Windows 10 kurduktan sonra Bios'a giremiyorum

obircral

Hectopat
Merhaba arkadaşlar benim sorunum şu. Windows 10'un inceleme sürümünü kurdum fakat şimdi Windows 7'ye dönmek istiyorum, windows 8.1 de kullandım. Bilgisayar açılırken eskiden f2'ye basarak bios'a giriyordum ve CD veya USB'yi başa alıp format atıyordum. Windows 10'a geçtim şimdi f2'ye bastığım halde neredeyse 10 kere denedim basıp basıp çekiyorum olmuyor. Önce bir duraksıyor sonra bilgisayar açılmaya başlıyor f2'ye bastığımı algılıyor fakat açmıyor. Yani f8'e bassam bile güvenli mod vs. çıkmıyor, nedenini bilmiyorum ve format atamıyorum lütfen yardım edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Berkay kardesim bilgisayarda virüs var herhalde bu engelliyor. Fakat windows 8.1 de girebiliyordum, format atabiliyorum fakat bios'a giremediğimden atamıyorum. Başta cd olduğu halde format CD'sini algılıyor fakat formata geçirmiyor. Şimdi formata para verdirirsem babam kızacak daha yeni temizlettirmiştim laptopu. Combofix denedim windows 2000 olarak algılıyor ve çalışmıyor, uyumluluk ayarıyla oynadığımda uyumluluk modunda çalışmaz diyor. Kaspersky kurulmuyor, malwarebytes kurulmuyor, geri dönüşüm kutusunda doluyla dosya var silinmiyor. Çok geç açılıyor, ciddi performans sorunu var. Ne olur bir yardım edin. Çok zor durumdayım başka bilgisayarımda yok. Dediğini denedim o da olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 10'da PC Settings > Update and Recovery > Recovery > Advanced Startup > Restart Now diye basarak USB'den boot yapabilirsiniz. Windows 8.1'de oluyorsa Windows 10'da da olur çünkü Windows 10 Windows 8.1 üzerinde yapılan değişiklerden ibaret. Bu gibi konularda Windows 10'da herhangi bir değişiklik yok.

Windows 10 çok hızlı boot ediliyor, birde UEFI kurulum yaptıysanız bios girmeniz çok zor. Ancak bir yöntem var oda şu şekilde;
Shift tuşuna basılı tutup bilgisayarı yeniden başlatın, ardından karşınıza gelen ekranda başlatma seçenekleri diye bir bölüm olmalı ordan. UEFI bios seçeneğine tıklayarak bios'a girebilirsiniz.
(Tam olarak tarif edemedim ancak karşınıza 3 tane seçenek gelecek, biosa girmek için 3 menüden birisini kullanacaksınız.)

Sen bunu dene, bilgisayar'ı aç, sonra Windows 7 kurmak istediğin bilgisayar'ın içine CD'yi yada USB'yi tak ve ve Windows 7 kurulum USB'sinin yada CD'nin içinden tam içine girerken bir setup.exe dosyası bulman gerek, onu run as administrator diye koştur ve sonrasını Allah bilir.

Sen bunu dene, bilgisayar'ı aç, sonra Windows 7 kurmak istediğin bilgisayar'ın içine CD'yi yada USB'yi tak ve ve Windows 7 kurulum USB'sinin yada CD'nin içinden tam içine girerken bir setup.exe dosyası bulman gerek, onu run as administrator diye koştur ve sonrasını Allah bilir.
Buna format denmez, eski sistemin kalıntıları yeni sistemde de kalır. Yanı boşuna çöp taşımış olursunuz.

Bilgisayarı kapatıp, güç düğmesine basıp açılış esnasında F2'ye basmaya çalışmayın.

Bilgisayar açıkken yeniden başlatın, sistem yeniden açılırken F2'ye basmaya çalışın.
Bu dediğimi mutlaka yapın, BIOS'a girmesi lazım. Sonucu mutlaka iletin.

Geri
Yukarı