Windows 10 ile Linux Mint DualBoot Boot Ekranı Oluşturma

Arif YILMAZ

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar araştırdım baya ve konuyu öyle açmaya karar verdim. Bilgisayarıma SSD aldım ve ona windows diğer hdde de linux mint kurdum. Açılışta seçenekler olsun bi boot ekranı oluşturayım dedim. Az araştırma yaptıktan sonra EasyBCD diye bir proğram buldum. Ama linux sekmesinden seçemiyorum yani bir boot ekranı oluşturamıyorum. Sorunum tam anlamıyla ekteki fotoğrafta arkadaşlar.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    43,6 KB · Görüntüleme: 349
BIOS'tan HDD'yi birinci sıraya aldığınızda Linux Mint kurduğunuz çin GRUB ekranı gelmeli. Buradan ister Windows istersenizde SSD'deki Windows'u seçebiliyor olmanız lazım. Eğer gelmiyor ise Linux Mint'e GRUB Customizer indirip grub ayalarını ayarlamalısın. Windows Loader ile nasıl yapılacağı hakkında bir fikrim yok açıkçası.

BIOS'tan HDD'yi birinci sıraya aldığınızda Linux Mint kurduğunuz çin GRUB ekranı gelmeli. Buradan ister Windows istersenizde SSD'deki Windows'u seçebiliyor olmanız lazım. Eğer gelmiyor ise Linux Mint'e GRUB Customizer indirip grub ayalarını ayarlamalısın. Windows Loader ile nasıl yapılacağı hakkında bir fikrim yok açıkçası.
İşte grub herhalde ssdye kurulmuş. Dediğiniz uygulamayı bir şekilde indirdim. fakat nasıl kullanacağımı ne yapacağımı bilemedim. Grubu farklı bir yere taşıyamıyor muyuz veya silemiyor muyuz. Benim maksadım direk Windows 10 birde linux mint yazsın istediğime tıkladığımda açılsın. Amacım bunu yapmaktı her şeyi yaptım ama EasyBCD uygulamasında böyle bir hata aldım.

Kod:
sudo fdisk -l
Örneğimizde, bu alanın /dev/sda5 olduğunu kabul edelim.

Bölümümüzü sisteme bağlayalım:

Kod:
sudo mount /dev/sda5 /mnt
Diğer bölümleri de sisteme ekleyelim:

Kod:
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys /mnt/sys
Chroot ile kök dizinimizi değiştirelim:

Kod:
sudo chroot /mnt
Artık grub2'mizi tekrar mbr üzerine yazabiliriz:

Kod:
grub-install /dev/sda
Yazılıp yazılmadığını kontrol edin:

Kod:
grub-install --recheck /dev/sda
Şayet hata vermediyse, işlem tamamdır.

Control+D tuşu ile chroot uygulamasından çıkıyoruz. Sırasıyla aşağıdaki komutları vererek sistemi yeniden başlatabilirsiniz:

Kod:
sudo umount /mnt/dev/pts
sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt/proc
sudo umount /mnt/sys
sudo umount /mnt
sudo reboot

Olmazsa şurada konu açın : Kurulum Öncesi ve Sonrası .

Verdiğim le değiştirmen lazımdı ? Yapabildin mi ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı