Windows 10 kasma sorunu

Müteferric

Hectopat
Daha fazla  
Hepinize kolay gelsin, iyi bayramlar.

Hızlıca yaşadığım sorundan bahsedecek olursam; Aslında Window 10 öncesi atikmpag hatası alıyordum, 10'a geçtim hala alıyorum. Ama bu öncelikli sorun değil. Çünkü kendisini devre dışı bırakıp, intel HD graphics ile de yoluma devam ediyorum.

Şimdi bu kasma durumunun miladı (aralarında ilişki var mı yok mu bilmiyorum) Total Video Converter ve Format Factory adlı video düzenleme programlarını yüklememle başladı. Özellikle Format Factory'den sonra gözlemledim. Çünkü onu kurmadan Total video converter'i silmiştim ve sorun görmedim. 2 saat falan sonra, bilgisayar kasmaya, normal tarayıcı pencereleri açılmadan önce uzun süre ''yanıt vermiyor'' olarak görününce programı kaldırdım ama bilgisayar hala kasıyordu.

Sonrasında CC cleaner, Malwarebytes ve şu an adını hatırlamadığım 1-2 proglamla da tarama yaptım. Analiz sonuçlarındaa riskli olarak gözüken her şeyi sildim. Ama hala Edge'de chrome da kasıyordu, klasörlerimdeki resimler videolar bile açılırken zorluyordu.

Neyse, en son seçenek olarak, tabi sinirler, ayarlar menüsündeki Windows'u yenile seçeneğini seçtim (hani dosyları tutup, sadece programları silen). Programlar giderse gitsin yine yüklerim, yeter ki bilgisayar hızlansın dedim. Yeniden yüklendi. Ama hala sorun devam ediyordu. Hatta, ben hızlanacak, sorun kalkacak diye beklerken aksine daha da zorlanarak çalışıyordu.

Windows resmi sitesindeki sorularda, danışmanlar ''SFC/SCANNOW'' yapmayı önermişle benimle benzer sorunları yaşayan birine. Eskiden, sorunlar yokken çalıştığı halde, dün 2 kez denedim, birinde 3 saat sonra %72'deydi, 1.5 saat sonra ise hala %72'de olunca kapattım. Yeniden başlattım bilgisayarı zar zor açtım, bu sefer de gece %52'de bıraktım, sabah bilgisayar uykuya geçmiş ve hala %52'ydi. Bugün tekrar yeniden başlatıp deneyeyim dedim, ama yarım saattir bilgisayarın masaüstü ekranı bile gelmedi. Duvar kağıdına bakıyorum sadece.

Eğer taşınabilir belleğim olsaydı, tüm belgeleri aktarıp, Windows'u silip Linux'a bile geçmeyi düşündüm bu yüzden. Nasıl olsa oyun oynamıyorum diye. O yüzden şu belgeler elimi kolumu bağlıyor. Ki işler buralara kadar gelmeden çözülebileceğini düşündüğüm halde, kendimi şu anki durumda bulmak beni Windows'tan soğuttu.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Atikmpag hatası donanımsal arıza olabilir. Bilginize. Zaten kartı devre dışı bırakınca sorun kalmadı ise büyük ihitmalle ekran kartınız arızalı demektir.
  • HD Tune 5.60 ile disk sağlığını kontrol edin. SSD'ye geçmeniz faydalı olabilir.

Windows ile alakası yoktur. Yaşadığınız durumlar HDD ile ilgili gibi gözüküyor. Düşük bir ihtimal olarak gözüküyor ama eğer sabit diskiniz ile ilgili bir sorun yoksa sistem dosyalarının bozukluğu ile alakalıysa ayarları koruyarak windows üstüne windows kurarak sistemsel bozuklukları giderebilirsiniz. Tabi ayarlar korunduğu için virüs gibi durumlar ortadan kalkmayabilir.

• Atikmpag hatası donanımsal arıza olabilir. Bilginize. Zaten kartı devre dışı bırakınca sorun kalmadı ise büyük ihitmalle ekran kartınız arızalı demektir.
  • HD Tune 5.60 ile disk sağlığını kontrol edin. SSD'ye geçmeniz faydalı olabilir.
Teşekkürler. Bilgisayarı bile açamıyorum ki HD Tune'u yükleyebileyim. Ne kadar açmaya çalışırsam çalışayım ekran bu şekilde kalıyor (güvenli modda bile). Arasıra masaüstündeki dosyaları gösteriyor ama herhangi bir etkileşime giremiyorum. 2 saniye sonra yine bu resimdeki gibi oluyor.

20160916_001007.jpg

Bir ara güvenli modu komut istemiyle açayım, Windows danışmanlarının önerdiği SCANNOW ve restore health gibi komutlarla belki bir yere vararım dedim. Şonuç 2. resimdeki gibi oldu. (Belki de ağa bağlanamadığı için destek alamadı). Neyse, sonra bilgisayarı açınca yine ikinci resimdeki gibi siyah ekranda kalıyor.

20160915_235332.jpg

Windows ile alakası yoktur. Yaşadığınız durumlar HDD ile ilgili gibi gözüküyor. Düşük bir ihtimal olarak gözüküyor ama eğer sabit diskiniz ile ilgili bir sorun yoksa sistem dosyalarının bozukluğu ile alakalıysa ayarları koruyarak windows üstüne windows kurarak sistemsel bozuklukları giderebilirsiniz. Tabi ayarlar korunduğu için virüs gibi durumlar ortadan kalkmayabilir.

Cevabınız için teşekkür ederim. Son durumum yukarı Recep bey'e attığım mesajdaki gibidir.

Komut satırına girebiliyorsunuz. O zaman chkdsk /f /r komutuyla tamir etmeyi deneyin. Bozuk sektör varsa öğrenmiş olursunuz.
Hemen deneyeyim, sorun giderden bilgisayarı ''komut istemiyle güvenli mod'' kısmından girebiliyorum.

Komut satırına girebiliyorsunuz. O zaman chkdsk /f /r komutuyla tamir etmeyi deneyin. Bozuk sektör varsa öğrenmiş olursunuz.
Aldığım cevap bu. Sorun gider kısmından direkt ''komut istemiyle sorun gider'' kısmından girdim.

20160917_160729.jpg

Bu komutu deneyin. C: yerine Windows hangi sürücüye kuruluysa onu seçin. Resimde X: olarak gözüküyor. Gene hata verirse Windows 10 kurulum USB'si ile bilgisayarı başlatıp komut satırına ulaşıp Windows yüklü olan disk sürücüsü neyse onun harfini bulup komutu çalıştırın. (C: X: vs.)
Kod:
chkdsk C: /f /r /x

Disk check error: "The type of the file systyem is NTFS. Cannot lock current drive. Windows cannot run disk checking on this volume because it is write protected."

Bu komutu deneyin. C: yerine Windows hangi sürücüye kuruluysa onu seçin. Resimde X: olarak gözüküyor. Gene hata verirse Windows 10 kurulum USB'si ile bilgisayarı başlatıp komut satırına ulaşıp Windows yüklü olan disk sürücüsü neyse onun harfini bulup komutu çalıştırın. (C: X: vs.)
Kod:
chkdsk C: /f /r /x

Disk check error: "The type of the file systyem is NTFS. Cannot lock current drive. Windows cannot run disk checking on this volume because it is write protected."

Aslında X'i ilk defa gördüm. C'de kurulu idi Windows. Verdiğiniz kod ( C: işe yaradı.

Düzenleme: Şimdi tamamlandı. Sizce normal açmaya çalışayım mı?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı