Çözüldü Windows 10 .exe uzantılı dosyalar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Windows 10 .exe açamama sorunu yaşıyorum. Promods indirirken bazı dosyaların boş belge olarak yüklendiğini gördüm. Bende o dosyalara WinRAR ile açayım derken bir anda bilgisayardaki çoğu şey WinRAR logosu oldu. WinRAR'ı silerek düzeltirim diye düşündüm ancak bu sefer hepsi beyaz belge oldu.

Silmeden önce:

Ekran Görüntüsü (3).png

Sildikten sonra:

Ekran Görüntüsü (4).png

@Recep Baltaş @Asım Demir

Son düzenleme:
Çözüm
@Recep Baltaş
Merhaba, bana ağlama teşhisi koymanız beni üzdü hocam. Sanırım şimdi kendimi savunmalıyım.

Arkadaş bu dosyayı indirip açmadı bile.

• Sizin attığınız uygulamayı indirmiştim, nerden çıkardınız indirmediğimi? Fakat dediğim gibi hangi exe dosyasına tıklasam Birlikte Aç sekmesi çıkıyordu, bu nedenle uygulamayı kuramadım. İndiremiyorumdan anlatmaya çalıştığım uygulamayı çalıştıramamamdı.
  • Kanıtım bu. Sonuçta yalan söylemiyorum.İsterseniz aynı WinRAR ile aynı sorunu tekrar çıkartıp video ile kanıtlayim. Merak etmeyin "üşenmem" (Denedim ama arıza tekrar çıkmadı).

Ekran Görüntüsü (5).png

Arkadaşın Exe ilişiğini bozduğu bile kesin değil, attığı görselde .Lnk dosyalarını bozduğu gözükmekte sadece

• Daha önce attığım ekran fotoğrafındaki sağ altta duran üç dosya kısayol değildi (soldan-sağa Kaspersky Free (kurulum uygulaması), Procmon, Dism++).

Arkadaş regedit çözümünü de uygulamadan ikinci konuyu açtı.

EXE açamıyorsa yukarıdaki kodu .reg uzantılı bir dosya içine kaydedip çalıştıracak. Bunu iki gündür yapamadıysa bir durup düşünecek arkadaş.

• Kodu mu kastettiniz bilmiyorum ama kodu atan arkadaşta ben yeni konu açtıktan sonra attı. Ayrıca defalarca konuyu öne çıkarmıştım ama gelen sadece bu:
  • Açmaya çalıştıklarınız .exe değil zaten .ink dosyası. Yani hepsi kısayol. Bu programı deneyin. Belki işe yarar.

Allah Allah... System32 yerinde duruyor mu kontrol eder misiniz?
  • Sanırım sizin gibi sorunun ınk dosyalarında olduğunu sandı.
İkinci konuya gelen ilk mesaj:
1572101936331.png

Kodun geldiği mesaj:
1572101980361.png

• Peki... "ahaha, exe açamıyorum dedim bana exe önerdiler" konusunda öküzlüğümü kabul ediyorum ve özür diliyorum. Dalga geçmek veya kötülemek gibi bir amacım yoktu.
  • Detay konusunda da daha ne kadar detay verebilirdim? Daha önce dediğim gibi sorun .exe dosyalarını açmaya çalıştığımda "Birlikte Aç" sekmesi çıkmasıydı ve ben zaten bunu yazmıştım. Eleştirmiyorum ama sorsaydınız, yetersiz detay sebebinden puan kesseydiniz yani belli etseydiniz.

Hocam sizi asla kötülemiyorum, kötülemem. Herkeze yardımları için teşekkürler.

Çözüm:

Soruna & çözüme dönücek olursak: Kod atan arkadaşın kodunu yanlışlıkla tamamını girmemişim bu yüzden biraz uğraştım. Fakat Hizmetler bölümüne girerek Windows Installer'ı etkinleştirdim ve sorun çözüldü. Ardından garanti olsun diye Recep Baltaş hocamızın yolladığı uygulamayı kurarak EXE dosyalarını düzelttirdim. Şimdi gördüğüm kadarıyla herşey düzeldi. Aynı sorunu yaşayanlar bu kodu kullanabilirler.

Ekran Görüntüsü (6).png
Ekran Görüntüsü (7).png
Aşağıdaki reg kodlarını not defterine kopyala .reg uzantılı olarak masa üstüne kaydet ve çalıştır. Bilgisayarı yeniden başlat.

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_CLASSES_ROOT\.exe]

[HKEY_CLASSES_ROOT\.exe]
@="exefile"
"Content Type"="application/x-msdownload"

[HKEY_CLASSES_ROOT\.exe\PersistentHandler]
@="{098f2470-bae0-11cd-b579-08002b30bfeb}"

[-HKEY_CLASSES_ROOT\exefile]

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile]
@="Application"
"EditFlags"=hex:38,07,00,00
"FriendlyTypeName"=hex(2):40,00,25,00,53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,52,\
  00,6f,00,6f,00,74,00,25,00,5c,00,53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,33,00,\
  32,00,5c,00,73,00,68,00,65,00,6c,00,6c,00,33,00,32,00,2e,00,64,00,6c,00,6c,\
  00,2c,00,2d,00,31,00,30,00,31,00,35,00,36,00,00,00

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\DefaultIcon]
@="%1"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell]

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open]
"EditFlags"=hex:00,00,00,00

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command]
@="\"%1\" %*"
"IsolatedCommand"="\"%1\" %*"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runas]
"HasLUAShield"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runas\command]
@="\"%1\" %*"
"IsolatedCommand"="\"%1\" %*"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runasuser]
@="@shell32.dll,-50944"
"Extended"=""
"SuppressionPolicyEx"="{F211AA05-D4DF-4370-A2A0-9F19C09756A7}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runasuser\command]
"DelegateExecute"="{ea72d00e-4960-42fa-ba92-7792a7944c1d}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex]

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\ContextMenuHandlers]
@="Compatibility"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\ContextMenuHandlers\Compatibility]
@="{1d27f844-3a1f-4410-85ac-14651078412d}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\ContextMenuHandlers\NvAppShExt]
@="{A929C4CE-FD36-4270-B4F5-34ECAC5BD63C}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\ContextMenuHandlers\OpenGLShExt]
@="{E97DEC16-A50D-49bb-AE24-CF682282E08D}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\ContextMenuHandlers\PintoStartScreen]
@="{470C0EBD-5D73-4d58-9CED-E91E22E23282}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\DropHandler]
@="{86C86720-42A0-1069-A2E8-08002B30309D}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\PropertySheetHandlers]

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\PropertySheetHandlers\ShimLayer Property Page]
@="{513D916F-2A8E-4F51-AEAB-0CBC76FB1AF8}"

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\PropertySheetHandlers\{B41DB860-64E4-11D2-9906-E49FADC173CA}]
@=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shellex\PropertySheetHandlers\{B41DB860-8EE4-11D2-9906-E49FADC173CA}]
@=""

[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe]

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.exe\OpenWithProgids]
"exefile"=hex(0):

Son düzenleme:
Evet.

Sorun bu konuda yazılı ancak sonuca ulaşamadım.

Biliyorum ancak bir dosyayı WinRAR ile açmaya çalışmam sonucunda bütün exe dosyaları kafayı yedi. Hepsi WinRAR logosu oldu. WinRAR'ı silerek çözmeye çalıştım ancak bu seferde birlikte aç sayfası çıkmaya başladı.
Sen. Exe uzantısının varsalayanını WinRAR yapmışın.

Bu programı indirip oradaki exe düğmesine tıkladığında düzelmesi lazım eğer hala olmuyorsa format at garanti düzelir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen. Exe uzantısının varsalayanını WinRAR yapmışın.

Bunun olucağını bilmiyordum. Euro Trucks Simulatör 2 için Promods yüklüyordum ancak bazı dosyalar WinRAR olarak çıkmadığından WinRAR ile açmak istedim. Dosyanın türü isme göre. 002 idi. Bu nedenle yaparken hiç düşünmedim.
İndirip oradaki exe düğmesine tıkladığında düzelmesi lazım

Uygulamayı indiremiyorum.

Şey... Arkadaş .exe dosyalarını açamıyorsa, bu dosyayı nasıl açacak?

• Arkadaş bu dosyayı indirip açmadı bile.
  • Arkadaşın Exe ilişiğini bozduğu bile kesin değil, attığı görselde .Lnk dosyalarını bozduğu gözükmekte sadece.
  • Arkadaş regedit çözümünü de uygulamadan ikinci konuyu açtı.

Arkadaş ağlamayı bırakıp verilen çözümleri uygulamaya başlarsa çözüme kavuşacak ama bunun için kıçını kaldırıp elini taşın altına koyması lazım. Verilen cevapları alıp "ahaha, exe açamıyorum dedim bana exe önerdiler" gibi saçma sapan konular açmak yerine, "indiremiyorum" gibi gereksiz yorumlar yapmak yerine daha çok detay vermesi gerek.

EXE açamıyorsa yukarıdaki kodu .reg uzantılı bir dosya içine kaydedip çalıştıracak. Bunu iki gündür yapamadıysa bir durup düşünecek arkadaş.

@Recep Baltaş
Merhaba, bana ağlama teşhisi koymanız beni üzdü hocam. Sanırım şimdi kendimi savunmalıyım.

Arkadaş bu dosyayı indirip açmadı bile.

• Sizin attığınız uygulamayı indirmiştim, nerden çıkardınız indirmediğimi? Fakat dediğim gibi hangi exe dosyasına tıklasam Birlikte Aç sekmesi çıkıyordu, bu nedenle uygulamayı kuramadım. İndiremiyorumdan anlatmaya çalıştığım uygulamayı çalıştıramamamdı.
  • Kanıtım bu. Sonuçta yalan söylemiyorum.İsterseniz aynı WinRAR ile aynı sorunu tekrar çıkartıp video ile kanıtlayim. Merak etmeyin "üşenmem" (Denedim ama arıza tekrar çıkmadı).

Ekran Görüntüsü (5).png

Arkadaşın Exe ilişiğini bozduğu bile kesin değil, attığı görselde .Lnk dosyalarını bozduğu gözükmekte sadece

• Daha önce attığım ekran fotoğrafındaki sağ altta duran üç dosya kısayol değildi (soldan-sağa Kaspersky Free (kurulum uygulaması), Procmon, Dism++).

Arkadaş regedit çözümünü de uygulamadan ikinci konuyu açtı.

• Kodu mu kastettiniz bilmiyorum ama kodu atan arkadaşta ben yeni konu açtıktan sonra attı. Ayrıca defalarca konuyu öne çıkarmıştım ama gelen sadece bu:
  • Açmaya çalıştıklarınız .exe değil zaten .ink dosyası. Yani hepsi kısayol. Bu programı deneyin. Belki işe yarar.

Allah Allah... System32 yerinde duruyor mu kontrol eder misiniz?
  • Sanırım sizin gibi sorunun ınk dosyalarında olduğunu sandı.
İkinci konuya gelen ilk mesaj:
1572101936331.png

Kodun geldiği mesaj:
1572101980361.png

• Peki... "ahaha, exe açamıyorum dedim bana exe önerdiler" konusunda öküzlüğümü kabul ediyorum ve özür diliyorum. Dalga geçmek veya kötülemek gibi bir amacım yoktu.
  • Detay konusunda da daha ne kadar detay verebilirdim? Daha önce dediğim gibi sorun .exe dosyalarını açmaya çalıştığımda "Birlikte Aç" sekmesi çıkmasıydı ve ben zaten bunu yazmıştım. Eleştirmiyorum ama sorsaydınız, yetersiz detay sebebinden puan kesseydiniz yani belli etseydiniz.

Hocam sizi asla kötülemiyorum, kötülemem. Herkeze yardımları için teşekkürler.

Çözüm:

Soruna & çözüme dönücek olursak: Kod atan arkadaşın kodunu yanlışlıkla tamamını girmemişim bu yüzden biraz uğraştım. Fakat Hizmetler bölümüne girerek Windows Installer'ı etkinleştirdim ve sorun çözüldü. Ardından garanti olsun diye Recep Baltaş hocamızın yolladığı uygulamayı kurarak EXE dosyalarını düzelttirdim. Şimdi gördüğüm kadarıyla herşey düzeldi. Aynı sorunu yaşayanlar bu kodu kullanabilirler.

Ekran Görüntüsü (6).png
Ekran Görüntüsü (7).png

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı