Windows 10 Intel HD Graphics 4600 Kurmaya Çalışıyor

Xurmirac

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | RTX 3060Ti
Arkadaşlar sistemimde ekran kartı yokken işlemcinin grafik birimini kullanıyordum ve doğal olarak Intel sürücüsü yüklüydü. Ardından bu sürücüyü DDU programıyla vesaire bilgisayarımdan tamamen kaldırdım çünkü ekran kartım servisten geldi. AMD sürücüsünü kurdum ve kullanıyorum. Windows güncellemelerine baktığımda Intel HD Graphics 4600 sürücüsünü kurmaya çalışıyor, nasıl iptal edebilirim ?

bilgisayar simgesinin üzerine gel sağ tık özellikler ,sonra gelişmiş sistem ayarları ,sonra donanım sekmesine tıkla, oradan aygıt yükleme ayarlarına tıkla, oradan hayır bölümünü seç ,sonra hiçbir zamana tıkla değişikleri kaydet çık
sorun düzelir

Neden intel sürücüsünü kaldırmak istiyosun? Çok yanlış bi karar. Mesela Nvidia sürücüleri Intel sürücüsü kurmadan kurulmuyor bile. Bilgisayarın zaten oyunlar için otomatik olarak asıl GPU'yu kullanır, basit işlemler için Intel GPU'yu kullanarak güç tasarrufu yapar. Intel sürücüsünü kaldırarak elektrik tüketimini artırıyosun, belki de performansı düşürüyosun.

Neden intel sürücüsünü kaldırmak istiyosun? Çok yanlış bi karar. Mesela Nvidia sürücüleri Intel sürücüsü kurmadan kurulmuyor bile. Bilgisayarın zaten oyunlar için otomatik olarak asıl GPU'yu kullanır, basit işlemler için Intel GPU'yu kullanarak güç tasarrufu yapar. Intel sürücüsünü kaldırarak elektrik tüketimini artırıyosun, belki de performansı düşürüyosun.
Bilgisayarımda AMD'nin grafik sürücüsü kuruluyken neden birde onboard grafik sürücüsünü kurayım ki ?

Sebebini yukarıda söyledim. Öncelikle Intel HD onboard değildir, işlemcinin içerisindedir. Sistem gerektiğinde Intel HD ve harici GPU arasında kullanıcı farketmeden geçiş yapar. Film izlemek için/internette gezmek için harici GPU'yu kullanmak, markete kamyonla gitmek gibidir. Boşuna enerji sarfiyatı yani. Ve sürücüyü kaldırmanın kesinlikle hiçbir avantajı yok, performansı azaltıyor bile olabilir. Koskoca Intel boşu boşuna tüm işlemcilere GPU koymuyor.

Sebebini yukarıda söyledim. Öncelikle Intel HD onboard değildir, işlemcinin içerisindedir. Sistem gerektiğinde Intel HD ve harici GPU arasında kullanıcı farketmeden geçiş yapar. Film izlemek için/internette gezmek için harici GPU'yu kullanmak, markete kamyonla gitmek gibidir. Boşuna enerji sarfiyatı yani. Ve sürücüyü kaldırmanın kesinlikle hiçbir avantajı yok, performansı azaltıyor bile olabilir. Koskoca Intel boşu boşuna tüm işlemcilere GPU koymuyor.
Bende biliyorum işlemcinin içinde olduğunu. Sonuçta ismi onboard. Onboard ekran kartının ne anlama geldiğini araştırın bir isterseniz. Ayrıca benim için bilgisayarımda harici ekran kartım var ise, onboard grafik biriminin sürücüsünü yükleme gereği yoktur. Ekran kartına yük binmediği zaman ekran kartı kendini kısıyor zaten.

Öncelikle ismi onboard değil entegre. Intel HD grafik işlemcisinin eski onboard kartlarla alakası yok. Onboard'daki board anakart anlamındadır zaten.
O entegre grafik işlemcinin sürücüsünü yükleme gereği olmasaydı kendisine de gerek olmazdı. Peki Intel boşuna mı on milyonlarca CPU'ya GPU entegre ediyor? Tabi ki hayır. Örneğimi tekrar edeyim, bir otomobiliniz ve bir de kamyonunuz var, günlük işler için hangisini kullanırsınız?

O entegre grafik işlemcinin sürücüsünü yükleme gereği olmasaydı kendisine de gerek olmazdı.
O grafik işlemcinin sürücüsünü yükleme gereğim yok, çünkü kendisine de gerek yok.

Peki Intel boşuna mı on milyonlarca CPU'ya GPU entegre ediyor? Tabi ki hayır.
Tabi ki hayır. Düşük bütçeli bir sistem için var o GPU. Veyahut benim gibi, ekran kartını servise gönderdiğinde veya birkaç gün ekran kartını kullanamadığında bilgisayarı kullanmaya devam et, düşük sistemli oyunlarını oyna diye CPU'ya GPU entegre ediliyor.

O grafik işlemcinin sürücüsünü yükleme gereğim yok, çünkü kendisine de gerek yok.

Tam tersine sürücüyü kaldırma gereği yok, neden kullanışlı olduğunu anlattım. Sürücü kaldırmayınca ne olacak sanıyosunuz?

Düşük bütçeli bir sistem için var o GPU. Veyahut benim gibi, ekran kartını servise gönderdiğinde veya birkaç gün ekran kartını kullanamadığında bilgisayarı kullanmaya devam et, düşük sistemli oyunlarını oyna diye CPU'ya GPU entegre ediliyor.

Düşük bütçeli sistemlerde değil, tüm sistemlerde var. Entegre Intel HD'nin amacı ihtiyaç duyulmadığında harici ekran kartını boşa çıkararak enerji tasarrufu sağlamak ve ömrünü uzatmaktır. Oyun oynanmayan, render, kodlama vs. yapılmayan her dakika Intel GPU kullanılır, çünkü bu durumlarda harici ekran kartını kullanmak enerji israfı demektir. Pil teknolojisinde hiçbir gelişme olmadan laptopların kullanım süresi katlandı mesela, bunda entegre GPU'ların büyük payı var.

Örneğimi üçüncü kez tekrarlıycam: günlük işler için kamyon kullanmak mazot israfıdır, yalnızca yük taşımak gerekince kamyon kullanılmalıdır. Otomobil dururken ekmek almaya kamyonla gitmek doğru değildir. Yalnızca kamyonunuz olup otomobiliniz olmasaydı tamam derdim, ama size kamyonun yanında otomobil de veriyolar bu durumda, neden kullanmıyosunuz?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı