Windows 10 güncelleme ile sistemin kendi kendine reset atması

erener

Kilopat
Daha fazla  
Lenovo Ideapad 310 - 15ABR80NT AMD işlemcili bir notebookum var.

Cihazımı alalı 6 ay kadar oldu, son gelen Windows güncellemesine kadar gayet güzel kullanıyordum. Ancak son gelen güncelleme ile birlikte sistem kendi kendine reset atmaya başladı.

haata.PNG

Sorunun düzelmesi ile alakalı;
  • BIOS güncellemesi gerçekleştirdim.
  • Memtest yaptım herhangi bir problem gözükmüyor.
  • Microsoft Media Create Tool ile ISO dosyası indirip Flash bellek ile temiz kurulum gerçekleştirdim.
  • Harddisk kontrolümü yaptım SSD herhangi bir problem gözükmüyor.
  • Herhangi bir güç kaybı veya batarya ile alakalı durum yok notebook şarjda iken gerçekleşiyor.
  • Son olarak yabancı bir forumda okuyup anladığım kadarı ile Aygıt Yöneticisi altında Ses,Video ve Oyun Denetleyiciler kısmında AMD High Definition Audio Device'ı driver güncelle > uygun donanım seç kısmından High Definition Audio Aygıtı seçtim.
Ancak bugün Avira VPN programı kurarken kendiliğinden yeniden reset attı. Herhangi bir mavi ekran felan yok.
Minidump dosyasını kendi çabalarımla inceledim ancak açıkcası çok bir anlam yükleyemedim.
Yine ekran görüntüsünü ve dump dosyasını paylaşacağım.
121817-8687-01.zip

hataaa.PNG

Şu an bir hata veya problem yok ancak ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. Cihazımın garantisi var ancak sorunun yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olduğunun tespiti akabinde göndermek istiyorum. Ne servisi ne de kendimi mağdur etmek istemiyorum.

Bu hatayı yaşayan başka arkadaşlar varsa bilgilerinizi ve çözüm için değerli yardımlarınızı rica ediyorum.

Tekrar merhaba, daha evvel belirtmemiştim ama 1709 sürümü kurduktan sonra bazı oyunlar da çözünürlük ile alakalı da sorunlar yaşamıştım ancak bunu pek önemsememiştim yeniden başlama probleminden dolayı. Sorunumu Windows10 - 1703 sürümünü kurup kurulum akabinde Windows Update'lerin bir kısmını yükleyip daha sonrasında hizmetlerden Windows güncelleştirmelerini devre dışı bırakarak çözdüm, 1709 sürümüne en azından stabil bir sürüm yayınlanana kadar update olmaması için.

Şuan gayet stabil ve güzel çalışıyor bilgisayarım herhangi bir problem yok . Sebebinden tam olarak emin olmamak ile birlikte 1709 ile birlikte gelen sürüm benim donanımım ile uyumsuzluk yarattı yada sürüm şuan stabil değil. Üretici firmanın kendi forumunda ve bir kaç forum da daha yeni gelen güncellemeden kaynaklı sorun ve sorunlar olduğunu teyit ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mavi ekran işlemci ile alakalı. Sorunun güç kaynağı ya da batarya ile ilgili olmadığını teyit etmek için cihaz batarya olmadan bir süre sadece priz ile çalıştırabilir ya da prize takılı olmadan sadece batarya ile çalıştırılıp test edilebilir.

Ek olarak BIOS'ta Turbo Mode ayarı varsa devre dışı bırakılıp bir süre durum gözlemlenebilir.

Tabii en mantıklısı vakit kaybetmeden cihazı servise göndermek olacaktır.

Mavi ekran işlemci ile alakalı. Sorunun güç kaynağı ya da batarya ile ilgili olmadığını teyit etmek için cihaz batarya olmadan bir süre sadece priz ile çalıştırabilir ya da prize takılı olmadan sadece batarya ile çalıştırılıp test edilebilir.

Ek olarak BIOS'ta Turbo Mode ayarı varsa devre dışı bırakılıp bir süre durum gözlemlenebilir.

Tabii en mantıklısı vakit kaybetmeden cihazı servise göndermek olacaktır.

Mikail bey merhaba,

Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Cihazıma 1703 sürümünü kurduğum günden bu zamana kadar geçen sürede herhangi bir sorun çıkmadı dediğiniz gibi bataryada ve prizde ayrı ayrı denedim herhangi bir sorunla karşılaşmadım gayet stabil çalışıyor. Windows update ile birlikte gelen 1709 sürümüne yükseldikten sonra bu problemler başlamıştı zaten eski sürüme dönmemle yok oldu. Tekrarlaması durumunda servise götüreceğim cihazımı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı