Windows 10 LTSB vs LTSC

LTSB (Long Term Service Branch) kanalı, LTSC (Long Term Service Channel) kanalının eski adıdır.

Microsoft'un bunu söylediği linki:
Windows 10 Enterprise LTSC overview - What's new in Windows.

Yani ikisi de aynı, ama LTSC daha yenisi gibi düşünün.

LTSB eski olduğundan bir tık daha az RAM harcıyor olabilir 🤔 . Sürücü versiyonunuz belki Windows 10 versiyon 1607'yi (LTSB 2016'nın eşdeğeri) desteklemiyor olabilir (sürücü DCH yapıya sahipse; DCH sürücüler bildiğim kadarıyla versiyon 1803 ve sonrasında destekleniyor.). LTSC'nin ilk Windows 10 eşdeğer versiyonu versiyon 1809'dur ve 1809'da DCH sürücüleri için destek sunuyor.

Son düzenleme:
Ramleriniz taşmıyorsa %50 kullanmasının bir sakıncası yok. Günlük işlerinizi %100 RAM aşımı yaşamadan hallediyorsanız sıkıntısızdır.

Nette sörf yaparken %75'i buluyor RAM tüketimi.

LTSB zaten çok düşük RAM kullanır. 4 GB RAM'in eğer Search, Defender ve Update kapatıldıysa 1 GB'ını kullanır.

RAM kullanımını azaltmak için dediğim şeyleri kapatın, LTSC'de de sorun çözülür. Güncelleme kurarsanız sistem şişip yavaşlar. Haberiniz olsun.

Sistem kurunca ilk yaptığım şeyler söyledikleriniz zaten harici olarak bir RAM temizleme uygulaması kullanmalı mıyım kararsızım açıkçası.

Nette sörf yaparken %75'i buluyor RAM tüketimi.

Sistem kurunca ilk yaptığım şeyler söyledikleriniz zaten harici olarak bir RAM temizleme uygulaması kullanmalı mıyım kararsızım açıkçası.

LTSC daha fazla yiyor RAM'i de bu kadar yemesi bana da fazla geldi. Yiyen uygulamalar ne?

LTSC daha fazla yiyor RAM'i de bu kadar yemesi bana da fazla geldi. Yiyen uygulamalar ne?

LTSC ve Home aynı ayarda RAM tüketiyor PC'de LTSB bellek kullanımı %22'idi keşke ekran görüntüsü alsaydım ama grafik kartı sürücüsü kurulmayınca format attım LTSC'ye.

Size Görev Yöneticisi'nden bir görüntü atmak istiyorum gün içinde bir değerlendirirsiniz.

LTSC ve Home aynı ayarda RAM tüketiyor PC'de LTSB bellek kullanımı %22'idi keşke ekran görüntüsü alsaydım ama grafik kartı sürücüsü kurulmayınca format attım LTSC'ye.

Bir LTSB'li 4 GB RAM laptop var bende de, RAM kullanımına aşinayım. Windows 11'li 16 GB RAM laptop da var. Fark bariz. :D Windows 10 Home ya da Pro hiç kullanmadım, o kısmı kestiremem.

Size Görev Yöneticisi'nden bir görüntü atmak istiyorum gün içinde bir değerlendirirsiniz.

Beklerim.

1701427864379.png

Şu an anlık bu boştayken.

Verdiğiniz bilgeden ötürü teşekkür ederim.

Rica ederim hatta ek bilgi olsun. Windows default olarak Depolama biriminde 2 GB sanal bellek oluşturur. Ram taştığı zaman HDD yada SSD üzerinde oluşturduğu bu 2 GB'lık alanı ram olarak kullanmaya başlar. Hatta bu alanı çoğaltabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı