Windows 10 kurulumu sırasında disk oluşturmak ile diski direkt seçmek arasında ne fark var?

NightDevil

Hectopat
Windows her şeyi silmek ve temiz kurulum yapmak istiyorum.
Kurulum yerini seçerken direkt seçmek ile yeni demek arasında ne fark var?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm diskleri silerseniz dediğiniz olur (tüm disk derken D: gibi mesela) haricinde yeni derseniz disk bölme işlemi yapmış olursunuz.

Direk seçersen diski silmeden var olan bilgilerin üzerine yazıyor. Sil deyip yeni birim oluşturup yüklediğinizde ise eski sistemin kalıntılarından kurtulmuş olursunuz.

Hem HDD hem SSD var SSD'yi seçip yeni dersem ne oluyor.

SSD'yi seçip yeni birim dersen SSD'yi bölümlemiş olursunuz. Eğer SSD'nin tamamını kullanmak istiyorsanız SSD'yi sil deyip yeni birim deyin.

Hocam tam anlayamıyorum da benim bilgisayarımda hem HDD hem SSD var eski sisteme ait her şeyi silip kurmak istiyorum nasıl yapacağım anlatabilir misiniz?

Eski sistemin hangi diskte yüklüydü. SSD de yüklü ise SSD'yi sil de. Sonra yeni bölüm de her şeyi silmiş olursunuz. Eğer HDD de yüklü ise aynı işlemi HDD için yapmanız gerekli.

Eğer yedek olarak kullandığınız bir bölüm var ise ona sakın sil demeyin.

Sisteminizi SSD'ye yüklemenizi öneririm. PC daha da hızlanır. Açılması, kapanması işlem yapması bakımından. Diğer diskinizi de yedek disk olarak kullanabilirsiniz.

Eski sisteminiz HDD de yüklü ise kesinlikle sistemin yüklü olduğu bölümü sil demelisiniz ki açılışta yeni yüklediğiniz sistemden açılsın PC. Örnek verecek olursak yeni sistemi SSD'ye yüklemek istiyorsunuz. Eski sistemin yüklü olduğu HDD'deki bölümü sil deyin. Sonra SSD'deki bölümü sil deyip sistemi yüklemek istediğiniz yeri SSD olarak gösterin.

Eski sistemin hangi diskte yüklüydü. SSD de yüklü ise SSD'yi sil de. Sonra yeni bölüm de her şeyi silmiş olursunuz. Eğer HDD de yüklü ise aynı işlemi HDD için yapmanız gerekli.

Eğer yedek olarak kullandığınız bir bölüm var ise ona sakın sil demeyin.

Sisteminizi SSD'ye yüklemenizi öneririm. PC daha da hızlanır. Açılması, kapanması işlem yapması bakımından. Diğer diskinizi de yedek disk olarak kullanabilirsiniz.

Eski sisteminiz HDD de yüklü ise kesinlikle sistemin yüklü olduğu bölümü sil demelisiniz ki açılışta yeni yüklediğiniz sistemden açılsın PC. Örnek verecek olursak yeni sistemi SSD'ye yüklemek istiyorsunuz. Eski sistemin yüklü olduğu HDD'deki bölümü sil deyin. Sonra SSD'deki bölümü sil deyip sistemi yüklemek istediğiniz yeri SSD olarak gösterin
Yedeklerim yok hocam komple her şeyi sileceğim yeni demeden direk ssd yi seçersem olur mu
Windows u ssd ye kurmak istiyorum
SSD nin C hdd nin D olmasını istiyorum

Yedeklerim yok hocam komple her şeyi sileceğim yeni demeden direk SSD'yi seçersem olur mu?
Windows'u SSD'ye kurmak istiyorum.
SSD'nin C HDD'nin D olmasını istiyorum.

Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. SSD'yi sil deyip ardından yeni birim deyip SSD'yi bir birim olarak oluşturun. Sonrasında aynı işlemi HDD içinde yapın (sil deyin sonra yeni birim oluştur deyin). Sonra sistemi SSD'ye yükleyin. Böylelikle sistem C sürücüsünde, HDD ise D sürücü olarak ayarlanacaktır.

Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. SSD'yi sil deyip ardından yeni birim deyip SSD'yi bir birim olarak oluşturun. Sonrasında aynı işlemi HDD içinde yapın (sil deyin sonra yeni birim oluştur deyin). Sonra sistemi SSD'ye yükleyin. Böylelikle sistem C sürücüsünde, HDD ise D sürücü olarak ayarlanacaktır.
Hocam ben şunu merak ediyorum bu dediğiniz yerine mesela sil her şeyi silip yeni birim oluşturmadan direk SSD yi seçip kurarsam ne fark oluyor

Geri
Yukarı