Windows 10 Linux Mint Açılış Ekranı Sorunu

RedHair

Hectopat
Yer
GrandLine!
Daha fazla  
Windows 10 yüklü bilgisayarıma bir de Linux mint kurdum ancak bilgisayar direk windows üzerinden açılıyor. İşletim sistemi seçme ekranı gelmesi gerekmez miydi ? Ya da gelmesi için ne yapabilirim. Ek olarak linux kullanırken Windows'a yada windows kullanırken Linux'a nasıl geçiş yapabilirim?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Grub 'un kurulumunda bir sıkıntı olmuş olabilir ya da Mint hiç kurulmamış olabilir. Windows üzerinden disk yönetimine girip Mint 'un yüklü olup olmadığını kontrol eder misiniz .

Not: Uzun zamandır bilgisayara erişimim yok o yüzden windows üzerinden linuxun görülüp görülmediğini hatirlamiyorum. Araştırırsanız sevinirim.

Arkadaşlar yazım hatasından ceza almışım kusura bakmayın.

Uefi kurulum yapildiysa boot ekraninda secenek olmasi lazim.

Uefi kurulum yapıldı. Boot ekranında seçenekler var. Bilgisayar açıldığında f9 tuşu ile windows yada linux tercihlerini yapabiliyorum. F9 tuşuna basmadan bilgisayar açılışında sistem tercihi için resimdeki gibi ekran gelmesini istiyorum.
Ekran Görüntüsü (5).png

Grub 'un kurulumunda bir sıkıntı olmuş olabilir ya da Mint hiç kurulmamış olabilir. Windows üzerinden disk yönetimine girip Mint 'un yüklü olup olmadığını kontrol eder misiniz .

Linux mint başarılı bir şekilde kuruldu. Sıkıntı yok yani. Boot seçeneklerinden istediğim tercihi yapabiliyorum. Olmasını istediğim şey ise sistem başlangıcında otomatik olarak tercih sunması.

Bu işlem için EasyBCD programını kullanılıyor. Programı kurdum ama linux butonundaki tercihler pasif yani işlem yapılmıyor.

Ekran Alıntısı.PNG

Yardımlarınız bekliyorum.

Zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar çözüm için hala beklemedeyim.

Yok mu bunun bir çözümü değerli technopad üyeleri!?

BİR KONU DAHA ÇÖZÜMSÜZ KALDI YAZIK.

Linux'u imha ettim. Sadece bu sorun sebebiyle değil. Linux Mint de wifi sorunu var. Sinyal çok zayıf hatta modemin bulunduğu odanın dışında modemi bile görmüyor. İki yıl önce de linux'u deneme öğrenme amaçlı kurmuştum o zaman da aynı wifi problemi vardı.Makinayı değiştirdim yine aynı sorun:)

Ayrıca benim gibi dual boot yaparak windows'un yanına linux kurup sorun yaşayanlar, linux'u kaldırınca GRUB loader' i kaldırma da sıkıntı yaşıyorlar. Bende aynı sorunu yaşadım. Linux'u kaldırdım ama GRUB loader BIOS ve BOOT ekranında yerini hala koruyordu. Kısacası REZİLLİK.

Linux'u kaldırdıktan sonra GRUB'u kaldırmak için buyrun ( Kesin Çözüm )

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

UYARI : HP laptop kullanıp Linux Mint yüklemek isteyen arkadaşlar kurmadan önce bir kaç defa daha düşünün, başınız ağrımasın sonra.

Muhtemelen bu yanıttan sonra yine yazım kuralları ihlalinden ceza alacağım. Moderatörler ceza kesmek için tetikte bekliyor zaten.

Uefi kurulum yapıldı. Boot ekranında seçenekler var. Bilgisayar açıldığında f9 tuşu ile windows yada linux tercihlerini yapabiliyorum. F9 tuşuna basmadan bilgisayar açılışında sistem tercihi için resimdeki gibi ekran gelmesini istiyorum.

Bahsettiğin akrandan işletim sistemi gösterim ayarlarını değiştirebiliyor olman lazım. Ona belli bir süre atayıp fotoğraftaki gibi seçim ekranında tutabilirsin. Bu olay Windows 10'da böyle sanırım Windows 7'de falan direk seçenek sunuyordu hangisi başlatılsın diye.

Bahsettiğin sorunlar hemen her Linux dağıtımında olabiliyor. Driver arayıp kurman lazım. Onlar da biraz karışık işler. Uğraşmayacak adam için zor oluyor. Ben defalarca Linux kurup, bıkıp, Windows'a dönmüşümdür. :LOL:

GRUB Loader'da EasyBCD üzerinden siliniyor diye hatırlıyorum. Bir kere başıma gelmişti. Bilgin olsun diye yazıyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı