Windows 10 Home Single'dan Windows 10 Pro'ya geçiş

Slade16

Centipat
Arkadaşlar, bilgisayarımda mevcut Windows 10 Single Language yüklü, ama az öce Windows 10 Pro OEM key aldım ve yarın bilgisayarı formatlayacağım. Format atarken bu Windows sürümleri değişirken sorun yaratır mı?

Format atmana gerek yok. Ayarlara gir, Güncelleştirmeler ve Güvenlik oradan etkinleştirme kısmına gir. Ürün anahtarımı değiştir kısmına yeni aldığın key'i yaz. Pro oluyor. Formata gerek yok. Çözebildiysem "Çözüm" olarak işaretleyebilirsin. En son bu yöntemle yapılabiliyordu.

Format atmana gerek yok. Ayarlara gir, Güncelleştirmeler ve Güvenlik oradan etkinleştirme kısmına gir. Ürün anahtarımı değiştir kısmına yeni aldığın Key'i yaz. Pro oluyor. Formata gerek yok. Çözebildiysem "Çözüm" olarak işaretleyebilirsin. En son bu yöntemle yapılabiliyordu.

Bilgisayar için ekstradan format atmam lazım. 3 seneden beri hiç formatlanmadı. Format attıktan sonra da yükseltebilir ve bir sorunla da karşılaşmam değil mi?

Bilgisayar için ekstradan format atmam lazım. 3 seneden beri hiç formatlanmadı. Format attıktan sonra da yükseltebilir ve bir sorunla da karşılaşmam değil mi?

Karşılaşmazsınız. Pro olarak yükleyeceksiniz sadece.

Format atacaksanız kurulum ekranında ürün anahtarı isteyeceği yerde yeni aldığınız key'i girersiniz. Sizden Windows sürümü seçmenizi istediği yer olacak orada da Windows 10 Pro seçmelisiniz. Hangi ekran daha önce geliyordu hatırlamıyorum şuan.

Retail veya OEM key olarak satılan keyler genelde yükseltmeyi desteklemez. Dikkat etmeniz gereken şey format sırasında pro kurmanız. Bazen dikkatten kaçıyor ve Windows ISO indirme aracında "bu bilgisayar ile aynı özellikler" şeklinde tik seçili oluyor. O zaman single language sürüm inebiliyor. Bir de keyler genelde uzun süreli geçerlilik sağlamıyor, bu nedenle keyin çalışmama durumu olabiliyor ona dikkat edin derim.

Format atacaksanız kurulum ekranında ürün anahtarı isteyeceği yerde yeni aldığınız key'i girersiniz. Sizden Windows sürümü seçmenizi istediği yer olacak orada da Windows 10 Pro seçmelisiniz. Hangi ekran daha önce geliyordu hatırlamıyorum şuan.
Tek çekincem şu an kullandığım windows sürümü anakartta gömülü değildir umarım.
Retail veya OEM key olarak satılan keyler genelde yükseltmeyi desteklemez. Dikkat etmeniz gereken şey format sırasında pro kurmanız. Bazen dikkatten kaçıyor ve Windows ISO indirme aracında "bu bilgisayar ile aynı özellikler" şeklinde tik seçili oluyor. O zaman single language sürüm inebiliyor. Bir de keyler genelde uzun süreli geçerlilik sağlamıyor, bu nedenle keyin çalışmama durumu olabiliyor ona dikkat edin derim.
Dediğiniz ekranın gelmesi için elstradan bir şey yapmak gerekiyor mu? Yoksa kendiliğinden karşıma çıkacak mı? Ve dediğiniz tiki kaldırmam gerekiyor sanırım.

Tek çekincem şu an kullandığım windows sürümü anakartta gömülü değildir umarım.

Dediğiniz ekranın gelmesi için elstradan bir şey yapmak gerekiyor mu? Yoksa kendiliğinden karşıma çıkacak mı? Ve dediğiniz tiki kaldırmam gerekiyor sanırım.
Evet o tiki kaldırınca her Windows sürümü iniyor. Bir şey yapmanıza gerek yok ISO indirme aracı o ekrana getirecek sizi birkaç adım sonra. Şu an kullandığınız Windows, eğer laptop ise anakarta Windows gömülü şekilde gelmiştir muhtemelen. Yani bir gün sisteme single language kurarsanız otomatik olarak keyi girilecektir.

Evet o tiki kaldırınca her Windows sürümü iniyor. Bir şey yapmanıza gerek yok ISO indirme aracı o ekrana getirecek sizi birkaç adım sonra. Şu an kullandığınız Windows, eğer laptop ise anakarta Windows gömülü şekilde gelmiştir muhtemelen. Yani bir gün sisteme single language kurarsanız otomatik olarak keyi girilecektir.
Evet bilgisayarım leptop. Vatan'dan almıştım 3 sene öncesi. Anladığım kadarıyla windows eğer anakarta gömülüyse, otomatik lisans yapar ve anakarta gömülü olduğu içinde o seçme ekranı formatlarken gelmez. Doğru mu anlamışım?

Evet bilgisayarım leptop. Vatan'dan almıştım 3 sene öncesi. Anladığım kadarıyla windows eğer anakarta gömülüyse, otomatik lisans yapar ve anakarta gömülü olduğu içinde o seçme ekranı formatlarken gelmez. Doğru mu anlamışım?
Anakarta gömülü olan lisans anahtarı Windows 10 home single language için geçerlidir. Siz şu an ilk olarak Windows 10 indirme aracını edinin. Daha sonra bu aracı açıp ilerleyince dil, mimari ve sürüm seçim ekranında bir tik göreceksiniz. "Bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan" yazan. Bu işaretli ise işareti kaldırıp "Windows 10" sürümünü seçin. Mimari 64 bir kalsın. Daha sonra isoyu bilgisayara indirip rufus ile usbye yazın ve formata başlayın. Kurulum sırasında Windows sürümlerini gösteren bir ekran gelecek buradan Windows 10 pro yu seçin ve kurulumu tamamlayın. Windows açılınca veya kurulum sırasında, lisansınızı ne zaman isterseniz girin ve etkinleştirmeyi başlatın. Günün birinde olur da single language kurmak isterseniz bios üzerinde gömülü olan lisans yine otomatik tanınacaktır, o lisansınızın yok olacağını düşünmeyin yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı