Windows 10 güncelleştirme başarısız oldu hatası nasıl düzeltilir?

RAM
8 GB DDR4
İşlemci
AMD Ryzen 7
Merhaba arkadaşlar, bugün normal bir şekilde bilgisayarımı açtım. Gayet normal bir şekilde açıldı ve video izlemek için tarayıcıya girdim. YouTube kısayoluna bastım. 5 saniye sonra bilgisayar dondu, fareyi hareket ettiremedim ve tuşlarda işlemedi. Ben de güç tuşuna uzun bir süre basıp bilgisayarı kapattım. Tam gidiyordum ki bilgisayar kendi kendine yeniden açıldı. Ekrana baktım, Windows hazırlanıyor yazıyordu. Biraz bekledim ve 10-15 saniye sonra Windows güncellemeleri geri alıyor yazısı çıktı. Çok garipsedim çünkü dün kontrol ettiğimde hiçbir güncelleme yoktu ve bilgisayarı en son dün kullanmıştım. Neyse dedim biraz bekledim. Açılınca hemen ayarlara girip Windows Update kısmına baktım. 2 adet güncelleme vardı, biri güvenlik güncelleştirmesi diğeri ise normal toplu güncelleştirmeydi ancak birincisinde güncelleme başarısız oldu yazıyordu. Hata kodunu not almadım ancak yardımcı olabilecekseniz bilgisayarı yeniden açıp kodu kopyalayıp buraya yazabilirim. Şimdiden teşekkürler.

Kritik güncellemeler, sizin kontrolünüz dışında bazen yüklenmeye alınabiliyor bilgisayarı ilk kapattığınızda. Yükleme sizin bilgisayar tuşuna basılı tutup zorla kapatma hamlenizden dolayı yarıda kalmış olabilir.
Windows disk temizleme aracını kullanarak, menüye ulaşın. Sistem dosyalarını temizleme seçeneğini işaretleyince, tekrardan dosyaları tarayacak ve bu sefer Windows Update paketlerini de gösterecek.

Update temizleme seçeneği ile paketleri temizleme yolunu dener misiniz.

Kritik güncellemeler, sizin kontrolünüz dışında bazen yüklenmeye alınabiliyor bilgisayarı ilk kapattığınızda. Yükleme sizin bilgisayar tuşuna basılı tutup zorla kapatma hamlenizden dolayı yarıda kalmış olabilir.
Windows disk temizleme aracını kullanarak, menüye ulaşın. Sistem dosyalarını temizleme seçeneğini işaretleyince, tekrardan dosyaları tarayacak ve bu sefer Windows Update paketlerini de gösterecek.

Tamamdır, deneyip sonuçları yazacağım.

Şuan o ekrana ulaştım, sistem dosyalarını temizleye bastım ve yeniden tarama yaptı ancak görünürde Windows Update ile ilgili bir şey yok. Ona benzeyen sadece “geçici Windows yükleme dosyaları“ var. Ona mı basmalıyım?

Son düzenleme:
Tamamdır, deneyip sonuçları yazacağım.

Şuan o ekrana ulaştım, sistem dosyalarını temizleye bastım ve yeniden tarama yaptı ancak görünürde Windows Update ile ilgili bir şey yok. Ona benzeyen sadece “geçici Windows yükleme dosyaları“ var. Ona mı basmalıyım?
Bendeki menü görüntüsü böyle. İlk satırda görülen seçenektir.
Windows 11 kullanıcısıyım, sizdeki menü adı farklı olabilir.
Muhtemelen geçici Windows yükleme dosyaları seçeneğidir.

Dosya Ekleri

• resim_2022-08-13_123115311.png
    resim_2022-08-13_123115311.png
    21,3 KB · Görüntüleme: 30
Bendeki menü görüntüsü böyle. İlk satırda görülen seçenektir.
Windows 11 kullanıcısıyım, sizdeki menü adı farklı olabilir.
Muhtemelen geçici Windows yükleme dosyaları seçeneğidir.
Sizdeki görüntüdeki açıklamaya baktım ve bahsettiğim seçeneğin açıklamasına baktım. Birbirlerine benzemiyorlar. Büyük ihtimalle o değil. Güncelleştirmeleri duraklatmıştım hatadan sonra. Yeniden devam ettireceğim şimdi. Genelde bu tarz sorunlar olduğunda işe yarıyordu :) en kötü Windows’u yeniden yüklerim. Bu arada hata kodu 0x800f0900

Bazı Windows güncelleştirmeleri, ek kurulumlara ihtiyaç duyabiliyor. NET Framewrok 3.5-4 gibi.
Bu yazılımlar yüklü olmadığı için güncelleme hatası alıyor olabilirsiniz, gerçi gerek duyulan yazılımlar otomatik yükleniyor ama.
Windows yeniden yüklemesi beni yoran bir şey, sistem geri yükleme noktası mevcut ise hatayı aldığınız dönemden öncesine geri yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Bazı Windows güncelleştirmeleri, ek kurulumlara ihtiyaç duyabiliyor. NET Framewrok 3.5-4 gibi.
Bu yazılımlar yüklü olmadığı için güncelleme hatası alıyor olabilirsiniz, gerçi gerek duyulan yazılımlar otomatik yükleniyor ama.
Windows yeniden yüklemesi beni yoran bir şey, sistem geri yükleme noktası mevcut ise hatayı aldığınız dönemden öncesine geri yüklemeyi deneyebilirsiniz.
Bir ara geri yükleme noktası oluşturmayı düşünüyordum ama sonra biraz üşenmiştim :D Visual Studio kullandığım için en yeni NET sürümleri yüklü şuan. Normalde kafaya takmazdım ama güvenlik güncelleştirmesi olduğu için bayağı endişelendim. Windows’u yeniden kuracağım. Zaten çok fazla gereksiz şey vardı bilgisayarda ve temizlemeye üşeniyordum. Böylesi daha iyi olur büyük ihtimal. Yardımınız için çok teşekkür ederim. İyi günler.

Geri
Yukarı