Windows 10 Home nasıl kurulur?

qRowLing

Hectopat
Daha fazla  
RAM
4 GB
SSD veya HDD modeli
320 GB WD Blue 7200 RPM
Ekran kartı
AMD R5 230 Turbox
İşlemci
i5-2400
Öncelikle iyi sosyaller bugün Windows 8.1'den 10a geçmeye karar verdim daha önce çok geçtim ama şu an nasıl kuracağımı hatırlamıyorum üzerinden 1 yıl geçmiştir. Bana Pro'ya göre daha performanslı olduğu söylendi, ancak bu foruma güvendiğim için sizlere sormak istedim sizce Pro mu Home mu kurmalıyım. Home kurarsam nasıl kuracağım 32 GB USB belleğim var Rufus programına ISO yazdırmayı biliyorum ancak siz daha detaylı anlatırsanız sevinirim :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Takılırsan etiketle.

Öncelikle iyi sosyaller bugün Windows 8.1'den 10a geçmeye karar verdim daha önce çok geçtim ama şu an nasıl kuracağımı hatırlamıyorum üzerinden 1 yıl geçmiştir. Bana Pro'ya göre daha performanslı olduğu söylendi, ancak bu foruma güvendiğim için sizlere sormak istedim sizce Pro mu Home mu kurmalıyım. Home kurarsam nasıl kuracağım 32 GB USB belleğim var Rufus programına ISO yazdırmayı biliyorum ancak siz daha detaylı anlatırsanız sevinirim :)
Home daha sade olduğu için daha az bellek vb. kullanır böylece performansın daha fazla olur. Pro'da ofis programları falan var farkı o, bende Home kullanıyorum performans açısından bir artısını görmedim.

Home ile Pro'nun farklarına bakabilirsin.

Windows 10'u kurmak için:

• ISO dosyasını indiriyorsun. Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum
  • Rufus uygulamasını indiriyorsun. Rufus
  • USB'yi takıyorsun.
  • Rufus uygulamasını açıyorsun.
  • İndirdiğin Windows 10 ISO dosyasını seçiyorsun "seç" yerinden.
  • Dosya sistemi NTFS seç. Genellikle Rufus kendisi ayarlıyor bunu.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT seç.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • Tamamlandıktan sonra USB belleğin içine ISO dosyan yazılmış olacak.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek.
  • Şimdi yükle bas.
  • Lisans sorarsa, eğer lisansın yoksa ürün anahtarım yok tıklayın.
  • İstediğin sürümü seç: Home öneririm.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince temiz kurulum istiyorsan tüm diskleri biçimlendir. Sil yaparak tek disk haline getirebilirsin. Yeni tıklayarak istediğin boyutta bir disk bölümü oluşturabilirsin.
  • İleri dedikten sonra Windows dosyaları yüklenecek.
  • Diğer şeyleri de yaptıktan sonra masaüstü gelecek.

• USB'yi takıyorsun.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT seç.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek.
  • Şimdi yükle bas.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince temiz kurulum istiyorsan tüm diskleri biçimlendir. Sil yaparak tek disk haline getirebilirsin. Yeni tıklayarak istediğin boyutta bir disk bölümü oluşturabilirsin.
hocam uefi desteği olduğunu anlamak için biosa girmem gerekiyor ancak pek anlamadığım için kurcalamak istemiyorum anakartım hewlett packard j01 v02.29, 4.4.2016 google'da arattığımda bios'unu gösteriyor eski bir bios ekranı sadece 2.nesil intel işlemcilerde olduğunu gördüm

• USB'yi takıyorsun.
  • Şimdi yükle bas.

Hocam bu şekilde yapmam şart mı hatırladığım kadarıyla daha önce ISO'yu indirdikten sonra bir şekilde klasör halinde açıp kurulumu yapıyordum normal şekilde kuruluyordu bu şekilde yaparsam daha mı iyi olur.

Hocam UEFI desteği olduğunu anlamak için BIOS'a girmem gerekiyor ancak pek anlamadığım için kurcalamak istemiyorum anakartım Hewlett Packard J01 v02.29, 4.4.2016 Google'da arattığımda BIOS'unu gösteriyor eski bir BIOS ekranı sadece 2.nesil Intel işlemcilerde olduğunu gördüm.

Windows'un arama yerine sistem bilgisi yazıp BIOS modu kısmına bakabilirsiniz. Eski yazarsa legacy BIOS (MBR) - UEFI yazarsa UEFI (GPT)
Bu kesin bir bilgi değil çünkü bildiğim kadarıyla eğer sistem UEFI ama legacy BIOS yani CSM modunda MBR olarak Windows kurulduysa orada eski olarak yazabilir. BIOS'a girip boot options yerlerinde UEFI ile alakalı bir şey var mı ona bakmak daha kararlı olur. Anakartın özelliklerini bulamadım. 2016 üretimi bir cihazsa UEFI desteği olma ihtimali yüksek.

Hocam bu şekilde yapmam şart mı hatırladığım kadarıyla daha önce ISO'yu indirdikten sonra bir şekilde klasör halinde açıp kurulumu yapıyordum normal şekilde kuruluyordu bu şekilde yaparsam daha mı iyi olur.

O temiz kurulum işlevini görmez yani pek sağlıklı bir kurulum şekli değil çünkü Windows varken üstüne bir daha Windows kuruyor gibi. USB belleğe ISO dosyasını yazdırıp BIOS'tan boot menüye girip USB belleği 1. sıraya alıp, save and exit yapıp, kurulumu başlatarak kurmak daha iyi ve daha kısa sürer.

Windows'un arama yerine sistem bilgisi yazıp BIOS modu kısmına bakabilirsiniz. Eski yazarsa legacy BIOS (MBR) - UEFI yazarsa UEFI (GPT)
Bu kesin bir bilgi değil çünkü bildiğim kadarıyla eğer sistem UEFI ama legacy BIOS yani CSM modunda MBR olarak Windows kurulduysa orada eski olarak yazabilir. BIOS'a girip boot options yerlerinde UEFI ile alakalı bir şey var mı ona bakmak daha kararlı olur. Anakartın özelliklerini bulamadım. 2016 üretimi bir cihazsa UEFI desteği olma ihtimali yüksek.

O temiz kurulum işlevini görmez yani pek sağlıklı bir kurulum şekli değil çünkü Windows varken üstüne bir daha Windows kuruyor gibi. USB belleğe ISO dosyasını yazdırıp BIOS'tan boot menüye girip USB belleği 1. sıraya alıp, save and exit yapıp, kurulumu başlatarak kurmak daha iyi ve daha kısa sürer.

Anladım hocam gerçekten bu işten anlıyorsunuz.

Arkadaşlar merhaba günaydın, iyi forumlar.

Kurulu olan Windows10 diskimi format atmadan, Yeni anakart'a aktarmak istiyorum.

Windows çalıştır'a komut girilip Windows'u ilk kurulum ekranına almak için bir komut girilmesi gerekiyor ama bir türlü o komut'a ulaşamadım.

Siz değerli forumda ki Arkadaşlar ve Sayın yöneticiler @Recep Baltaş @Ali Güngör konu hakkında bilginizi rica ederim..
Saygılarımla,
Murat

Yeni konular

Geri
Yukarı