Rehber Windows 10 Live Yapımı

Old User

Hectopat
Windows XP zamanında BartPE duyanlarınız olmuştur. BartPE bir live XP hazırlamaya yarıyordu. O zamanlar internetten masaüstü sistemi bulunun çok daha iyi bir Windows XP Live CD bulmuştuk. Tek hatırladığım masaüstü geldikten sonra açılıp kapanan bir uygulama penceresinde XPE yazdığıydı. Bu BartPE + XPE sistemi ile hazırlanmıştı . Bende bu XPE'nin Windows 10 için bir versiyonu var mı diye internette biraz araştırma yaptım ve Win10XPE'ye ulaştım. Bu XPE o XPE midir bilemem ama bir Windows 10 Live hazırlamak için oldukça başarılı bir uygulama. Bugün Uygulama hakkında detaylara giremeyeceğim. Çünkü her bir detayı denemeyip anlamak için denemeler yapmak saatler sürüyor. Uygulamanın sitesindeki indirme sayıları oldukça düşük. Demek ki çok az kişi bu nimetten faydalanabilmiş. O yüzden detaylara girmeden yapımını anlatacağım. Öncelikle bu 3. parti bir program sayılır. Bu yüzden linkleri paylaşmak ile ilgili bir sıkıntı varsa linkler kaldırılıp yazılar bırakılabilir. linklerle ilgili bir sıkıntı olursa internetten Win10XPE yazarak aratıp bulunabilir. Yapıma geçelim.

Win10XPE yazan linki indireceksiniz. Win10PESE olanı değil.

Win10XPE indirelim. Windows 10 ISO dosyasını indirelim. Windows 10 ISO dosyamızı çıkaralım. Program install.esd dosyası destekli değil. O Yüzden install.esd dosyamızı install.wim dosyasına çevirmemiz gerekiyor. Program şuan Windows 10 sürüm 1903 destekli görünüyor. Instal.esd dosyasını install.win dosyasına çevirmenin bir kaç yolu var. CMD komut sistemini yönetici olarak çalıştırın. CD bir boşluk install.esd dosyanızın bulunduğu kaynak klasörünün yolunu yazıp enter deyin.

Örnek: cd C:\Users\Tele\Desktop\Windows 10_1903_X86-64\x64\sources

Peşine şu komutu verin: dism /export-image /SourceImageFile:install.esd /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:install.wim /Compress:max /CheckIntegrity

İşlem bittikten sonra şu 3 komutu sırasıyla verin.

dism /export-image /SourceImageFile:install.esd /SourceIndex:2 /DestinationImageFile:install.wim /Compress:max /CheckIntegrity
dism /export-image /SourceImageFile:install.esd /SourceIndex:3 /DestinationImageFile:install.wim /Compress:max /CheckIntegrity
dism /export-image /SourceImageFile:install.esd /SourceIndex:4 /DestinationImageFile:install.wim /Compress:max /CheckIntegrity

Install.esd to Install.wim.PNG

İşlem tamamlandığında kaynak dosyanızın içindeki insatll.esd dosyanızın yanında artık bir install.wim dosyası oluşacak. Install.esd dosyasını install.wim dosyasına çevirmek için NTLite da kullanabilirsiniz.

Install.esd to Install.wim NTLite.PNG

NTLite indirme linki: Download – NTLite

Win10XPE programını açın ve Windows 10 ISO'nuzu çıkarttığınız kaynağını seçin. Eğer Windows 10 kaynağınız hem X86 hem de X64 sürümünü içeriyorsa bu sürümlerin bulunduğu X86 veya X64 klasörünü kaynak olarak gösterin.

Örnek: C:\Users\Tele\Desktop\Windows 10_1903_X86-64\x64
C:\Users\Tele\Desktop\Windows 10_1903_X86-64\x86

Kaynak.PNG
Sisteminizin sürücüleri etegre etmek için sol menüdeki build Core altındaki bütün seçenekleri kaldırın ve sağ üst köşeden yürüt diyerek işlemin tamamlanmasını bekleyin. Artık sistemimizin sürücülerini entegre etmeye geçebiliriz.

Build Core.PNG

Integrate Drivers seçeneğini işaretleyip Export diyelim. İmlem bittikten sonra açılan Win10XPE\Custom\x64\ExportDrivers klasöründeki tüm dosyaları Win10XPE\Custom\x64\Drivers klasörüne taşıyın. Eklemek istediğiniz başka sürücüler varsa yine bu klasöre ekleyin. İşlem bittikten sonra sağ alt tarafta bulunan Export seçeneğinin solundaki play tuşuna basın ve işlemin bitmesini bekleyin. Artık sürücüleriniz isteme entegre edildi.

Export.PNG

Artık eklemek istediğimiz bütün programları ve seçenekleri sol taraftan seçebilirsiniz. istediğiniz bütün ayarları yapılandırın ve sağ üst köşeden Play tuşuna basıp ISO'nuzu oluşturabilirsiniz. ISO'nuzu Rufus ile yazdırıp Windows 10 Live'ın tadını çıkarın.

Win10XPE.PNG

Windows 10 Live'da ağa bağlanabilmeniz için oturum açılırken Switch to Admin seçeneğine Yes deyin. Yoksa internete bağlansanız bile ağa giremezsiniz. Eğer Windows 10 Live'ın yanında entegre olarak gelen programlar dışında bir program kullanmak isterseniz kurup kullanabilirsiniz. Şimdilik program hakkında daha fazla detay veremeyeceğim. Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. Programı kullandıkça detayları çözeceksinizdir.

Windows 10 Live'dan bazı görseller.

Windows 10 Live.png

Windows 10 Live 2.png

Bugün detaylara giremedim. Çünkü kullandığım bilgisayar Pentium 2117U 1.8 GHz CPU ve ortalama saniyede 100 MB yazan bir SSD. Bu yüzden program üstünde denemeler yapmak çok uzun sürüyor. Bu yüzden üzerinde yeteri kadar çalışma yapamadım. Üstelik rehber hazırlamak saatler sürüyor ve ne kadar çok detay verirsek ona göre süre günlere kadar uzayabiliyor. İlerleyen günlerde Windows 10 Live'a nasıl program entegre edileceği ve Windows 10 Live'ın Windows 10 kurulum ISO'suna çoklu boot olarak nasıl eklenebileceği üzerine çalışmalar yürüteceğim.

Selamün aleyküm ntlite uzmanı arkadaşımız var mı Windows ISO proje yapmayı düşünüyorum nasıl yapacağım bilemiyorum.
Emek harcamak istiyorum formlarda paylaşmak istiyorum.

Selamün aleyküm ntlite uzmanı arkadaşımız var mı Windows ISO proje yapmayı düşünüyorum nasıl yapacağım bilemiyorum.
Emek harcamak istiyorum formlarda paylaşmak istiyorum.
NTLite ücretli bir program. Ücretsiz sürümü neredeyse hiçbir işe yaramıyor. Ücretli sürümünde de yeteri kadar özellik bulunmuyor. Eğer bir ISO yapacaksan Dism++ denemelisin. Hem ücretsiz hem de yeteri kadar özellik bulunuyor. Programı kullandıkça özelliklerini keşfedeceksin.

Burada ayfalar dolusu bunu anlatamam. Sadece kısa bir özet geçebilirim. Programı bilmeniz gerekmez. Programı kurcalamanız yeterli. Windows ISO dosyasını bir yola çıkarın. Örnek: C:\Windows2004\. Dism++ açın ve dosya menüsünden kalıbı tak seçeneğini seçin. Üstteki gözat seçeneğinden install.win/esd dosyasın seçin. Alttaki gözat seçeneğinden install.wim/esd dosyasının ayıklanacağı yolu seçin. Örnek C:\WindowsPro\. Ayıklama işlemi bittikten sonra oturumu aç seçeneğini seçin. İstediğiniz işlemleri yaptıktan sonra dosya menüsünden kalıbı faklı kaydet seçeneğini seçip install.wim/esd dosyasını yeniden oluşturun. Programda ISO oluşturma seçeneği vardır. Anlatacaklarım bunlarla sınırlıdır. Gerisi size kalmış.

Geri
Yukarı