Çözüldü Windows 10 format atmak ve sıfırlamak arasındaki fark

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

asliara

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhabalar.

Forumunuzdan ve YouTube'daki videolarınızdan yaralanmaya başlayınca, dün sitenize üye oldum ve bu da ilk konum/mesajım. öncelikle hiçbir teknik bilgim olmadan, her şeyi araştırıp uygulayarak öğrenmeye çalışan biriyim. Bu yüzden cevaplarınızı, basit bir dille ancak mantığını da kavramama yardımcı olacak şekilde yazarsanız çok sevinirim. Ayrıca, lütfen buradaki arkadaşlarım kırılmasın ancak yalnızca yönetici arkadaşlar tarafından cevaplandırma yapılmasını rica edeceğim. Burada kimseyi tanımadığım ve çelişen bilgileri ayrıştırma şansım olmadığı için, bunu özellikle rica ediyorum. Şimdi, sorularıma geçeceğim:

Windows 10'un, araştırdığım kadarıyla sıfırlama yöntemleri;

- Sıfırlama (ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > kurtarma )
- Kurtarma sürücüsü.
- Sistem imajı alma.
- Sistem geri yükleme.
- Sistem yedekleme ve geri yükleme.
- Temiz kurulum.

Öncelikle, bunlardan başka Windows'ta dahili bir yöntem var ise paylaşmanızı rica ederim.

Sonrasında,

İlk sorum;

1. ve 2. seçeneklerdeki sıfırlamak ve kurtarma sürücüsü ile Windows kurmak tamamen aynı şey midir ve sistemi fabrika ayarlarına çevirmek midir? Burada fark yoksa, acaba bilgisayarında Recovery bölümü olanlar, direk sıfırlama bölümünden USB olmadan da yapabiliyor ve bu alanı silenler için mi bu kurtarma sürücüsü ve medya oluşturma kısımları var edilmiş?

Ayrıca bunların, USB medya aracı ile, Windows üzerine Windows kurmaktan bir farkı var mıdır?

Bir de geçenlerde tek diskimi sil/biçimlendir demeden Windows kurdum dalgınlıkla ve eski Windows'larda şişme olur derlerdi. Artık böyle bir durum yok sanırım.

Denetim masası / sistem güvenlik /sistem onarım diski oluştur kısmı ile kurtarma sürücüsü, biri USB biri DVD'ye uygun olmakla beraber birebir aynı mıdır?

Çözüm
Sanırım, üretici yazılımı kurtarma bölümü yoktu. Olsaydı, içinde uygulama yedeği içerdiği için boyutu 3-4 GB'den büyük olurdu. Silmiş olsaydınız da Ayrılmamış alan olarak kalırdı.

Microsoft Topluluğu'nda böyle bir soru sorulmuş.
Yazılımları, -sunmuşlarsa- bilgisayarı üretenin Web sitesinden ayrıca elde etmek gerektiği yazılmış.

Üretici yazılımlarından ben genelde arınmayı tercih ediyorum. Eğer önemli şeyler ise yeniden internetten yükleyebilirsin. Mesela HP Coolsense'i internetten kendim kurduydum.
İcinde Office 365 vardi ancak eger o sekilde kurarsam, sistem, ozamanki haline gore mi kurulacak? Cunku uzerine bir turlu guncelleme geldi. Bunlari manuel yapmaktansa son halini yuklerim.

Windows'un en az 1.5 yil onceki hali vardir orada.

Sıfırlama işlemi çok sıkıntılı hocam. Eski sistemime yaptım ve çok sıkıntı çıkardı. Onu bir yana bırakalım çok uzun sürüyor. Format atmak en temizi.

Sıfırlama işlemi çok sıkıntılı hocam. Eski sistemime yaptım ve çok sıkıntı çıkardı. Onu bir yana bırakalım çok uzun sürüyor. Format atmak en temizi.
Format atarken; uretici yazilimini silip silmemekte kararsiz kaldim.

Kullanilir mi acaba? Su ana dek hic kullanmadim gerci. Oradan yukleyip herseyi update edenler var mi yoksa direk yukleme araciyla son hali mi yukleniyor?

Yukarıdaki soru-cevapta, Microsoft topluluk temsilcisi, "bilgisayar Windows 10 ile geldiyse, sıfırlandığında, bilgisayar üreticinizin uygulamaları yeniden yüklenecektir." yazmış.

Ama önceki yazdığınıza göre siz daha önce format atmışsınız; o zaman onlar da silinmiştir.

Son düzenleme:

Yukarıdaki soru-cevapta, Microsoft topluluk temsilcisi, "bilgisayar Windows 10 ile geldiyse, sıfırlandığında, bilgisayar üreticinizin uygulamaları yeniden yüklenecektir." yazmış.

Ama önceki yazdığınıza göre siz daha önce format atmışsınız; o zaman onlar da silinmiştir.
Merhaba

Ben format atabildim mi yoksa uzerine mi kurdum emin olamiyorum. Cunku format sirasinda, Recovery diye bir surucu vardi ve onu silmemistim. Ve format ( yada format attigimi sanmam sonrasi) sonrasi, iki tane Windows var gibi oldu ve netten bakip suan hatirlayamadigim sekilde birini yok ettim
Saniyorum uzerine kurdum Windows'u. Viruslerim temizlenmisti ama.

Oyuzden soruyorum; bu eski yazilimlari ve dolayisiyla Windows'un eski halini silmek mi daha hayirli yoksa direk guncel versiyonu yuklemek mi?

Yeni halini yukleyeceksem, o surucunun de durmasinin anlami yok, sileyim yani.
Buradaki C hariç diğer 2 bölümden bahsediyorum. Bunlar üretici yedeğinin olduğu alanlar değil mi?
Adsız.jpg

Son düzenleme:
Hayır.
EFI Sistem bölümü: İşletim sistemini başlatmak için kullanılır.
Kurtarma bölümü: İşletim sisteminin başlamasında veya başka sorunlarda sistemi kurtarmaya yardımcı olacak araçları içerir.
Boş gibi görünmeleri normaldir, bunları silmeyin.

Son düzenleme:
Hayır.
EFI Sistem bölümü: İşletim sistemini başlatmak için kullanılır.
Kurtarma bölümü: İşletim sisteminin başlamasında veya başka sorunlarda sistemi kurtarmaya yardımcı olacak araçları içerir.
Boş gibi görünmeleri normaldir, bunları silmeyin.
Üretici yazılımını silmişim o halde öyle mi? Olsa burada görünür müydü? @Ayhan G

Sanırım, üretici yazılımı kurtarma bölümü yoktu. Olsaydı, içinde uygulama yedeği içerdiği için boyutu 3-4 GB'den büyük olurdu. Silmiş olsaydınız da Ayrılmamış alan olarak kalırdı.

Yazılımları, -sunmuşlarsa- bilgisayarı üretenin Web sitesinden ayrıca elde etmek gerektiği yazılmış.

Son düzenleme:
Çözüm

Tesekkurler

Yeni konular

Geri
Yukarı