Linux Mint Windows 10 Dual Boot Sorunu

Aryalore

Kilopat
Makaleler
1
Windows 10 Enterprise 64 Bit kullanıyorum. Linux Mint işletim sistemimi görmüyor.
Dual Boot yapamıyorum. Yardımcı olur musunuz?
Screenshot from 2016-02-24 15:15:01.png

Başka bir şey seçeneği ile kurulum yapmazsanız yanına kuracağını söylese bile işletim sisteminizi silip diske sadece kendini kuruyor. Windows'dayken Mint için alan açın ve başka bir sey seçeneğiyle ilerleyin, kuracağınız alanı seçerek ext4 biçiminde biçimlendirin. Kök dizin olarak / seçeneğini seçin ve doğru bölümü seçtiğinizden emin olarak kuruluma devam edin.

Dual bios ayarını yaparız kurulum bittikten sonra. Siz en alttaki seçeneği seçin.
Ayrıca bana bilgisayarınız da kaç adet disk takılı ve kaç diske ayırdınız bunu belirtin.
Linux mint için farklı bir disk alanı ayırdınız mı?
Bu sorularla birlikte buraya "Başka bir şey" yazısıyla ilerleyip ekran görüntüsünü koyun.
Disklerin olduğu alanları görmem lazım çubuğu alta kaydırıp 2 tane ekran görüntüsü koyabilirsiniz.

Dual bios ayarını yaparız kurulum bittikten sonra. Siz en alttaki seçeneği seçin.
Ayrıca bana bilgisayarınız da kaç adet disk takılı ve kaç diske ayırdınız bunu belirtin.
Linux mint için farklı bir disk alanı ayırdınız mı?
Bu sorularla birlikte buraya "Başka bir şey" yazısıyla ilerleyip ekran görüntüsünü koyun.
Disklerin olduğu alanları görmem lazım çubuğu alta kaydırıp 2 tane ekran görüntüsü koyabilirsiniz.
1 adet 500 gb harddiskim var fakat mint için ayrı bir disk alanı ayırmadım. Ayırmak için format atmak mı gerekli?

İçinde Windows 10 kurulumu? Hem W10 hem de Linux mint mi kullanacaksın? Kaç GB ram var bilgisayarınız da? (Swap alanı için soruyorum)
Normal de size yetecek kadar alanı bölüp o diske Linux kurmanız daha mantıklı olacak. Ama yok tek başına Linux mint kullanacağım derseniz ona göre yönlendirelim sizi.

İçinde Windows 10 kurulumu? Hem W10 hem de Linux mint mi kullanacaksın? Kaç GB ram var bilgisayarınız da? (Swap alanı için soruyorum)
Normal de size yetecek kadar alanı bölüp o diske Linux kurmanız daha mantıklı olacak. Ama yok tek başına Linux mint kullanacağım derseniz ona göre yönlendirelim sizi.
Hem W10 hemde Mint kullanacağım. 4 GB RAM bulunmakta. Mint için kaç GB bölmem gerekli? Ayrıca nasıl bölebilirim? Şuan diskimin 160 GB'ı dolu.

Bilgisayarım'a sağ tıklayın yönet kısmına gelin. Orada depolama adı altın da disk yönetimi yazıyor.
Disk yönetimine sağ tıklayıp birimi küçült diyip Linux'a ne kadar alan ayırmak istiyorsanız o kadar alan ayırın.
Eğer sırf heves için kuruyorsanız benim gibi 10 GB ile 20 GB arası ayırabilirsiniz.
10 GB istiyorsanız orada ki boyuta 10240 yazın. 20 GB ise 20480 yazın ve yönergeleri takip edin.
Disk yöneticisinde 1 tane ayırdığın disk görünecek sağ tıklayıp yeni basit birim oluşturun hepsi bu kadar.

Bilgisayarım'a sağ tıklayın yönet kısmına gelin. Orada depolama adı altın da disk yönetimi yazıyor.
Disk yönetimine sağ tıklayıp birimi küçült diyip Linux'a ne kadar alan ayırmak istiyorsanız o kadar alan ayırın.
Eğer sırf heves için kuruyorsanız benim gibi 10 GB ile 20 GB arası ayırabilirsiniz.
10 GB istiyorsanız orada ki boyuta 10240 yazın. 20 GB ise 20480 yazın ve yönergeleri takip edin.
Disk yöneticisinde 1 tane ayırdığın disk görünecek sağ tıklayıp yeni basit birim oluşturun hepsi bu kadar.
Evet, dediklerinizi yaptim. Burada 20 GB'lik sda2 bolumunu sececegim galiba. Yinede size sormak istedim.
Birde su onyukleyici kurulacak aygit nedir ve orada Mint icin ayirdigim bolumu mu secmeliyim?
Screenshot from 2016-02-24 18:18:47.png

Windows 10 ve Linux Mint dual boot yapmayı başardım. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı