Windows 10 format sonrasında kendi kendine Disney+ yükledi

Merhaba arkadaşlar. Dün kuzenim bilgisayarını getirdi, bakım yap ve format at dedi. Hemen işe koyuldum.

Bilgisayarda AMD Ryzen 3 3100 işlemci, Gigabyte A520M S2H anakart, 2x8GB RAM, Palit GTX 1660 Super ekran kartı, Kingston KC600 512 GB SSD, MSI MAG Forge 100M kasa ve Sharkoon SHP650 V2 (evet, o meşhur, kaliteli olmayan güç kaynağını kastediyorum) güç kaynağı mevcut.

Önce güzel temizledim ve işlemci termal macununu yeniledim. Zaten kasa leş gibiydi, şu anda gayet iyi.

Hemen ardından bilgisayarı açtım ve BIOS güncelledim. Gigabyte A520M S2H anakartın BIOS'unu F10'dan F15E'ye güncelledim. Bu sayede anakart artık Ryzen 5000 işlemcileri destekliyor. Sonra CSM kapattım ve Secure Boot ile svm özelliklerini açtım. Hemen ardından da önemli verileri yedekleyip Windows 10 Pro 21H2 64 Bit Türkçe kurulumuna başladım.

Kurulumu internetsiz yaptım. Kurulum bittikten sonra bilgisayarı internete bağladım ve Windows Update üzerinden tüm güncellemeleri yükledim. Şaşırdığım konu, ekran kartı sürücüsü olarak NVIDIA 512.15 yüklenmesiydi. Bu yüzden sürücüyü elle güncellemek istemedim. Çünkü ana bilgisayarımda da MSI GTX 1660 Super Gaming X ekran kartı var ve 516.59 sürücüsüne geçtiğimde Star Wars: Battlefront II'de bazı sorunlar çıkmıştı, tekrar 512.95 sürücüsüne dönmüştüm. Bu yüzden de 512.15 sürücüsüne ellemedim.

Güncelleme işlemi bitti, bilgisayarı yeniden başlattım. Hemen programları kurmaya başladım. Hatta CS:GO ve LoL bile kurdum. Başlat menüsüne girdim ve ne göreyim, Windows kendi kendine Disney+ kurmuş. Benim Disney+ aboneliğim var ve aktif olarak Disney+ kullanıyorum. Fakat kuzenim kullanmıyor, Disney içeriklerini korsan sitelerden izliyor. Ancak Windows hiç sormadan Disney+ yüklüyor. Eskiden Netflix yüklerdi, şimdi Disney+ yüklüyor. Yahu kullanıcı zaten Disney+ kullanmak isterse gider Microsoft Store'dan Disney+ indirir, abonelik başlatır ve kullanır. Hiç sormadan kurmak nedir?

Windows 10, format sonrasında neden Disney+ yüklüyor olabilir? Ayrıca bu sizce de saçma değil mi?

Hiç sormadan kurması bazı kullanıcılar için pratik oluyor.

Merhaba arkadaşlar. Dün kuzenim bilgisayarını getirdi, bakım yap ve format at dedi. Hemen işe koyuldum.

Bilgisayarda AMD Ryzen 3 3100 işlemci, Gigabyte A520M S2H anakart, G.Skill Ripjaws V 2x8GB DDR4 3200MHz CL16 bellek kiti, Palit GTX 1660 Super Gaming Pro OC ekran kartı, Kingston KC600 512 GB SSD, MSI MAG Forge 100M kasa ve Sharkoon SHP650 V2 (evet, o meşhur, kaliteli olmayan güç kaynağını kastediyorum) güç kaynağı mevcut.

Önce güzel temizledim ve işlemci termal macununu yeniledim. Zaten kasa leş gibiydi, şu anda gayet iyi.

Hemen ardından bilgisayarı açtım ve BIOS güncelledim. Gigabyte A520M S2H anakartın BIOS'unu F10'dan F15E'ye güncelledim. Bu sayede anakart artık Ryzen 5000 işlemcileri destekliyor. Sonra CSM kapattım ve Secure Boot ile svm özelliklerini açtım. Hemen ardından da önemli verileri yedekleyip Windows 10 Pro 21H2 64 Bit Türkçe kurulumuna başladım.

Kurulumu internetsiz yaptım. Kurulum bittikten sonra bilgisayarı internete bağladım ve Windows Update üzerinden tüm güncellemeleri yükledim. Şaşırdığım konu, ekran kartı sürücüsü olarak NVIDIA 512.15 yüklenmesiydi. Bu yüzden sürücüyü elle güncellemek istemedim. Çünkü ana bilgisayarımda da MSI GTX 1660 Super Gaming X ekran kartı var ve 516.59 sürücüsüne geçtiğimde Star Wars: Battlefront II'de bazı sorunlar çıkmıştı, tekrar 512.95 sürücüsüne dönmüştüm. Bu yüzden de 512.15 sürücüsüne ellemedim.

