Windows 10 Home vs Pro

Home sürümü dediğiniz kadar var kim ne derse desin hak veriyorum size 👍 Pro sürümünde en azından benim sistemimde yavaşlık sorunu yaşıyorum her seferinde ama ne zaman Home yada Single Language kursam sistem resmen rahatlıyor dili olsa teşekkür edecek bana :)
Bana da öyle geliyor resmen o rahatlamayı görebiliyorum sistemde bir nefes alıyor ve oyunlara da büyük ölçüde etki ediyor. Belki üst düzey sistemlerde fark olmayabilir ama benim gibi orta halli veya düşük bir sistemde cidden farkediyor :)

Home önermiş arkadaşlar. Gerekçeleri de arkaplandaki çalışmalar. Haksız değiller ama bahsettikleri uygulamaların tümü Pro'da durdurulabiliyor.
Ben olsam daha sonra gerekli olabileceği düşüncesi ile Pro edinir arkaplan uygulamaları konusunda makalelere videolara bakar: gereksizleri durdurur kısacası Home gibi kullanırdım.

Home önermiş arkadaşlar. Gerekçeleri de arkaplandaki çalışmalar. Haksız değiller ama bahsettikleri uygulamaların tümü Pro'da durdurulabiliyor.
Ben olsam daha sonra gerekli olabileceği düşüncesi ile Pro edinir arkaplan uygulamaları konusunda makalelere videolara bakar: gereksizleri durdurur kısacası Home gibi kullanırdım.

Neden uğraşalım ki peki onu kapat bunu kapat yaparak? Böyle yaparak sistemin dengesi de bozuluyor hatalara yol açıyor. Adamlar yapmışlar işte kasmayın bu kadar. Kurum Home sürüm bakın keyfinize.

Sedece win10 değil microsoftun tüm sürümlerinde Home'un daraltılmış bir kalıp olduğunu ve bu nedenle tercih duygusu geliştirdiğini, kurulum yapana kolaylık sağladığını biliyorum. İşin kolayına kaçan arkadaşları pek tabi anlıyorum. Tabi ki herkes dilediği ürünü alıp kullanabilir.
Ben meseleye biraz mühendislik bakmaya çabalıyorum. Biliyorum ki Pro bir kalıp Home'un bütün opsiyonlarını kapsar. Home ise Pro bütününü kapsamaz.
Opsiyonel olan artılar getiren herzaman tercih edilmedi, ucu açık olan zengin olan tercih edilmeli.
Hizmetler bölümünü tanıdığınızda, istediğiniz opsiyonu açıp/kapatmayı öğrendiğinizde daha kestirme söylemek gerekirse yönetmeyi doğru öğrendiğinizde aslında çok da zaman almadığını göreceksiniz.
Kolay olan mı güzeldir, güçlü, opsiyonel, esnek, zengin olan mı güzeldir?
Bugün kullanmadığınız bir seçeneğe yarın ihtiyaç duymayacağınızın garantisini kim verebilir size?
Diğelim ki bugün Home sürüme yatırım yaptınız; lisans için para ödediniz, kurulumu için zaman yaktınız ve/fakat zaman içerisinde Home ihtiyaçlarınzı karşılamaz oldu Pro sürüme geçmeninmaliyetini gözönüne getirmenizi önermeliyim.

Bende eskiden sürekli bu konuyu araştırıyordum. Windows 10 Pro al kesinlikle. Daha önce Home`da kullandım. Bir performans düşüşü yada artışı göremedim. Çünkü tüm performans iyileştirmeye yönelik ayarları ve bakım ayarlarını yaparsan aradaki hizmetler ve diğer fazlalık ayarların yarattığı performans dengesizliği eşitlenecektir.İyi akşamlar.

Hala anlamıyorlar. Pro alıpta kullanmadığım hizmetleri kapatınca ne anlamı kalıyor o zaman Pro kurmanın? Home kurun işte rahatlayın. Ayrıca Pro kurupta gereksiz tonla hizmet kapatınca sistem sapıtıyor zaten bilmiyormusunuz bunu? Microsoft artık Windows 10'da her yeni güncelleme de artık hizmetleri birleştiriyor yani bir hizmet bile kapatsan bir çok şeyi de kapatmış oluyorsunuz.

Bildim bileli hep Home kullandım.
Pro neden kullanayım yani. Oyun film falan hepsi Home'de çalışır.
Hem daha performanslı Home.
Pro kullanmadım özellikle oyun oynayanlar.
FPS önemli arka planda kapatırım.
Diyenler bir süre sonra yapayacaklar.
Windows sağ olsun. Hadi diyelim arka planda.
Kapantınız tekrar açılmacağının garantisi yok.
Her gün yeni bir macera isteyenler için Home.

Hala anlamıyorlar. Pro alıpta kullanmadığım hizmetleri kapatınca ne anlamı kalıyor o zaman Pro kurmanın? Home kurun işte rahatlayın. Ayrıca Pro kurupta gereksiz tonla hizmet kapatınca sistem sapıtıyor zaten bilmiyormusunuz bunu? Microsoft artık Windows 10'da her yeni güncelleme de artık hizmetleri birleştiriyor yani bir hizmet bile kapatsan bir çok şeyi de kapatmış oluyorsunuz.
Belki bir gün o gereksiz hizmete ihtiyacın olucak. Örneğin uzaktan erişim yada gpedit.msc gibi. Pro sürümü günlük kullanım ve oyun için oldukça uygundur. Sistem sapıtıyor kısmını cidden çok saçma. Sistem rahatlıyor olarak değiştiriyorum. Eğer ki "benim ram`im yok" yada "Benim bilgisayarım kötü kasıyor" gibi cümleler kuracaksanız, Windows 10 Lite kuracaksınız veya artık bilgisayarı değiştirmenin vakti gelmiştir.İyi akşamlar.

Belki bir gün o gereksiz hizmete ihtiyacın olucak. Örneğin uzaktan erişim yada gpedit.msc gibi. Pro sürümü günlük kullanım ve oyun için oldukça uygundur. Sistem sapıtıyor kısmını cidden çok saçma. Sistem rahatlıyor olarak değiştiriyorum. Eğer ki "benim ram`im yok" yada "Benim bilgisayarım kötü kasıyor" gibi cümleler kuracaksanız, Windows 10 Lite kuracaksınız veya artık bilgisayarı değiştirmenin vakti gelmiştir.İyi akşamlar.

Uzaktan erişim için bir dünya yazılım var zaten en basiti AnyDesk mesela. Bununla bir çok işimi çok rahat hallettim hızlıca başka bilgisayara bağlanıp. Gpedit.msc ise sonradan da ekleniyor ve genel olarak pek kullanmıyorum zaten. Sistem sapıtıyordan kastım ise Windows 10'un her yeni güncellemesinde bütün herşeyi bir hizmette birleştirdikleri için en basit bir hizmeti bile kapatıp devre dışı bıraksanız bir değil bir kaç tane özelliği de kapatmış oluyorsunuz yani tek bir özellik etkilenmiyor haliyle sistem sapıtıyor. Çok yaşadım çünkü bu yüzden güncel Windows 10 sürümlerinde sözde hızlanıyor diye kapattığım hizmetleri şimdi hiç ellemiyorum bile zaten Home sürümde bir şey yapmana da gerek kalmıyor. Windows 10 Lite diye bir çalışma normalde yok microsoft tarafından 1 kişinin abuk subuk editlediği saçma sapan sistemleri hayatta kullanmam sistemim de. İçine virüs koymadığı senin google'a yazdığın herşeyi görmediği ne malum? Kendi kendinize de gelin güvey olmayın derim. Sistemim iyi bilgisayarım kötü dandik gibi cümleler kurmam merak etme.

Edit: Bu arada ne idüğü belli olmayan Lite sistem kurana kadar orijinal LTSC sistem kurmak en mantıklısı size de öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı