Windows 10 kurulumunda disk gözükmüyor

BerkeYoldas

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar. Yeni FreeDOS laptop aldım, USB belleğini Windows'u kurmak üzere hazırladım. UEFI ve gbt seçeneklerini Rufus üzerinde seçtim. Laptopumun modeli ASUS TUF15.işlemcim 11. nesil ve sanırım yaşadığım problem bu işlemcilerde kronik. Laptopta sadece SSD var. Windows kurulumunda disk bölümüne geldiğimde disk gözükmüyor. BIOS ayarlarında vmd seçeneğini kapama yoluyla çözüme ulaşıldığını söyleyen arkadaşlar oldu ama vmd kapama seçeneğine sahip değilim :( bilgisayarı elime alalı 8 saat oluyor ve bu sorunun çözümüne bir türlü ulaşamadım. BIOS ekranında SSD'yi görüyor ama Total Memory'de 8MB'lık bir hafızam olduğunu gösteriyor. En büyük sorun sanki burada gibi.

Not: Secure Boot kapalı.

Dosya Ekleri

• 8c62b1c5-94d5-4cdc-90b9-cb58e1cd1ae8.jpg
    8c62b1c5-94d5-4cdc-90b9-cb58e1cd1ae8.jpg
    241,9 KB · Görüntüleme: 98
  • 241979460_3099839076916694_719817652999857380_n.jpg
    241979460_3099839076916694_719817652999857380_n.jpg
    61,8 KB · Görüntüleme: 136
Son düzenleyen: Moderatör:
Total Memory dediği şey bilgisayarın RAM'i. 8 GB olduğu yazıyor. BIOS SSD'yi görüyor onda sıkıntı yok.
USB'yi CMD ekranından hazırlayıp Windows'u manuel olarak içine atıp tekrar denediniz mi?

Total Memory dediği şey bilgisayarın RAM'i. 8 GB olduğu yazıyor. BIOS SSD'yi görüyor onda sıkıntı yok.
USB'yi CMD ekranından hazırlayıp Windows'u manuel olarak içine atıp tekrar denediniz mi?
Hayır.Nasıl yapacağım konusunda da fikrim yok açıkçası.
Windows Kurulumunda Hiçbir Sürücü Bulunamadı Hatası Nasıl Çözülür? buna bir göz atın.

BIOS'tan ilk flash bellegı sonra ssdmı sectın ve BIOS ssdiyi görüyor mu?
Hiçbir şey seçmedim.

İlk flash olarak seçın 2. ise SSD olarak vee attıgım konuya bakın istersenız.
hocam nereden flash veya ssd yi seçiyoruz benim ekranıma öyle bir şey gelmiyor
Manuel olarak yapmak için buradaki rehbere bakabilirsiniz.

Komut satırı ile Windows 10 USB'si hazırlama.
Hocam manuel olarak kurdum iso dosyasını flashın içine attım şimdide burda tıkanıp kalıyor.Boot menuyu açınca flashın adı çıkıyor üstüne basıyorum hiçbir şey olmuyor.Sağ üstteki boot priorty ne oluyor?

Dosya Ekleri

• 3fff3607-b80c-41fc-b45f-5c454f41cf50.jpg
    3fff3607-b80c-41fc-b45f-5c454f41cf50.jpg
    182,6 KB · Görüntüleme: 84
Son düzenleme:
USB gözüküyor olmuş.
Priority dediği kısım açılış önceliği.
USB disk en üstte yani açılış için bilgisayar buradan kurulumdan başlaması lazım.

Sağ üst priority kısmındaki üç çizgiye tıklanıyor mu ya da sağ tık oluyor mu oraya?
Bir de Storage'daki SSD'yi priority kısmına alabiliyor musun ona bak. Sürükle bırak ya da sağ tıkla bir şeyler oluyor mu oynatabiliyor musun ona bak. 2. sıraya koyman lazım onu.

Windows'u kuracağın için boot priority kısmında 1. sırada flash bellek ondan sonra sistemi kuracağın SSD mutlaka 2. sırada olmalı.

Şimdi senin ilk gönderdiğin fotoğrafa baktım priority kısmı boş. Kurulum esnasında bu yüzden disk gözükmemiş olabilir ya da Rufus ile ilgili bir sıkıntı olmuş olabilir. Manuel USB de yaptığın için priority kısmından kaynaklandığını düşünüyorum yüksek ihtimal.

Dediğim gibi sen bu şekilde orayı yapmaya çalış.
Bendeki BIOS eski bir şey. Sendeki yeni olduğu için menülerin gidişini nokta atışı söyleyemiyorum. Başlık üzerinden konuşabiliyorum sadece.

Bir de şu sağ altta boot menu (F8) yazıyor.
Oraya da baktınız mı? Öncelik ayarları oradan yapılıyor da olabilir o kısmı açıp görselini atın isterseniz.

Screenshot_2021-09-16-11-59-41-383_com.technopat.net.jpg

Son düzenleme:
USB gözüküyor olmuş.
Priority dediği kısım açılış önceliği.
USB disk en üstte yani açılış için bilgisayar buradan kurulumdan başlaması lazım.

Sağ üst priority kısmındaki üç çizgiye tıklanıyor mu ya da sağ tık oluyor mu oraya?
Bir de Storage'daki SSD'yi priority kısmına alabiliyor musun ona bak. Sürükle bırak ya da sağ tıkla bir şeyler oluyor mu oynatabiliyor musun ona bak. 2. sıraya koyman lazım onu.

Windows'u kuracağın için boot priority kısmında 1. sırada flash bellek ondan sonra sistemi kuracağın SSD mutlaka 2. sırada olmalı.

Şimdi senin ilk gönderdiğin fotoğrafa baktım priority kısmı boş. Kurulum esnasında bu yüzden disk gözükmemiş olabilir ya da Rufus ile ilgili bir sıkıntı olmuş olabilir. Manuel USB de yaptığın için priority kısmından kaynaklandığını düşünüyorum yüksek ihtimal.

Dediğim gibi sen bu şekilde orayı yapmaya çalış.
Bendeki BIOS eski bir şey. Sendeki yeni olduğu için menülerin gidişini nokta atışı söyleyemiyorum. Başlık üzerinden konuşabiliyorum sadece.

Bir de şu sağ altta boot menu (F8) yazıyor.
Oraya da baktınız mı? Öncelik ayarları oradan yapılıyor da olabilir o kısmı açıp görselini atın isterseniz.

Eki Görüntüle 1166790
Hocam boot menü kısmı böyle burda tıklayınca tekrardan bios ekranına atıyor.Yani bir değişiklik olmuyor.Priority kısmına gelecek olursak orada da bir değişiklik yapamıyorum.

Dosya Ekleri

• 7074134b-6fb0-4579-acf4-4da450d10388.jpg
    7074134b-6fb0-4579-acf4-4da450d10388.jpg
    132,4 KB · Görüntüleme: 64
Hocam aynı durum ASUS ROG STRIX'te de oldu kronik bir sorun gibi yeni ASUS'larda ben bilgisayarcıya götürdüm en sonunda halledip verdiler şükür yoksa kanser olacaktım.

Geri
Yukarı