Güncelleme işlemi bitti, bilgisayarı yeniden başlattım. Hemen programları kurmaya başladım. Hatta CS:GO ve LoL bile kurdum. Başlat menüsüne girdim ve ne göreyim, Windows kendi kendine Disney+ kurmuş. Benim Disney+ aboneliğim var ve aktif olarak Disney+ kullanıyorum. Fakat kuzenim kullanmıyor, Disney içeriklerini korsan sitelerden izliyor. Ancak Windows hiç sormadan Disney+ yüklüyor. Eskiden Netflix yüklerdi, şimdi Disney+ yüklüyor. Yahu kullanıcı zaten Disney+ kullanmak isterse gider Microsoft Store'dan Disney+ indirir, abonelik başlatır ve kullanır. Hiç sormadan kurmak nedir?

Windows 10, format sonrasında neden Disney+ yüklüyor olabilir? Ayrıca bu sizce de saçma değil mi?

Anormal bir durum değil bana da öyle oldu.

Basit bir reklam olayını neden bu kadar detaya boğarak anlattınız?
Bilmiyorum, detay vermek istedim açıkçası. Format işlemi onun dışında çok iyi geçti. Gayet hızlı ve sorunsuz bir kurulum oldu. İnternetimin de gayet hızlı olması sayesinde (100 Mbps VDSL internet kullanıyorum) format sonrası işlemler gayet hızlı ve kolay oldu.

Temizlik yaparken de kurumuş termal macunu çözmek için kolonya kullandım, gerçekten işe yaradı. Kolonyada alkol olduğu için kurumuş macunu rahat bir şekilde çözüyor. Artık gerçekten bilgisayar dükkanı bile açmak istiyorum. En azından devamlı para kazanırım. Termal macun değişimi, fan temizliği, format atma, disk değişimi, SSD takma, RAM yükseltme, ekran kartı değiştirme gibi işlemleri yapıp para kazanmak istiyorum açıkçası. Bu yüzden de evde öğrendiğim yöntemler ve bilgiler gerçekten işime yarıyor.

Bilmiyorum, detay vermek istedim açıkçası. Format işlemi onun dışında çok iyi geçti. Gayet hızlı ve sorunsuz bir kurulum oldu. İnternetimin de gayet hızlı olması sayesinde (100 Mbps VDSL internet kullanıyorum) format sonrası işlemler gayet hızlı ve kolay oldu.

Temizlik yaparken de kurumuş termal macunu çözmek için kolonya kullandım, gerçekten işe yaradı. Kolonyada alkol olduğu için kurumuş macunu rahat bir şekilde çözüyor. Artık gerçekten bilgisayar dükkanı bile açmak istiyorum. En azından devamlı para kazanırım. Termal macun değişimi, fan temizliği, format atma, disk değişimi, SSD takma, RAM yükseltme, ekran kartı değiştirme gibi işlemleri yapıp para kazanmak istiyorum açıkçası. Bu yüzden de evde öğrendiğim yöntemler ve bilgiler gerçekten işime yarıyor.
Anlaşılan trollsünüz. Umarım moderatörler gereğini yaparlar.

Anlaşılan trollsünüz. Umarım moderatörler gereğini yaparlar.
Ne troll'ü? Ben yazdığım mesajlarda troll bir şey göremiyorum. Gerçekten başımdan geçen olayları anlatmak istedim. Disney+ yükleme olayı da gerçekten başıma geldiği için anlattım. Siz ise her şeye troll diyorsunuz ve raporluyorsunuz. Ne olursa olsun insanlar istediği detayı verme hakkına sahip diye biliyorum. Daha önceki konularımda da epey detay verdim ve kimse kalkıp da bana troll demedi. Gerçekten sizin gibileri anlamıyorum.

Ne Troll'ü? Ben yazdığım mesajlarda troll bir şey göremiyorum. Gerçekten başımdan geçen olayları anlatmak istedim. Disney+ yükleme olayı da gerçekten başıma geldiği için anlattım. Siz ise her şeye troll diyorsunuz ve raporluyorsunuz. Ne olursa olsun insanlar istediği detayı verme hakkına sahip diye biliyorum. Daha önceki konularımda da epey detay verdim ve kimse kalkıp da bana troll demedi. Gerçekten sizin gibileri anlamıyorum.

Disney+'yı sanki virüs bulaşmış gibi lanse etmişsiniz.

Disney+'yı sanki virüs bulaşmış gibi lanse etmişsiniz.
O epey saçma oldu evet, kusura bakmayın. Microsoft'un Disney ile olan anlaşması gereği olan basit bir yazılım yükleme işlemini bir zararlı yazılım bulaşmış gibi lanse etmişim. Ben aktif olarak Disney+ kullanıyorum bu arada. Konuda gerçekten fazla abartılı konuşmuşum.

Şimdi olayı anladım. Windows satın aldığınızda sadece lisans alıyorsunuz. Yani Microsoft size işletim sistemini vermiyor. Sadece işletim sistemini kullanma hakkı veriyor. Bu nedenle Microsoft'un Windows'ta istediğini yapma hakkı var. Disney ile anlaşmaları gereği kurulumdan sonra Disney+ yüklenmesi buna bir örnek. Eğer Windows format ekranındaki "Lisans koşullarını kabul ediyorum" seçeneğine tıklıyorsanız zaten bilgisayarınıza Disney+ veya Spotify yüklenmesi gibi durumları da kabul ediyorsunuz demektir. Kabul etmiyor musunuz? O zaman Windows kullanmayacaksınız, bu kadar basit. Kurulum sonrası otomatik yazılım yükleme gibi işlemleri yapmayan, temiz bir işletim sistemi bulup kullanacaksınız.

Geri
Yukarı