Windows 10 neye göre kurulmalı?

meacun

Femtopat
Daha fazla  
Dostlar bende HDD'si patlamış eski bir PC var. Buna Kioxia Exceria 480 GB SSD aldım ve Windows 10 kurmam gerekiyor.
BIOS eski legacy ama aldığım Kioxia SSD GPT ise Rufus seçeneklerinde disk bölüm düzeni olarak MBR mi yoksa GPT mi seçmem gerekiyor? Yani BIOS'a göre mi diske göre mi ayarlayacağım ben bu Windows 10'u?
Ayrıca işletim sistemi olmadığı için PC'ye ulaşamıyorum, bu SSD'nin MBR mi GPT mi olduğunu bilen yazabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Disk bölüm düzenini seçerken elinizdeki diske göre değil bilgisayarınızın UEFI desteği olup olmadığına göre seçmelisiniz. Eski bir bilgisayar olduğundan tahminen UEFI desteği olmayacağı için USB'ye ISO yazdırırken disk bölüm düzenini MBR seçin.

Dostlar bende HDD'si patlamış eski bir PC var. Buna Kioxia Exceria 480 GB SSD aldım ve Windows 10 kurmam gerekiyor.
BIOS eski legacy ama aldığım Kioxia SSD GPT ise Rufus seçeneklerinde disk bölüm düzeni olarak MBR mi yoksa GPT mi seçmem gerekiyor? Yani BIOS'a göre mi diske göre mi ayarlayacağım ben bu Windows 10'u?
Ayrıca işletim sistemi olmadığı için PC'ye ulaşamıyorum, bu SSD'nin MBR mi GPT mi olduğunu bilen yazabilir mi?

Bunu anlamak için UEFI mi legacy mi? BIOS. "yazmışsın zaten MBR seçenecen." görmedim. D

UEFI ise GPT.
Legacy ise MBR.

Neden MBR legacy GPT ile uyumlu değil ondan.

Bios legacy ama şunu anlamam lazım. Mbr ve Gpt dediğimiz şeyler, diskleri daha kutusundan açılmadan birbirinden ayıran bir özellik mi, yoksa aynı olan disklere sonradan yüklenen şeyler mi? Yani Mbr bir disk sonradan Gpt olur mu?

BIOS legacy ama şunu anlamam lazım. MBR ve GPT dediğimiz şeyler, diskleri daha kutusundan açılmadan birbirinden ayıran bir özellik mi, yoksa aynı olan disklere sonradan yüklenen şeyler mi? Yani MBR bir disk sonradan GPT olur mu?

MBR ve GPT dedigimiz şey disk bölme şeyi MBR de 4, GPT de sınırsız. Disk bölebiliyorsun.

MBR disk GPT olur mu evet sonradan disk bölümü içermemesi lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı