Windows 10 kurulumu için MBR mi GPT mi seçmeliyim?

Muhtemelen Secure Boot seçeneği halen enabled hocam. Disabled yaparak tekrar deneyin. Kaydetmeyi unutmayın.

Hocam BIOS menüsünde Advanced kısmından legacy USB Support kısmını ve USB ports kısmını enabled yapın eğer olmazsa işletim sistemi türünü Windows/Vista/XP/Others/Linux şeklinde değiştirip deneyin. Bende öyle düzelmişti.

MBR’ye çevirince boot menüsünde görünmeye başladı hepinize yardımı için teşekkür ederim.

Hocam BIOS menüsünde Advanced kısmından LEGACY USB Support kısmını ve USB Ports kısmını Enabled yapın eğer olmazsa işletim sistemi türünü Windows/Vista/XP/Others/Linux şeklinde değiştirip deneyin. Bende öyle düzelmişti.

Hocam yanlışınız var "Legacy" eski tip kurulum yani MBR kurulum içindir. Arkadaşa herhangi bir faydası olmayacağı gibi Enabled yapmasının da herhangi bir zararı yoktur. GPT kurulum yapılacağı için Boot menüsünde seçeneklerin artması dışında bir fark yaratmaz.

Edit: Bir de USB 3.0 söketlere takılan USB 2.0 eski tip belleklerin okunması için enabled olması gerekiyormuş sanırım Boot ekranında. Bu bilgiden tam emin değilim fakat denemenin de zararı yok :)

Hocam yanlışınız var "Legacy" eski tip kurulum yani MBR kurulum içindir. Arkadaşa herhangi bir faydası olmayacağı gibi Enabled yapmasının da herhangi bir zararı yoktur. GPT kurulum yapılacağı için Boot menüsünde seçeneklerin artması dışında bir fark yaratmaz.

Edit: Bir de USB 3.0 söketlere takılan USB 2.0 eski tip belleklerin okunması için enabled olması gerekiyormuş sanırım Boot ekranında. Bu bilgiden tam emin değilim fakat denemenin de zararı yok :)

Valla hocam eski bilgisayar araba gibi insanı usta yapıyor. Ben usta oldum mu bilemem ama işletim sistemini bile değiştirmenin bootu/USB'ye etkisini gözlemledikten sonra artık her şeye inanıyorum.

Cevap için teşekkürler 🙂

Şöyle bir hata aldım napmalıyım? Sistemim uefi desteklemiyor mu?

Dosya Ekleri

• EF0D8E2E-24E0-423B-9686-39EF68C2E8E9.jpeg
    EF0D8E2E-24E0-423B-9686-39EF68C2E8E9.jpeg
    1.019,5 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:
Şöyle bir hata aldım napmalıyım?
Hocam sürücü kısmından SSD yi belirlemeniz gerekiyor. Eğer bilgisayara takılı bir tek depolama aygıtı takılıysa ve o da SSD niz ise ekranda görünen bütün bölümleri tek tek silmeniz gerekiyor. Ta ki önünüzde Sürücü 0 ve Ayrılmamış Alan yazan bir tek seçenek kalana kadar. Daha sonra ileri demeniz yeterli format başlayacaktır. Unutmayın bu işlem SSD içerisindeki her şeyi silecektir.

Hocam sürücü kısmından SSD yi belirlemeniz gerekiyor. Eğer bilgisayara takılı bir tek depolama aygıtı takılıysa ve o da SSD niz ise ekranda görünen bütün bölümleri tek tek silmeniz gerekiyor. Ta ki önünüzde Sürücü 0 ve Ayrılmamış Alan yazan bir tek seçenek kalana kadar. Daha sonra ileri demeniz yeterli format başlayacaktır. Unutmayın bu işlem SSD içerisindeki her şeyi silecektir.
Tamama bastım umarım bişey olmaz.

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı