Windows 10 ile Windows 7'yi nasıl Dual Boot nasıl yapabilirim?

UtkuRS

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Bayview
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sistem 1: Monster Abra A7 V14.2/I5 12500H/RTX 3050TI 4GB/16GB 3200MHZ RAM/1TB NVME SSD

Sistem 2:Toshiba NB200/ Intel Atom 280N/2GB RAM/120GB Seagate HDD
Windows 10 yüklü bilgisayarımı nasıl Windows 7 ile Dual Boot yapabilirim? Ve nelere dikkat etmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminde 2 tane disk olması gerek. Birinde Win 10 kurulu sende zaten. Diğeri bomboş olsun. Win 7 kurulum USB'si oluşturun. Ve sistemi USB'den Boot edin. Normal kurulum yapar gibi ilerleyin. Bir yerde size hangi diske yükleneceğini soracak. Orada boş olan diski seçeceksin. Kuruluma devam edeceksin. Kurulum bitince sistem dualboot olmuş olacak. Her açtığında sana hangi işletim sistemine geçeceğini soracak. Ama bir sorun Windows 7'nin Boot ekranı çok kötü. Windows 10'a girin oradan arama yerine msconfig yazın. Önyükleme sekmesine gelin ve Windows 10'u varsayılan olarak ayarlayın. Artık sistem açılırken daha güzel bir işletim sistemi seçme ekranıyla karşılaşacaksınız.

Önce Windows 7'yi kur. Sonra diski 2'ye böl. Son olarak da Windows 10'u kur.

Sisteminde 2 tane disk olması gerek. Birinde Win 10 kurulu sende zaten. Diğeri bomboş olsun. Win 7 kurulum USB'si oluşturun. Ve sistemi USB'den Boot edin. Normal kurulum yapar gibi ilerleyin. Bir yerde size hangi diske yükleneceğini soracak. Orada boş olan diski seçeceksin. Kuruluma devam edeceksin. Kurulum bitince sistem dualboot olmuş olacak. Her açtığında sana hangi işletim sistemine geçeceğini soracak. Ama bir sorun Windows 7'nin Boot ekranı çok kötü. Windows 10'a girin oradan arama yerine MSConfig yazın. Önyükleme sekmesine gelin ve Windows 10'u varsayılan olarak ayarlayın. Artık sistem açılırken daha güzel bir işletim sistemi seçme ekranıyla karşılaşacaksınız.

Windows 7 kurulum ekranı açıldığı zaman fare ve klavye dervedışı kalıyor onu nasıl düzeltebilirim?

Eğer UEFI kurulum yapıyorsanız USB'ler devre dışı olur. Bu durumda ya PS2 portlarını kullancaksınız. Eğer öyle bir klavye, mausunuz yoksa MBR kurulum yapın.
Sisteminde 2 tane disk olması gerek. Birinde Win 10 kurulu sende zaten. Diğeri bomboş olsun. Win 7 kurulum USB'si oluşturun. Ve sistemi USB'den Boot edin. Normal kurulum yapar gibi ilerleyin. Bir yerde size hangi diske yükleneceğini soracak. Orada boş olan diski seçeceksin. Kuruluma devam edeceksin. Kurulum bitince sistem dualboot olmuş olacak. Her açtığında sana hangi işletim sistemine geçeceğini soracak. Ama bir sorun Windows 7'nin Boot ekranı çok kötü. Windows 10'a girin oradan arama yerine MSConfig yazın. Önyükleme sekmesine gelin ve Windows 10'u varsayılan olarak ayarlayın. Artık sistem açılırken daha güzel bir işletim sistemi seçme ekranıyla karşılaşacaksınız.
Windows 10 C: (Windows 10) SSD'ye yüklü diğer harddiskte 2 Partition var. Windows 10'da kullandığım uygulamalar D: (Windows 10 storing device) var diğeri F: (Windows 7) bomboş. F olan bolüme yükleyebilir miyim?

Dosya Ekleri

• Capture123123.PNG
    Capture123123.PNG
    11,3 KB · Görüntüleme: 22
Windows 10 C: (Windows 10) SSD'ye yüklü diğer harddiskte 2 Partition var. Windows 10'da kullandığım uygulamalar D: (Windows 10 storing device) var diğeri F: (Windows 7) bomboş. F olan bolüme yükleyebilir miyim?
Evet. O bölüme yükleyebilirsiniz. Dikkatli olun diğer diskleri seçmeyin.

Eğer UEFI kurulum yapıyorsanız USB'ler devre dışı olur. Bu durumda ya PS2 portlarını kullancaksınız. Eğer öyle bir klavye, mausunuz yoksa MBR kurulum yapın.

Kurulum USB'sini Rufus üzerinden MBR olarak seçtim ve BIOS'tan UEFI'yi CSM yapmama rağmen klavyem ve farem devre dışı kalıyor. (farem ve klavyem usb 2.0 portuna bağlı)

Yeni konular

Geri
Yukarı