Windows 10 Kurulumunda BIOS Ekranında Kalma

radyoaktif

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. Windows 10 Enterprise 64Bit DVD'si ile masaüstü bilgisayarımın tek bölüm olan 128GB SSD'sine her zamanki gibi AHCI modda kurulum yaptım. Kurulum bitiminde bilgisayar yeniden başlatılırken DVD'yi çıkarttım ve Windows 8.1 deki gibi kullanıcı arayüzünü oluşturma ekranının gelmesini bekledim. Ama bırakın arayüzü, BIOS'a bile giremediğimi fark ettim. Ardından güç düğmesini kapatıp-açıp BIOS'u sıfırladım
ve BIOS'a girerek tüm ayarları Default'a alıp (yıllardır kullandığım stabil overclock vardı) AHCI modda sistemi bir daha açtım ama aşağıdaki ekranda takılıp kalıyor.

1q2.jpg

Windows 10'u DVD'den yüklerken 128GB'lik Disk 0 adındaki SSD'ye yükledim. Ayrıca diğer 1TB diskime ait olan ve ilk defa ortaya çıkan 0 MB boyutundaki bu bölümde neyin nesi anlamadım, zira silinmiyor da.

20150828_164644.jpg

Sistem bileşenlerim bunlar:
  • Intel Q9550 İşlemci
  • Gigabyte EP45T-UD3R anakart
  • Nvidia GTX 460 Ekran Kartı
  • Corsair Vengeance 2x4GB 1600Mhz DDR3 RAM
  • Samsung 840 Pro 128GB SSD (Tek parça-Windows 10'u kurduğum disk)
  • WD Caviar Black 1TB HDD (Tek parça)
DVD arızalı değil biliyorum çünkü daha geçen hafta, elimdeki 3.5" 500 GB HDD'nin bir bölümüne aynı DVD ile Windows 10'u sorunsuzca kurup kullanmıştım. Bu nasıl bir sorundur böyle anlamış değilim, yardımcı olursanız minnettar kalırım.

Şimdi o küçük mb olan diskler OEM tarafından oluşturulur. Onları sildiniz mi veya başka bir işlem yaptınız mı ? Ayrıca başka bir Windows versiyonu ile format atınız ki sistemde bir sorun olup olmadığını bulalım. Ayrıca USB ye yazıp kurmayı da deneyebilirsiniz. DVD ler bazen çok problem oluyor.

Şimdi o küçük mb olan diskler OEM tarafından oluşturulur. Onları sildiniz mi veya başka bir işlem yaptınız mı ? Ayrıca başka bir Windows versiyonu ile format atınız ki sistemde bir sorun olup olmadığını bulalım. Ayrıca USB ye yazıp kurmayı da deneyebilirsiniz. DVD ler bazen çok problem oluyor.

Cevap için teşekkürler hocam. Biraz geç cevap verdim kusura bakma zira bu mesajı yazdıktan sonra anlamsızca yazım kuralını ihlal ettiğim gerekçesi ile 1 gün uzaklaştırma alınca sinir küpü olmuş ve yemen yetkili yöneticilere mağduriyetimi dile getirdiğim uzun bir mesaj yazmıştım ama bu mesajı bir türlü gönderemediğim için sinirlenip forumdan çıktım. Şimdi ise bu konuma cevap verdiğin aklıma geldi de senin için yazayım dedim;

Aynı sorundan muzdarip olacak-olan insanlar için kendimce bulduğum çözümü yazayım;
Bu sorun 3,4 gün önce saat 16:00 sularında Windows 10 yüklemeye çalışmam ile başladı ve inanılmaz ama sabaha karşı saat 4'de sorunun mantığını anlayıp çözmeyi başardım. Evet, tam 12 saatte anca çözdüm ama bende bittim halbu ki çok basit bir işlem olarak gözüküyor ama insanın aklına denemek gelmeyince olmuyor işte, üstüne bir de başıma ilk defa böyle bir durum gelince uğraştırıyor meret :)

Gecenin ilerleyen saatlerinde uykuda bastırdığı için sinirlenip 128GB'lik SSD'nin Windows 10 kurduğum tek bölümünü notebook'dan silip, bölümlemeden tekrar masaüstüne taktım. Ardından bilgisayarı açmadan bios pilini çıkartıp CMOS belleğini sıfırlayıp sistemi tekrar EEPROM yongasında ki bios ayarlarını default'a alarak açtım ve tekrar bios'a girerek AHCI modu aktif ettim. Lakin bu sefer SATA Port0-3 Native Mode'u da aktif ettim (ki 12 saatlik uğraşımda sistemi bu ayar açıkken de açmaya denediğime eminim) ve bios'u kaydedip çıktım. Windows 10 DVD'sini taktım bir de baktım ilk mesajımda ki ekranı geçip DVD'nin içine girdi. Ardından kurulumu yaptıktan sonra derin bir şükür içinde uyuyabildim :)

b2vlD8.jpg d2Ln34.jpg

Windows 7 ve 8 de yıllardır kullandığım aynı ayarlarda nasıl oluyor da Windows 10 yükledikten sonra böyle saçma sapan komplike hatalar verip beni uğraştırdı anlamış değilim zira kendi pil bitmemiş, elektrik kesilmemiş, istem dışı hiç bir olay gerçekleşmemişken AHCI mod'un, IDE'ye dönüşmesi ve ardından AHCI'da bios'un kilitlenmesi de neyin nesi anlamak güç. Neyse çözüldüğüne sevindim. Aynı sorundan muzdarip olan arkadaşlar, benim 12 saatte çözdüğümü, gerek kendi akılları ile gerekse bu konu yardımı ile sanırım 5dk da çözecektir :) Kolay gelsin.

Siz de benim gibi eski anakart kullanıyorsunuz. Bu sorunlar eski anakartlarda çok olur. Bir de imla işine bu kadar sinirlenmeyin. Ben de aynı durumları yaşadım ama sonradan alışıyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı