Windows 10 "Kernel-Power 41 (63)" Hatası

Kryptex

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

29 Haziran'dan beri masaüstü bilgisayarım oyun oynarken kendini yeniden başlatıyordu araştırma yaptım ve ısınmadan kaynaklı olabileceği ile ilgili yazılar okudum ve bilgisayarımın içini temizledim fakat sorun çözülmemişti, bugün olay günlüğüne baktığımda Kernel-Power isimli kritik bir hata ile karşılaştım.

Hatanın ayrıntıları:

Kod:
Günlük Adı:    System
Kaynak:        Microsoft-Windows-Kernel-Power
Tarih:         7.07.2017 13:01:46
Olay Kimliği:  41
Görev Kategorisi:(63)
Düzey:         Önemli
Anahtar sözcükler:(70368744177664),(2)
Kullanıcı:     SYSTEM
Bilgisayar:    DESKTOP-CQCIVGL
Açıklama:
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.
Olay Xml'si:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
  <System>
    <Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}" />
    <EventID>41</EventID>
    <Version>5</Version>
    <Level>1</Level>
    <Task>63</Task>
    <Opcode>0</Opcode>
    <Keywords>0x8000400000000002</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2017-07-07T10:01:46.296204600Z" />
    <EventRecordID>2681</EventRecordID>
    <Correlation />
    <Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
    <Channel>System</Channel>
    <Computer>DESKTOP-CQCIVGL</Computer>
    <Security UserID="S-1-5-18" />
  </System>
  <EventData>
    <Data Name="BugcheckCode">0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
    <Data Name="SleepInProgress">0</Data>
    <Data Name="PowerButtonTimestamp">131438950365748402</Data>
    <Data Name="BootAppStatus">0</Data>
    <Data Name="Checkpoint">0</Data>
    <Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>
    <Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>
    <Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>
    <Data Name="BugcheckInfoFromEFI">true</Data>
  </EventData>
</Event>

AIDA64 Raporu

Sizce sorun neden kaynaklı olabilir?

BIOS güncel değil güncelle. GA-H61M-DS2 (Rev. 3.0) | Anakart - GIGABYTE

Iobit gibi sisteme zarar veren saçma sapan bir uygulama kullanıyorsun. Bu uygulamanın hasarı kaldırmayla kolayca geçmez. Temiz kurulum yapman gerekebilir.

Bu adımları yap. Oyunda iken bilgisayar kapanmadan Aida64 ile ısı değerlerini kontrol et. MAvi ekran hatası alıyorsan da minidump dosyalarını buraya ekle.

BIOS güncel değil güncelle. GA-H61M-DS2 (Rev. 3.0) | Anakart - GIGABYTE

Iobit gibi sisteme zarar veren saçma sapan bir uygulama kullanıyorsun. Bu uygulamanın hasarı kaldırmayla kolayca geçmez. Temiz kurulum yapman gerekebilir.

Bu adımları yap. Oyunda iken bilgisayar kapanmadan Aida64 ile ısı değerlerini kontrol et. MAvi ekran hatası alıyorsan da minidump dosyalarını buraya ekle.

Mavi ekran gelmiyor. Isı değerleri oyun sırasında 55-67 arasında gidip geliyor fakat bilgisayar reset atınca bi anda olduğu için o an hangi değerlerde olduğuna bakamıyorum. Iobit'i uzun zamandır kullanıyordum neden zarar veriyor bilgisayarıma?

Başka oyunlarda da deneyin, normal kullanımda da deneyin. Belirli aralıklarla mutlaka ısı değerini kontrol edin. Isınma miktarı arttığında oluyorsa termal macunu yenilemen, soğutma sistemini değiştirmen gerekebilir.

Iobit sistem ayarlarını bozmakta. Eski yazılara baktığında bu yazılımı kullananlarda ciddi problemler görüldüğü belirtilmiştir. Tavsiye etmiyoruz.

Başka oyunlarda da deneyin, normal kullanımda da deneyin. Belirli aralıklarla mutlaka ısı değerini kontrol edin. Isınma miktarı arttığında oluyorsa termal macunu yenilemen, soğutma sistemini değiştirmen gerekebilir.

Iobit sistem ayarlarını bozmakta. Eski yazılara baktığında bu yazılımı kullananlarda ciddi problemler görüldüğü belirtilmiştir. Tavsiye etmiyoruz.
CS:Go, League of Legends gibi oyunlarda kapanma olmuyor fakat Battlefield 4 ve Pubg gibi sistemi zorlayan oyunlarda kapanma oluyor. Termal macun bitmiş onu fark ettim az önce bir de BIOS'u güncelledim şimdi oyuna girip bakacağım gene aynı sorun olursa termal macunu yenileyip öyle denemek gerekecek sanırım. Ekran kartına da macundan sürmeli miyim?

Edit: Normal kullanımda sadece 1 kez kapandı.

Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise Hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Hızlı başlatma seçeneğini çok test ettik, o sorunsuz çalışıyor. Hem Windows üzerindeki hızlı başlatmayı hem de anakart BIOS üzerindeki Windows Fast Boot seçeneklerini aktif edebilirsiniz.

sinan'ın yazdığını denedim bakalım çözüm olacak mı? valla millet steam yaz indirimi bekler, ben donanım satın alıp duruyorum. çıldırttı bu hata beni. eğer yazılımsal ise microsoft'a büyük bir beddua loading...
Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise Hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Hızlı başlatma seçeneğini çok test ettik, o sorunsuz çalışıyor. Hem Windows üzerindeki hızlı başlatmayı hem de anakart BIOS üzerindeki Windows Fast Boot seçeneklerini aktif edebilirsiniz.
yok dostum benim yapmaya devam ediyor. dün hiç yapmayınca düzeldi sandım. bugün 1 saat sonra oyunda yine aynı şekilde kapandı. bir takılma sesiyle beraber hoparlörden bızzz gibi bir ses geliyor. ve ekrana görüntü gelmiyor, pc o sırada çalışsa da reset atmam gerekiyor. ramleri test ettim. hard diski test ettim. güç kaynağı değiştirdim. stress testlerini yaptım. ısınma sorunundan da değil. bir tek format atmayı denemedim açıkçası

Son düzenleme:
Sinan'ın yazdığını denedim bakalım çözüm olacak mı? Vallahi millet Steam yaz indirimi bekler, ben donanım satın alıp duruyorum. Çıldırttı bu hata beni. Eğer yazılımsal ise Microsoft'a büyük bir beddua loading...

Yok dostum benim yapmaya devam ediyor. Dün hiç yapmayınca düzeldi sandım. Bugün 1 saat sonra oyunda yine aynı şekilde kapandı. Bir takılma sesiyle beraber hoparlörden bızzz gibi bir ses geliyor. Ve ekrana görüntü gelmiyor, PC o sırada çalışsa da reset atmam gerekiyor. RAM'leri test ettim. Hard diski test ettim. Güç kaynağı değiştirdim. Stress testlerini yaptım. Isınma sorunundan da değil. Bir tek format atmayı denemedim açıkçası.

Dostum senin sorununda muhtemelen ekran kartı ses yongasıyla anakartın ses yongasının driverları çakışma yapıyor. Eğer sesi HDMI veya Display Port üzerinden ekran kartından alıyorsan anakartın BIOS'una gir orada chipset seçeneklerinde Audio Controller şeklinde bir seçenek olacak onu disabled yap ve sistem yeniden başlayınca anakart ses driverini(Realtek vs) kaldır. Fakat sesi anakart üzerinden jack üzerinden alıyorsan ekran kartı driverını yüklerken NVIDIA ise gelişmiş yükleme yap ses driverinın tikini kaldır ses sürücüsünü yükleme yaptırma. Şu an sistemde yüklü ise de kaldır. AMD kartsa ekran kartın yine ses driver sürücüsünü kaldır. Kaldırma işlemini Denetim Masası aygıt yöneticisi ses girişleri ve çıkışları altından bulup sağ tıklayıp cihazı kaldır seçip sonra bu aygıtın sürücüsünü kaldır şeklindeki tiki işaretleyip yapabilirsin sanırım bunu da zaten biliyorsundur.

Yeni konular

Geri
Yukarı