Çözüldü Windows 10 kurulum USB'si boot edemiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

349398

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Türkiye
Windows 10 temiz kurulum yapmak için Rufus ile USB'ye Windows 10 20H2 ISO'su yazdırdım ancak USB'yi boot ettiğim zaman HP logosunda takılı kalıyor. Bu sırada bazen ekran pembe, mor renklerde karıncalanabiliyor. Bir süre sonra kendi kendine yeniden başlatıyor ve tekrar USB'den boot ediyor. Bu şekilde bir döngüye girdi. Bilgisayarımın boot ile ilgili bir problemi var ancak çözemedim bir türlü. Yardımcı olursanız sevinirim. @Enes3078 @Bora Dere

NOT: Secure Boot kapalı ve BIOS'u varsayılan ayarlara sıfırlamayı denedim. İşe yaramadı.

Çözüm
Ekranda bozulmalar olduğunu söylemişsiniz. Ekran kartı sağlam mı? Onu da kontrol edin bence.
Nasıl kontrol edebilirim? Laptop kullanıyorum.
Merhaba arkadaşlar. Sorunu çözdüm.

Öncelikle şu aracı kullanarak Windows 10 1909 ISO dosyasını edindim. Bunu USB'ye yazdırdım ve boot edebildim. Ardından Windows kurulum ekranı gelince bilgisayarımı onar seçeneğine bastım. Sonrasında Sorun gider > Gelişmiş seçenekler > Komut istemi yoluyla komut istemini açtım. Sırasıyla şu komutları girdim:

BOOTREC/ FIXMBR
BOOTREC/ FIXBOOT
BOOTREC/ scanos
BOOTREC/ rebuildbcd

Sonrasında 20H2 yazılı USB'im ile sistemi boot edebildim ve temiz kurulum yaptım.

Kısacası, benzer bir sorun yaşarsanız eski bir ISO dosyası edinip onunla bilgisayarı onarıp ardından güncel ISO dosyasıyla temiz kurulum yapmayı deneyebilirsiniz.

Bu komutların tam olarak ne işe yaradığı hakkında bir fikrim yok, bu nedenle herhangi bir mesuliyet kabul etmiyorum. Ancak sisteme zarar verebilecek komutlar değiller, merak etmeyin.

Yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim, sağ olun var olun.
Rufus ayarlarınızda bir sorun yok. Rufus'la yazdırma bittikten sonra o uyarı çıkması normal. Secure Boot'u kapatmanızı söylüyor. Donanımsal arıza büyük ihtimalle.

Linux üzerinde Windows ISO'ları çok sağlıklı olmuyor. Umarım bu araç işe yarar :)
İndirme doğrulanırken mavi ekran aldım. Yazılar okunmayacak şekilde karmaşıktı, sistem yeniden başladı. Boşa gitti bir saattir bekliyordum. Çıldırmak üzereyim.
Rufus ayarlarınızda bir sorun yok. Rufus'la yazdırma bittikten sonra o uyarı çıkması normal. Secure Boot'u kapatmanızı söylüyor. Donanımsal arıza büyük ihtimalle.
Hangi donanım arıza çıkartıyor olabilir, bir fikriniz var mı?

@Recep Baltaş

İlginç. Başka bir USB'den de denedim demiştiniz. Başka bir bilgisayardan araç ile deneyebilirsiniz.
Elimde başka bilgisayar yok ancak deneyeceğim yakında.
Disk olabilir. HDtune ile bad sector taraması yapın ve health sekmesinde herhangi bir uyarı var mı kontrol edin.
Dediklerinizi uyguladım, disklerimde bir sıkıntı yok hocam. Ben sorunun USB'nin NTFS olmasından dolayı kaynaklandığını düşünüyorum zira bundan önceki Windows sürümlerini FAT32 olarak yazdırarak kurabiliyordum. Ancak 20H2 sürümü 4 GB'dan büyük olduğu için mecbur NTFS yazdırıyor... :(

Elimde başka bilgisayar yok ancak deneyeceğim yakında.

Dediklerinizi uyguladım, disklerimde bir sıkıntı yok hocam. Ben sorunun USB'nin NTFS olmasından dolayı kaynaklandığını düşünüyorum zira bundan önceki Windows sürümlerini FAT32 olarak yazdırarak kurabiliyordum. Ancak 20H2 sürümü 4 GB'dan büyük olduğu için mecbur NTFS yazdırıyor... :(
Hocam eski bir sürüm kurup sonrasında 20H2'ye güncelleyebilirsiniz.

Hocam açıkçası onun işe yarayacağından şüpheliyim... Şu an 1909 sürümündeyim, güncellemeyi denedim ancak bir türlü güncelleyemedim, o yüzden zaten temiz kurulum yapmaya çalışıyorum.
Güncelleyebilmeniz lazım. Hem o araç sadece ISO oluşturmaya değil güncellemeye de yarıyor. Denediniz mi bilmiyorum ama.

Yeni konular

Geri
Yukarı