Windows 10 nasıl sıfırlanır?

Selam. Bilgisayarımdaki her şeyi sıfırlamak istiyorum. İlk günkü gibi olmasını nasıl sağlarım?
Öncelikle sıfırlamak için şu yolları izlemelisiniz; Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Kurtarma>Bu bilgisayarı sıfırla. Bu bir yöntem, daha eminim farklı farklı yollar vardır ancak en kısa ve kolay yolu budur diye düşünüyorum. Şifrenizi unuttuysanız veya oturum açamıyorsanız kilit ekranının sağ alt kısmından Kapama/Uyku/Yeniden başlatma seçeneklerinden, Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlatmayı seçin, ekran gelene kadar Shift'i bırakmayın. Mavili bir ekran gelince tam hatırlamıyorum ama orada da bir sıfırlama seçeneği olacak, devamını zaten bulursunuz. Ancak bir de format da var; format direk her şeyi temizler ilk günkü gibi yapar, sıfırlama ile farkları şunlardır;
Sıfırlamada disk tamamen temizlenmez, uzun sürer ve zahmetlidir,
Formatta disk tamamen temizlenir hiç bir şey kalmaz ve fazla zaman ile zahmet gerekmez. Format için; Windows 10'u İndirin adresinden Aracı indirme seçeneğini seçerek indirin ve kuruluma girin, orada seçenekler olacaktır, büyük ihtimalle kendisi sizi bilgisayarınıza göre ayarlayacaktır ama siz bir sorun olursa düzeltin(Tabi format atacağınız sistemde iseniz), bir USB'yi biçimlendirin ve formata hazır hale getirin, araçtan USB'ye kurma seçeneği ile devamını o getirecektir zaten siz bekleyin, kurulunca aracı kapatıp bilgisayarı yeniden başlatın, BİOS'un BOOT menüsüne girerek USB'nizi ilk sıraya getirin ve kaydedin, bilgisayar yeniden başlayacak ve format ekranı gelecektir gelmez ise biraz bekleyiniz yine gelmez ise ya dosyalarda yada USB'de bir sorun vardır. Kurulumda siz her şeyi ayarlarsınız zaten ancak bir disk seçim ekranı gelecek, orada tüm diskleri biçimlendirin ve silin, bir tane kalınca biçimlenip biçimlenmediğini kontrol edip, biçimleniyorsa biçimlendirin ve onu seçerek devam edin, dosyaları yükleme/kopyalama ekranı geldiğinde o her şeyi kendi yapacaktır zaten siz sadece bekleyin, kopyalama işlemi bittiğinde bilgisayar kendini yeniden başlatacaktır format ekranı gittiğinde USB'yi çıkarın ve her şey bu kadar, sadece kurulum kalıyor geriye.

Geri
Yukarı