Çözüldü Windows 10 Etkinleştirme Sorunu Hata Kodu 0xC004C003

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Uraniumhazee

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar hepinize merhaba.

Öncelikle bu konuda yaşadığım sorunu size anlatırken aynı zamanda Windows 7'den Windows 10'a yükseltme ve temiz kurulum konusunda sizlere bazı inceliklerden bahsedeceğim. Yaşanılan bu sorun anahtarlar ile alakalı bir sorun ve bu sorunu çok kişi yaşıyor. Şu ana kadar bir çözüm bulunamadı. Microsoft'u aramak gerekiyor. Haydi başlayalım. Bu arada umarım sizlerde bana etkinleştirme konusunda tam olarak yaşamış olduğum konu hakkında bilgi verebilirsiniz.

Windows 7 Home Premium anahtar sahibiyim. Daha sonra temiz kurulum için Windows 10 Home indirdim ve UEFI olarak USB'ye yazdım.

Arkadaşlar öncelikle Windows Update yapın arkasından hemen Windows 10 yüksetlme geliyor. Ben bilgisayara 3 kere sıfırdan Windows 7 Home Premium kurdum ve bir şey yüklemeden sadece Update yaparak Windows 10 Revize uyarısı geldi. Revize için başvurdum ve ertesi gün Windows 10 Update ile indi ve yükselttim. Eğer Windows 7 lisansınız varsa ve Windows 7 işletim sisteminiz etkinse Windows 10 yükseltince direk Windows 10'da etkinleşiyor.

Ancak temiz kurulumda tuhaf bir sorun bizi bekliyor. Eğer bu yazıyı sonuna kadar okursanız sizde şaşıracaksınız.

Arkadaşlar öncelikle UEFI temiz kurulum yapmadan yapmamız gereken en önemli şey özellikle Windows 7 kullanıyorsak Windows 10 yükselttikten sonra hesaplar kısmından Hotmail girişi yapmalıyız. Windows 8 kullanıcıları zaten mail ile giriş yaptıkları için sorun yok ama Windows 7'de böyle bir sistem olmadığı için kesin ve kesin Windows 10 yükseltmesinden sonra hesaplar kısmında Microsoft girişi yapmalıyız. Bu sayede cihazımız hesabımıza kaydoluyor.

Ben Windows 10 yükselttikten sonra anahtar gösterme programları ile etkinleşen Windows anahtarını almak istedim. 2 program denedim. İkisinde de 2 anahtar vardı. Biri Windows 7 diğeri ise YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7 anahtarıydı. Bazı sitelerde bu program ile anahtara bakmış kişiler 3 sekme görüyordu. Bu sekmelerden biri OEM anahtarıydı ve bende gözükmedi. Ben bu anahtarın sorunlu bir anahtar olduğunu bilmiyordum. İlginç olan bu anahtar ile Windows 10 yükseltme sonucu etkinleşmişti.

Gelelim temiz kurulum ve yaşadığım büyük şoka...

Arkadaşlar öncelikle F11 yapıp UEFI ile USB belleğinizi başlattığınızda yapmanız gereken önemli birkaç nokta var. İlk önemli nokta sizin dosya sisteminiz MBR olduğu için diski seçtiğinizde kurulum başlamayacak. Bu ekranda Shift F10 ile dosya sistemini GPT'ye döndürmeniz gerek. Sürücülerin olduğu ekranda Shift F10 basın ve çıkan dos ekranına şu komutları girin.

1. Açılan komut ekranında Diskpart yazınız ve Enter'a basınız.
  2. Ardından List disk yazınız ve Enter'a basınız.
  3. Ekranda listelenen disklerden Windows 10 kurmak istediğiniz diskin numarasını bir yere not ediniz. Zaten 1 HDD sahibiyseniz en büyük boyutlu disk odur ve genelde DİSK 0 seçeneğinde yer alır.
  4. Aynı ekranda select disk DISKN 0 yazınız ve Enter'a basınız. DISKNO yerine Windows'u yükleyeceğiniz diskin numarasını yazınız. (Örnek: Select disk 0)
  5. Ardından aynı ekranda Clean yazıp Enter'a basınız. Bu işlem seçtiğiniz diskteki tüm verileri silecektir.
  6. Sonrasında convert GPT yazıp Enter'a bastıktan sonra komut ekranını kapatıp, yükleme işlemine başlayabilirsiniz?
Arkadaşlar daha sonra geri tuşuna basıp tekrar ileri geldiğinizde artık Windows 10 diskinize kurulabilecek. Burada dikkat etmeniz gereken şey ilk Windows'un disk seçim ekranında HDD'yi biçimlendirmeyin.

