Windows 10 ile ekran kartı modeli değişti

HakanMutlu

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Ben bugün Windows 10'u bilgisiyarıma kurdum ve ardından bilgisayarımın özelliklerine baktığımda ekran kartı modelimin değiştiğini gördüm. Ekran kartım eskiden AMD Radeon HD 8570 ve 4000MB iken şimdi AMD Radeon R7 200 series 5000MB. Yani sonuç olarak ekran katımın yükseldiğini görüyoruz fakat bu nasıl oluyor? Bu arada DirectX 12 yazdığınıda gördüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında nasıl olduğu konusunda bir fikrim yok ama ben de Vista'dan 7 ye geçiş yaptığımda 128mb olan vram 512 mb olmuştu. Ama bunun sadece bilgisayar üzerinde öyle göründüğü ve eski performansı aldığımıda belirteyim. Sonuçta zaten fiziksel olarak ekran kartını değiştirmediğin sürece böyle birşey olması bile saçma :)

Çünkü AMD ve NVIDIA giriş seviyesi bazı eski kartlarının sadece model adını değiştirip yeni model olarak satıyor. Gayet doğal bir durum.
Yani mesela, örneğin AMD, HD 8570 modelinin ismini R7 240 olarak değiştirip sözde yeni ekran kartı yapmış ve piyasaya sürmüş. Oysa performansı HD 8570 ile aynı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı