Windows 10, i7 7700 Boşta CPU Dalgalanmaları

poyraz424242

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ekran kartımı değiştirdim ve yaklaşık 5 gündür işlemci grafik kartını kullanmıştım. Bugün kartım elime geçti ama i7 7700 işlemcimle oyunlarda CPU kullanımı %90 80 100 arasında. Bu 1 hafta önce yoktu. Ne olduysa işlemci grafik kartını 5 gün kullandıktan sonra yeni kartımı taktıktan sonra geldi. Görev yöneticisinde çok dalgalanmalar oluyor boştayken. Hiç %0 olmuyor % 5 6 arasında aniden 17 ye yükselip 1 saniyede 3'e düşüyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    304,4 KB · Görüntüleme: 114
Boştaki değerlerinde bir anormallik yok. Ekran kartın nedir? Hangi oyunlarda o değerlerde seyrediyor? Oyunları hangi çözünürlükte oynuyorsun?

1060 kartımdan 1070 karta geçtim bu sorunu yaşıyorum. 1080p çözünürlükte oynuyorum ama 2K DSR yaptığımda sorun değişmiyor. CPU oyun içi hopluyor zıplıyor. Bakın yüzde 30 seviyesinden 80 90 olup 50 ye düşebiliyor ve tekrar anlık yükseliyor. FPS değerleri normal lakin şöyle bir sorun var ki aşırı CPU oynanmasıyla droplar yaşayabiliyorum yani saniyelik takılma ve donma. Bu olay 1060 kartımı çıkarıp sattım yeni kart alasasıya kadar işlemci grafikini yükledim yani anakattan görüntü aldım. Yeni kartım gelince bu sorun çıktı.

1060 kartımla kesinlike CPU sorunu yoktu işlemcim hep 40 50 idi. Ama şuan aşırı oynuyor 90 80 70 30 40 . Format mı atsam ? Aşağıdaki resim boşta değil oyun içi CPU grafiki.

Dosya Ekleri

• IMG_6041.JPG
    IMG_6041.JPG
    124,8 KB · Görüntüleme: 87
Bilgisayarın yüksek performans modunda mı? Oyunlarda kasma oluyor mu?

Yüksek performans evet kasma olmuyor sadece bazen hafif drop oluyor işte oda CPU kaynaklı. Kasmadan ziyade drop yaşıyorum anlık takılma yani. Mesela yüzde 40 CPU dayken diyelim yüzde 90 a çıktıgında o an anlık saniyelik drop oluyor. Kafamda soru niye bu böyle oldu? Ekran kartımı yapıyor? Ekran kartı yapsa oda full 99 da çalışıyor. Sıkıntı olmazdı.

Çözümünü bulamadım. Benim 8 GB ram var. 1070 kartına geçtim diye yüksek Ram istermiki?

Attığın oyunlardaki RAM kullanımı yüksek değil, RAM'in yetiyor bu attığın oyunda. RAM miktarının yetersiz geleceği oyunlarda olur, RAM'i 16 GB yapman daha iyi olur ama sorunun RAM'den kaynaklı değil attığın oyundaki değerlere göre. Görev yöneticisinde de oyun anındaki uygulamalara bak ve ekran görüntüsünü buraya at, arka planda işlemciyi meşgul eden başka uygulamalar olabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı