Windows 10 ile Linux Mint Dual Boot nasıl yapılır?

277726

Hectopat
Makaleler
4
Komple Linux dağıtımı kullanmak istiyorum ama C# vb. programlar.
Sorun çıkarttığı ve benim vaktim olmadığı için Dual Boot yapmaya karar verdim.
Başlangıç olan Linux Mint'in benim için ve bazı programlama yazılımları için.
Yeterli olacağını düşündüğüm için bu dağıtımı seçtim.
Sistem:
CPU: AMD Ryzen 5 2600X | CPU Soğutucu: ARTİC Freezer 34 e-Sports Duo | GPU: MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G OC |
RAM: Corsair 2x8GB Vengeance LPX DDR4 3000 MHz CL16 | Anakart: MSI B450 GAMING Plus 3466+MHz | SSD: Kingston 480GB HyperX | Kasa: Cooler Master Masterbox MB501L 600W Carbon | Monitör: ViewSonic 23, 6" VX2458-C-MHD 1ms 144HZFreeSync/GSync
Kurulum:
  • Linux Mint'i sitesinden ISO(SHA-256 ile kontrol ettim) olarak indirdim ve Rufus programı ile USB belleğime yazdım.
  • Windows 10'da disk küçültme yapmam gerektiğini öğrendim ama çok fazla boş alanım olduğu halde 57GB(minitool da çözüm olmadı) kadar bir bölümlendirme yapabiliyorum oysa ki ben 160 falan verip.
  • Çoğunluk olarak Linux kullanmayı, C# için Windows 10 kullanmayı düşünüyordum. Sanırım SSD(362 GB boş alan, 337GB boş gösterilen) eskiden oynadığım oyunların dosyalarını silmeme rağmen onların üstüne dosya yazmamı bekliyor ve sırasını başa atmadığı için sadece 57GB ayırabiliyorum. Bunu defrag disk ile çözebiliyormuşuz ama SSD'ler için önerilmiyor ve zararlı olduğu söyleniyor.
  • Şimdi bunu nasıl çözebileceğim konusunda yardımcı olmak isteyen herkese teşekkür ederim ama lütfen open Source olmayan bir program önermeyin.
  • Windows 10'da önemli olan dosyalarımın yedeğini aldım ama bozulmaması için dikkatli bir şekilde ve ayrıntılı olarak araştırmaya çalışıyorum.
  • Şimdi normal kullanıcılar için önerilen Windows 10 ile Bootloader tarafından Linux'un kurmasına izin verirsem bir sorun olduğunda Windows 10'da kaybedeceğim için pek mantıklı bir seçenek gibi gelmedi.
  • Bu yüzden listede başka bir şey diye seçenek ile kendim elle ayarlamaya karar verdim ama.
  • 57GB ayırdığımı varsayarsak bilgisayarımda 16 GB RAM olduğu için (logical)swap-area 8192MB, geri kalanını da.
  • (Logical) ext4 formatında format atılacak tik açık bir şekilde ayarlamam gerekiyor.
  • Buradan sonrasında çoğu kullanıcı hata yapıyormuş ve device for Boot loader installation seçeneği: Sdb5(ext4 /) şekilde olmalıymış ama easybsd yükleyerek grub oluşturmam gereken bir program kurmam gerektiğini söylüyor. Bu programda UEFI desteklemiyor. Ben elle ve tek bellek ile nasıl sorunsuz Windows 10 ile Dual Boot UEFI Linux kurabilirim onu merak ediyorum?

Son düzenleme:
Çözüm
Güç butonlarının yapacaklarını değiştir gibi bir bölümde olması gerek.

Evet biliyorum onu eskiden görebiliyordum ama ben o özelliği zaten kapattım diye hatırlıyorum. AMD güç ayarlarını getirdikten sonra da gitmiş olabilir. Sadece uyku ve kilitle gözüküyor.
CMD yönetici olarak açtım ve Power. Cfg /hibernate on yazıp tekrar başlattıktan sonra hızlı başlatma özelliği açıldı. Sanırım ben onu elle veya güncellemeyle kapatmışım ya da bozmuşum :D şimdi hızlı başlatmayı kapattıktan sonra ne yapmam gerekiyor?
@Dengesiz Kokarca Yardımcı olabilir misiniz?
Linux grub Update yapmayı denedim ama başarılı olmadı. Ekstra olarak NVIDIA monitör ayarlarımı yapmama rağmen her açılışta tekrar ikinci ekranıma geçiyor. Her açılışta ana ekranım ve ikinci ekranımı kaydetmek için ne yapabilirim?
@Kerem00
boot repair programını çalıştırdım. bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\shimx64.efi eğer linux BIOS ile açamazsam bunu yazmamı istiyor. Bakalım deniyorum.
Evet arkadaşlar Boot repair yükleyip düzelttim. Artık iki işletim sistemini de Dual Boot olarak kullanabliyorum.@Kerem00 @Dengesiz Kokarca ve diğer yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Tüm hataları almamak için yeni gelen arkadaşlara önerebileceğim şeyler şunlar;

1. sistem dosyalarınızın yedeğini alın.
2. sistem alanı ayırmadan önce Virtual Memory ve sistem geri yükleme noktasını kapatın.(Genellikle Windows 10 Update sonrası açıyor.)
3. Windows 10 disk management bölümünden Linux için istediğiniz kadar harddisk boyutu küçültmesi yapın. Harddisk küçült dediğinizde ayrılmamış alan olarak diski ellemeden bırakın.(Linux'a ayırmak istediğiniz alanın miktarını 1024 ile çarpamanız gerekir. Mesela 25GB için 25*1024=25600 MB disk alanı küçültmelisiniz.)
4. Linux USB oluşturun.
5. Linux disk ayarları için şunları söyleyebilirim; unlocated olan diski seçip primary, ext4 ve Mount dizini / şeklinde seçmelisiniz.(Ayrıntılı olarak araştırmadan dediklerimi yapmayın.)
6. eğer RAM'iniz düşükse swap-area öneriyorlar onu araştırın ama değilse yapmanıza gerek yok.
7. Linux dağıtımlarında olan device Boot seçeneğini de Windows Boot Manager seçiyoruz.
8. geri kalanı kendi ayarlarınızı yapmaktır.
En son attığım Dual Boot Linux yükleme videosu size çok yardımcı olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Free space alanını Linux-Mint bende kendisi ayarladı ve 800KB kadar bir boyutu var. Yani Free-space vermenize gerek yok. Umarım yazdıklarımın hepsi doğrudur. Eğer yanlışım varsa düzeltirseniz çok sevinirim. Yeni gelen arkadaşlarda kolayca yararlansın. Herkese tekrardan teşekkürler.
Daha fazla alan ayırmak için paragon Partition Manager kullanmayı deneyebilirsiniz fakat veri kaybı yaşayabilirsiniz baştan belirteyim.

Ben Bootloader için diskin kökünü seçiyorum, Linux Mint kurulumu EFI bölümünü otomatik olarak algılıyor zaten. Sistemin kurulacağı bölümü direkt birincil bölüm, ext4, bağlama noktası "/" olarak biçimlendiriyorum ve devam ediyorum.

Aslında 337GB boş alan varken nasıl böyle bir şey olduğunu anladım ama SSD keşke böyle şeyler de biraz yardımcı olsa :D Windows 10 Boot Manager seçsem herhangi bir sorunla karşılaşmam değil mi? Yani otomatik seçmesse diye kendimi garantiye almak istedim :D.
Bu arada Primary ve logical nedir ?

MBR disklerde bölümler birincil ve mantısal olarak ayrılır. Mantıksal bölümlere işletim sistemi kurulamaz. Bir MBR diskte maksimum 4 tane birincil bölüm bulunabilir.

Sanmıyorum.

Shrink Max volume ayarının neden olduğunu çözdüm. Bilgisayarımda Virtual Memory ve Backup System ayarları açılmış. Windows 10'un gerçekten her Update sonrası bu ayarları açması sinirimi bozuyor. Şimdi 56 GB alan unallocated şekilde ayırmıştım. 160GB tek disk yapabilirim?

BIOS'ta Windows Boot Manager mi başta yoksa Ubuntu mu?(BIOS'ta Ubuntu şeklinde gözükmesi normaldir)

Eğer Ubuntu başta ve yine grub ekranı gelmiyorsa terminali açıp sudo nano /etc/default/grub yazıp çıkan şeyi buraya atın.

BIOS sorununu kısmen çözdüm ve Linux'u Debian hatasıyla birlikte açabildim. Öncelikle yazım hatalarından dolayı özür diliyorum. Turkish olan klavye düzenini seçsem de "ö" harfi bende "o" olarak gözüküyordu ama tam şu anda düzeldi. Bazı problemler yaşıyorum;
1. ınitramfs Debian...Diye bir hata alıyorum.
2. NVIDIA driver ile monitörümden ses alabiliyordum ama sanırım yenisini kurunca sorun kalmayacak ve şu an sitesinden yüklemeye çalışıyorum. Komutlar değişik geldi. Yardımcı makale vb. önerirseniz sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı