Çözüldü Windows 10 kurulurken "disk denetleyicisinin BIOS'tan etkinleştiğinden emin olunuz" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

SalihReizz

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
Parçalarını 2.el aldığım yeni bir sistem kurdum ve USB flash bellek ile Windows 10 yükleyecektim. Ancak Windows'un nereye yükleneceğini belirleme kısmında diskim seçili iken "Windows bu sürücüye yüklenemez." şeklinde bir ibare yer alıyordu, ayrıntılarına göz attığımda ise "disk denetleyicisinin BIOS'tan etkinleştiğinden emin olunuz." şeklinde bir hata ile karşılaştım. Haliyle yeni birim de oluşturamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Özellikler:
  • Pegatron IPX41-D3 anakart.
  • Intel Q9400 işlemci.
  • HD 6790 ekran kartı (fanı aşırı hızlı dönüp, hızını ayarlayamadığımdan, PSU ve ekran kartını yormamak adına eski ekran kartım takılı GT220).
  • DDR3 4 GB RAM.
  • 350W PSU.
  • 256 GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Advanced kısmından ekran görüntüleri paylaşır mısınız?
Gerek kalmadı sağolun. Bulduğum bütün çözümleri denedim ama işe yaramadı. Ben de en son olarak bilgisiyarcıya götüreyim dedim. Bana SSD'nin bozuk olduğunu söyledi. Yeni bir SSD alacağım. İlginiz için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG-20220627-WA0000.jpg
    IMG-20220627-WA0000.jpg
    129,2 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Advanced kısmından ekran görüntüleri paylaşır mısınız?
Gerek kalmadı sağolun. Bulduğum bütün çözümleri denedim ama işe yaramadı. Ben de en son olarak bilgisiyarcıya götüreyim dedim. Bana SSD'nin bozuk olduğunu söyledi. Yeni bir SSD alacağım. İlginiz için teşekkürler.

Çözüm
Bilgisayarcının sözüne inanmadınız diye umuyorum.

Hayırlı olsun -büyük ihtimalle boşuna- alacağınız SSD. Diskiniz bozuk olsa aldığınız hata daha farklı olurdu. Advanced sekmesinin ekran fotoğrafını atar mısınız?

Bilgisayarcının sözüne inanmadınız diye umuyorum.
Aslında SSD'nin bozuk olduğunu kısmen ben de biliyordum. Sistemde tek sıfır aldığım parça SSD idi. 2 yıl önce almıştım. Ve önceki sistemimi kullanırken son haftalarda bilgisiyar açılırken "disk boot failure insert system disk and press enter" şeklinde bir hata almıştım. Yine BIOS'a girebiliyordum ama ne yapsam bilgisayar açılmıyordu. İnternette çözümü aradığım da ise ya kabloların bozuk olduğu ya da SSD'nin bozuk olabileceği hakkında bilgilere ulaştım. Ve bu hafta hangi seçeneğin doğru olduğunu anladım. Ayrıca SSD çok kalitesiz bir markaydı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı