Windows 10 format USB'si hazırlamak

Umutee

Femtopat
Daha fazla  
Windows 10 kullanıyorum format atacağım ama bu format flash belleğini hazırlarken UEFI falan ne anlama geliyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 10 kullanıyorum format atacağım ama bu format flash belleğini hazırlarken UEFI falan ne anlama geliyor?

UEFI (Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arayüzü) anlamına gelmektedir. BIOS'tan daha gelişmiş ve BIOS yerine kullanılan UEFI kurulumu oldukça basittir. UEFI Nedir? Bilgisayarlarda bulunan işletim sistemi olmadığı zamanlarda donanımı kontrol eden bir yazılım olan BIOS yerine UEFI tasarlanmıştır. UEFI BIOS'tan daha gelişmiştir.

Öncelikle Rufus indirin. Sonrasında Windows'un kendi sitesinden Windows 10 ISO dosyası indirin. (Sanırım kendi yükleyici bir şey iniyordu önce. O indirici setupı kullanarak ISO dosyasını bilgisayarınıza indirin.) Rufus'u açıp o dosyayı seçin ve flashınızı da seçip başlatın. Sonrasında işlem bitince BIOS ekranına girin. Oradan boota gelin ve Flash belleği 1. Sıraya getirin. Bilgisayarı açarken ekrana indirme yeri gelecektir. İndirmeyi sürdürün ve bitip yeniden başlatılırken flashı çıkartın.

Bir flash sürücüyü biçimlendirme için hazırlarken, UEFI bilgisayarınızın kullandığı önyükleme modunu ifade eder. Windows 10 çalıştıranlar da dahil olmak üzere çoğu modern bilgisayar UEFI önyükleme modunu kullanırken, eski modeller Legacy BIOS önyükleme modunu kullanır. Önyüklenebilir bir USB sürücü oluştururken, önyükleme modu için doğru dosya sistemiyle biçimlendirmek önemlidir. Özellikle, BIOS önyükleme modu NTFS dosya sistemi gerektirirken, UEFI FAT32 gerektirir. Bir USB sürücüden önyükleme yaparken sorun varsa, UEFI, CSM veya Eski BIOS, Güvenli Önyükleme ve Hızlı Önyükleme ayarlarını kontrol etmek için bilgisayarın UEFI Kurulumuna girmek gerekir

Yeni konular

Geri
Yukarı