Arkadaşlar kurulum yaptıktan sonra sizden anahtar isteyecek atlayın. Bu anahtarı bende kurulum öncesinde de istemişti atladım. Daha sonra yanlış hatırlamıyorsam ağ ayarları gibi bir ayarı yaptıktan sonra mail girişi istedi. Ancak çok ilginç bir şey belirtmek istiyorum. Ben 2 kez Windows 10 kurdum. İlkinde hızlı ayarları yapılandır dedikten sonra mail girişi gelmemişti. Hatta Ağ ayarları, ağı bulup şifre girme ve ev ağına girme gibi sorgular çıkmamıştı. Bu neden oldu hala çözemedim.

Arkadaşlar mail ile giriş yaptığınızda Hotmail cihazlar kısmında bu yeni Windows 10 yeni bir cihaz olarak kayıt oluyor ve toplamda 2 cihaz gözüküyor bunu da ek not düşeyim. Biri ilk yükseltme ile kayıt olan bilgisayarınızdır.

Neyse Windows'a girince en büyük şoka hazır olun. Windows etkinleştirilemedi ve 0xC004C003 hatası verdi.
İşin ilginç yanı anahtar sorgulama programlarına baktığımda yine YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7 Windows 10 Home anahtarı yer alıyordu. Peki bu kod ile Windows 7'den Windows 10'a etkinleşen Windows şimdi aynı kod ile neden etkinleşmedi?

Yabancı sitelerde YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7 anahtar ile binlerce konu var. Bu gibi 4-5 kod ve genel kodlar olarak geçiyor. Microsoft'u aramak gerek ama arayan birçok kişinin yine sonuç alamadığını öğrendim. Destek ekibi bekleyin düzelir diyormuş.

Benim size 1 sorum 1 önerim olacak.

1) Bu sorunu yaşayıp Microsoft'u arayan ve çözüm bulan var mı?

Öneri: Arkadaşlar sisteminizi Windows 10'a yükselttikten sonra anahtar kontrolü yapın. Şu anahtarlar varsa boşa temiz kurulum yapmayın.

Windows 10 Home - YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7
Windows 10 Home SL- BT79Q-G7N6G-PGBYW-4YWX6-6F4BT
Windows 10 Pro - VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T
Windows 10 Pro VL-MAK - QJNXR-7D97Q-K7WH4-RYWQ8-6MT6Y

Ben bu sorunu çok yaşadım ve defalarca Windows 7'yi yeniden kurmak zorunda kaldım.

Umarım YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7 ve 0xC004C003 hata kodu için bir çözüm vardır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bunu hiç denemedim, ama çalışıyorsa bir sorun yok o zaman :).
Ama bu kadar zahmete artık gerek yok. Windows 10 sürüm 10586'ya güncellendiğinden beri geçerli Windows 7 veya 8.1 ürün anahtarlarını kabul ediyor.
Yükselttikten sonra temiz kurulum yaparken ürün anahtarı girmeyin ve "Atla"'ya basın. Lisansınız anakarta OEM mantığıyla bağlandığı için kurulum bitince etkinleşecektir. Eğer Windows 7 kullanıyorsanız Windows 10'a yükseltin ve temiz kurulum yaparken anahtar girmeyin.

Geç oldu ama çözümü yazayım.

Bir bilgisayar firmasıyım. Win 10 Key'i farklı bir programla alıp karşılaştırdım ve forum konusunu okuyarak çözüme ulaşmak için Microsoft'u aradım. Yardımcı oldular. Windows 7'den yükseltme yaptı iseniz C klasöründe ESD'deki Windows 10 sürümünü ISO dosyası yapın. Sonra temiz kurulum yapınca Win 10 lisans Key kısmına Windows 7 keyinizi girin lisanslama yapıyor.

Bunu hiç denemedim, ama çalışıyorsa bir sorun yok o zaman :).
Ama bu kadar zahmete artık gerek yok. Windows 10 sürüm 10586'ya güncellendiğinden beri geçerli Windows 7 veya 8.1 ürün anahtarlarını kabul ediyor.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı