Windows 10 kurulumu için GPT mi, MBR mi?

• Konuyu başlatan ARI
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 8B

ARI

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bal Kovanı
Daha fazla  
Windows 10 kuruyorum, harddiskin GPT ve ya MBR olarak hangisinin olması gerekiyor?

CMD kullanarak kurulum ekranında;

diskpart > list disk > sel disk 0 > clean > convert MBR ve ya GPT hangisi olması gerekir? (SSD değil)

Son düzenleyen: Moderatör:
Rufus 3.3

Bu programı indirin ve videonun 4:44'ten sonrasını uygulayın. Program sizin için herşeyi kendi ayarlıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bahsettiğim CMD işlemlerinden sonra harddisk ayrılmamış bölüm olarak göstermekte ve ben hiçbir değişiklik yapmadan ileri diyorum. Doğrumudur?
Alanı C ve D olarak böleceksen. Yeni sekmesine basıp alan oluştur. Sistemi kuracağın alanı seç ve ileri de.

Rufus 3.3

Bu programı indirin ve videonun 4:44'ten sonrasını uygulayın. Program sizin için herşeyi kendi ayarlıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

1- Benim sistem UEFİ desteklemiyor. Rufus yazdırmada isoyu MBR olarak yazdırıyorum. Bunda bir sıkıntı var mı ?

2- Windows kurulum ekranında Shift + f10 komutu uygulayarak cmd komutuyla tüm harddiski clean komutuyla temizleyip convert gpt mi yapmam lazım?

3- Convert gpt komutundan sonra kuruluma geçmeden önce bilgisayarı kapatıp açmak gerekir mi?

4- Bu işlemlerden sonra harddisk tamamen ayrılmamış bölüm olarak gösterecek, herhangi bir işlem yapmam gerekir mi? C: ve D: oluşturmak gibi?

5- BİOS'ta Windows 10 için özel bir ayar yapmam gerekiyor mu? İDE, AHCİ vs. gibi?

Dostum MBR formatı ile yazdırdıysan kurulum dosyalarını diski GPT de seçsen MBR de seçsen kurulumu yapar. Eğer GPT formatı ile yazdırdıysan GPT formatlı olması lazım diskin. Aksi takdirde hata verir kuruluma başlamaz. Diskin 2 TB ūzeri ise MBR formatında 2 TB ūstūnū görmez. Ayrılmamış alanı belirlemek sana kalmış. Sistemi kurucağın alanı ayrı bırakmak istiyorsan yeni sekmesine bas boyut belirle ve oluştur. Sonra kalan ayrılmamış alana da yeni sekmesine basıp oluştur de. Daha sonra sistemi kuracağın alanı seç ve devam et.

1- Desteklemiyorsa, MBR olarak yapabilirsin. Bir sorun olmaz.
2- Tüm diski yapmana gerek yok. Sadece sistemin olduğu diski ve kurtarma bölümlerini temizlemen yeterli.
3- Hayır, olduğu yerden devam edebilirsin.
4- Hepsini silersen, iki adet oluşturman gerekecek. Sadece sistemi silersen, sistem için bir disk oluşturman yeterli.
5- Sata modunu AHCI olarak ayarla.

UEFI yazdığını dert etme. İşlemler bu noktada aynı devam ediyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı