Çözüldü Windows 10 Intel HD Graphics Control Panel'i yok

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

iFrknAkg

Femtopat
Herkese merhaba. Başlıkta da belirttiğim üzere Windows 10 kullanıyorum ve Intel HD Graphics Control Panel'i yok. Windows hakkında bilgim orta derece desek yeridir. Lakin, bu sorunla ilk defa karşılaşıyorum. Bu sorunla ilgili bir sürü makale okudum, forum gezdim. Lakin, hangisinin doğru olup olmadığını bilmediğim için hepsini denemedim. Aslına bakarsak bu konuyu açmamın sebebi hem sorunumu özetleyip yardım istemek, hem de bu bilgileri tehit etmek. Intel'in DCH adlı bir takım sürücüleri mevcut. Sanırsam, bu sürücüler güncel sürücüler olarak geçiyor. Yani sürücüleri güncellerken bu gruptakiler yükleniyor. Bu DCH'leri yüklediğimiz zaman varsayılan olarak artık şu Intel HD Graphics Control Panel'i gelmiyormuş. Yani paketten kaldırılmış.

Bu panele ulaşmak için Microsoft Store üzerinden, Intel HD Graphics Command Center isimli UWP uyumlu bir program yüklemek gerekiyormuş. Aslına bakarsak denedim. Lakin, işletim sistemim orijinal değil ve sürümü yetersiz. YouTube'da Ghost spectre isimli bir kanal var. Ben de o kanaldan Windows 10 X64 V1607 LTSB patota Edition isimli modifiye edilmiş bir işletim sistemi yükledim. İşletim sistemi gerçekten hızlı ve stabil. Yapımcı gelişmiş bir CMD bile entegre etmiş. Yani LTSB varsayılanı olarak Windows programları gelmese bile, bu CMD üzerinden micrsosoft Store ve diğer programlar yüklenilebiliyor. Microsoft Store çalışıyor. Lakin, Windows 10 sürümü yetmiyor. En az 1703 gerekliymiş. Zaten indirsem dahi çalışır mı, çalışmaz mı o mevzu muallak. Çünkü çalışmadığını ve bir sürü problem içerdiğini dile getirenler var.

Özellikle bir forumda bir yazı dikkatimi çekti. Orada DCH değil de, Intel HD Graphics Control Panel'i içeren ama en günceli olanı yüklersen sorunun çözülür demiş. Bende bir ihtimal yardımcı olabilecek gibisinden, şimdiden ekran kartı ve İşlemcimi paylaşıyorum. Ek olarak, öneriden çok öğüt vermeye gelen baba Yiğit'ler varsa hiç zahmet etmesin başka bir konuyu geçebilir. Ben bu sorunuma çözüm bulmanızı istiyorum, " Windows'un orijinal sürümünü kullan, niye modifiye edilmiş işletim sistemi kullanıyorsun ki? " ders verme veyahut hesap sorma niteliğinde cümlelere lüzum yok. Yardım eden ve edecek herkese şimdiden teşekkürler.

Bilgisayar marka / model: ASUS X541sa.

Ekran kartı: Intel(r) HD Graphics ( eskiden baktığımda Intel HD Graphics 4000 yazıyordu. Dahili ekran kartı olması gerek. Emin değilim. )

Ekran kartı donanım kimliği: PCI\VEN_8086&DEV_22B1&SUBSYS_12E01043&REV_35.

İşlemci: Intel(r) Celeron(r) CPU N3060 @ 1.60GHz.

İşlemci donanım kimliği: ACPI\GenuineIntel_-_Intel64_Family_6_Model_76.

Çözüm
DDU ile kaldırıp yükleyin. Olmazsa rapor paylaşın:

Farklı bir Windows 10 sürümü yükledim, sorunum çözüldü. İlginiz ve yardımınız için teşekkürler. Lakin, farklı bir sorum var. Başka bir konu açıp etiketleyebilirmiyim?
DDU ile kaldırıp yükleyin. Olmazsa rapor paylaşın:

Farklı bir Windows 10 sürümü yükledim, sorunum çözüldü. İlginiz ve yardımınız için teşekkürler. Lakin, farklı bir sorum var. Başka bir konu açıp etiketleyebilirmiyim?

Çözüm

Geri
Yukarı