Windows 10 Format Nasıl Atılır?

Alp Çiçek

Kilopat
Makaleler
3
Merhabalar, önceden hiç format atmadım. Sadece C diskine format atmak istiyorum. Nasıl yapacağım? C diskini biçimlendirsem normal bir şekilde biçimlendirsem ne olur?

Normal bir format'tan farkı yok. Yapacağınız şey eski Windows dosyalarınızın C içinde Windows.old olarak durmasını istiyorsaniz direkt olarak C seçip kurulum yapmanız, istemiyor iseniz C'yi silerek yeniden oluşturun ve kurun.

Bir farkı yok. Gene USB hazırlayıp, kurulum ekranında sadece C'yi silip, C'ye kurulum yapacaksın.
USB hazırlayıp UEFI olarak Windows kurabilirim bunda sıkıntı yok.
Peki D'deki dosyalarımı yedekleyip iki diske de format atmak istersem bir farkı olur mu? Yani onu nasıl yapacağım?
Bu işlem ne kadar sürer?
BIOS yüklemek gerekir mi?
Normal bir format'tan farkı yok. Yapacağınız şey eski Windows dosyalarınızın C içinde Windows.old olarak durmasını istiyorsaniz direkt olarak C seçip kurulum yapmanız, istemiyor iseniz C'yi silerek yeniden oluşturun ve kurun.
Hayır gerekli programları yedekleyeceğim için Windows.old olmasını istemiyorum.

USB hazırlayıp UEFI olarak Windows kurabilirim bunda sıkıntı yok.
Peki D'deki dosyalarımı yedekleyip iki diske de format atmak istersem bir farkı olur mu? Yani onu nasıl yapacağım?
Bu işlem ne kadar sürer?
BIOS yüklemek gerekir mi?

Hayır gerekli programları yedekleyeceğim için Windows.old olmasını istemiyorum.

Oyle ise C yi silin ve yeniden oluşturup kurun.
D ye atacaksanız bir fark olmaz. C gibi aynı işlemi ona da yapın. Oradaki dosyaları yedeklemeyi unutmayın.

@Supangela demek istediğinizi anlamadım. Şimdi ben gerekli dosyaları yedekledim başka bir harddiske ve gerekli hiç bir dosya yok bilgisayarda. Normal bir format atıp Windows kursam bilgisayar en baştaki haline mi dönecek?

@Supangela demek istediğinizi anlamadım. Şimdi ben gerekli dosyaları yedekledim başka bir harddiske ve gerekli hiç bir dosya yok bilgisayarda. Normal bir format atıp Windows kursam bilgisayar en baştaki haline mi dönecek?

Evet, temiz kurulum sonrası windows sıfır durumda ve eldeğmemiş olur.

Son düzenleme:
Youtube'da Technopat videolarını izleyip yapabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Windows 10 kurmayı vs. biliyorum. Sıkıntı olan bilgisayarı tamamen temizlemek için format atmak. Nasıl yapılacağı hakkında iyi bir rehber bulamadım.

Windows 10 kurmayı vs. biliyorum. Sıkıntı olan bilgisayarı tamamen temizlemek için format atmak. Nasıl yapılacağı hakkında iyi bir rehber bulamadım.

Çok basit, en temiz şekilde format atmak için bütün dikslerinizi silin. Sildiğiniz diskleri yeniden tam olarak ve ya bölerek oluşturun, işte temiz format.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı