Windows 10 Laptop Kulaklık Mikrofonunu Kullanamama Sorunu

Benim de ASUS N550JK bilgisayarımda seninle tam olarak aynı probleme sahiptim çok araştırdım her şeyi denedim ve sonuç olarak çözümün ne donanımsal ne de yazılımsal olduğunu fark ettim Logitech G231 marka kulaklığımın Jak'ı ile laptopun jak girişi tam oturmuyor. Tam taktıktan sonra yaklaşık yarım milim geriye çekersen denk geliyor ve kulaklığın mikrofonu aktif oluyor. (Not: Jak girişini denk getirene kadar biraz uğraşırsın hemen pes etme bunuda yaparken Windows ses ayarları kısmına gel öyle yap çünkü orada mikrofon kısmında dahili mikrofon açıkken oradaki ibre sürekli artıp azalıyor ne zman kulaklık mikrofonu aktif olursa ibre sabitleniyor ve sadece mikrofona ses verdiğinde yükseliyor. ). 2 senedir uğraştığım bu problemi daha dün çözüme kavuşturdum Umarım çözüm olur şimdiden kolay gelsin :)

Dostum bende konuyu hortlattığım için özür dilerim ama sadece teşekkür etmekti amacım çok sağ ol.

Dün Rampage RM K27 X-jammer mikrofonlu oyuncu kulaklığını satın aldım bende bir laptop kullanıyorum ve sadece bir adet jak girişi var kulaklıkta da öyle ama taktığımda kulaklıkta bir sorun olmazken mikrofon hiçbir şekilde gözükmüyor sadece laptopun kendi mikrofonu gözüküyor ve çalışıyor dediğiniz tim şeyleri bende denedim ama lakin hala mikrofon gözükmüyor kısaca aynı sorun bende de var bunun bir çözümü var mı siz nasıl bir yol izlediniz?

Arkadaşlar bu olayı çözebilen yok mu hala?
Lütfen yardımcı olun bütün forumları gezdim ve bir de para verdim o kadar kulaklığa mikrofonu var diye ama bir işe yaramıyor. Şu an bilen biri varsa yardımcı olsun lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende aynı sorun vardı ki çözene dek bu sefer de sesim kendime geliyor. Laptop kullanıyorum, ama mikrofonu olayını çözdüm.

Jakı doğru taktığıma eminim. Yine de tam ittirmeyi, hafif çekmeyi, döndürmeyi denedim. Herhangi bir değişiklik olmadı maalesef. Ses sekmesinin altında kayıttan yürüt olarak sadece hoparlör, kayıt olarak ise Mikrofon ve stereo karışımı var. O mikrofon da laptopın kendi gömülü mikrofonu.
Merhaba yazdıklarınızın birebir aynısını yaşıyorum kulaklığımın mikroonu bir türlü algılanmıyor. Bir çözüme ulaşabildiniz mi acaba? Yardımcı olursanız çok sevirinrim.
Dün Rampage rm K27 X-jammer mikrofonlu oyuncu kulaklığını satın aldım bende bir laptop kullanıyorum ve sadece bir adet jak girişi var kulaklıkta da öyle ama taktığımda kulaklıkta bir sorun olmazken mikrofon hiçbir şekilde gözükmüyor sadece laptopun kendi mikrofonu gözüküyor ve çalışıyor dediğiniz tim şeyleri bende denedim ama lakin hala mikrofon gözükmüyor kısaca aynı sorun bende de var bunun bir çözümü var mı siz nasıl bir yol izlediniz?

Çözebildiniz mi? Ben de bugün "Rampage K29" aldım aynı problemi yaşıyorum.

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba arkadaşlar,

Sorunum laptopumun headset üzerindeki mikrofonu algılamıyor olması. Konu hakkında yerli-yabancı birçok sitede başlıklar açılmış ve tartışılmış. Hepsini incelemiş olmam mümkün değil sanırım ama bu başlığı açmadan önce bayağı bir araştırma yaptım ve sonuca ulaşamadım. Son çare olarak başlığı açtığımı belirtmek isterim.

Sorun şöyle cereyan etti; sades R3(SA31) model bir headset(kafa üstü, mikrofonlu oyuncu kulaklığı olarak geçiyor sanırım) aldım geçtiğimiz günlerde. Kendisi 3, 5mm tek jak ile bağlantı sunuyor. Laptopum ise ASUS N550jk model, yine 3,5 mm tek jak girişi bulunmakta. Headseti taktığımda kulaklıkta herhangi bir problem yaşanmamakta ama mikrofon kullanmaya gelince laptop üzerindeki mikrofon etkin durumda. Headsetin mikrofonunu PC görmüyor.
Eki Görüntüle 300301Eki Görüntüle 300302

Bunu fark ettiğimde ilk olarak kulaklıkta bir problem olduğunu düşündüm. Elimde başka bir PC olmadığı için Android telefonuma takıp denedim. Mikrofon da kulaklık da sıkıntısız çalışıyordu. Hatta kablo üzerinde bulunan kontrol tuşlarından mute de işlevsel olarak çalışıyordu. Ardından acaba PC'de bir sıkıntı olabilir mi diyerek başka bir kulaklık denedim. Bildiğimiz on liralık bir mikrofonlu kulak içi kulaklık taktım. Onun da mikrofonu çalışmıyordu. Aygıt yöneticisinden kontrol ettiğimde herhangi bir headset takılmış olarak göstermiyor. Realtek'in yazılımını kaldırıp tekrar yükledim, gizli donanımları göster deyip hepsinin sürücülerinin de güncel olduğuna emin oldum. Yine de bana mısın demedi.
Eki Görüntüle 300314

Bunun yanında headseti taktığımda Realtek'in yazılımı devreye giriyor ama sadece kulaklık ve hoparlör seçenekleri çıkıyor. Her ikisini seçtiğim durumlarda da mikrofon ne görünür oluyor ne de çalışıyor.

Şimdi sorum şu; laptop neden headset olarak görmüyor? Bu mikrofonu nasıl çalışır hale getirebiliriz? Nerede hata yapıyorum? Şimdiden çok teşekkür ederim. Hayırlı ramazanlar, iyi günler.

Aynı sorun bende de var kulaklığın veya bilgisayar USB portalının hassasiyeti bozulmuş olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı