmıştım windows 10 a geçince zaten otomatik geldi ne yapabilirim

Ben kmspico ile yapmamıştım başka bir program ile yapmıştım sadece istedigim şu nasıl kurtulabilirim format attım ancak 8.1 den windows 10 a geçince de kendi aktif oldu
Kurtulmanıza gerek yok. Çünkü o lisans lisansı yaptığınız programa ait değil ve zararı yok (o şekilde yıllarca kullandım).

Peki ne yapmam gerekiyor ben etkinleştirme programını windows 8.1 de iken kullanmıştım windows 10 a geçince zaten otomatik geldi ne yapabilirim
Her şeyi denediysen ve olmuyorsa, LOW Format atmayı dene veya bilen birine attır. Kendin bilmiyorsan biraz araştır, diskini sıfırdan temizler ve normal format gibi olmaz. Yeni disk almışsın gibi olur.

Her şeyi denediysen ve olmuyorsa, LOW Format atmayı dene veya bilen birine attır. Kendin bilmiyorsan biraz araştır, diskini sıfırdan temizler ve normal format gibi olmaz. Yeni disk almışsın gibi olur.
Format atarken hiçbir şekilde ürün anahtarı sormamıştı araştıracağım
Kurtulmanıza gerek yok. Çünkü o lisans lisansı yaptığınız programa ait değil ve zararı yok (o şekilde yıllarca kullandım).
Ama anakarta gömülmüş vaziyette nasıl onu komple kaldırıp temiz format atıp herşeyi güvence altına alabilirim
Bir sorun olur mu olmaz mı bilmiyorum ancak OEM key alınması taraftarıyım en azından. Çünkü korsan işletim sistemlerinde kmspico oluyor, o da zararlı bir yazılım. Ve korsan olduğu için kmspico yoksa bile içine virüs yerleştirilmiş olabilir. Paran yoksa ücretsiz sürümü kullan, varsa OEM key al gitsin. Korsan işletim sistemine güvenilmez.
OEM key için önerebileceğiniz bir yer var mı

Son düzenleme:

Ama anakarta gömülmüş vaziyette nasıl onu komple kaldırıp temiz format atıp herşeyi güvence altına alabilirim

LOW Format, normal formata benzemez. Diskini sıfırlar, binevi fabrika ayarı. Daha sonra içine windows 10 kurarsın.

Bir sorun olur mu olmaz mı bilmiyorum ancak OEM key alınması taraftarıyım en azından. Çünkü korsan işletim sistemlerinde kmspico oluyor, o da zararlı bir yazılım. Ve korsan olduğu için kmspico yoksa bile içine virüs yerleştirilmiş olabilir. Paran yoksa ücretsiz sürümü kullan, varsa OEM key al gitsin. Korsan işletim sistemine güvenilmez.
Hocam bu şekilde keyi kontrol ettigimde oem key gözüküyor iyice kafam karıştı vallahi

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    1,7 KB · Görüntüleme: 47

Ürün anahtarı sormamasının nedeni zaten belli. O etkinleştirme dijital lisans denen bir şey (etkinleştirme programı değil Windows 10'un bir özelliği) ile yapıldı.

Bence bir sıkıntı doğurmaz ben KMSpico ile 4 yıl önce aktif etmiştim. Şuana kadar kaç kere bir şeyler yüklemişimdir hiç virüs girmedi. Windows Defender falanda tamamen kapalı. Ayda 1 tarama yapıyorum o kadar. KMSpico gibi yazılımları kendi sitesinden indirdiğimiz sürece bence hiçbir zararı olmuyor.

Geri
Yukarı