Windows 10 OEM almak günah mı?

Arkadaşımız bir soru sormuş, yargılamak yerine cevap vermek gerekir.

20-30 liralara satılan lisans keylerinin yasal olmadığını söylüyor Microsoft. Bu keyler çalınarak elde edilmiş olabilir, yada aynı keyi birden fazla kişiye satıyor olabilirler. Bir süre sonra iptal olacak olabilir. Bu noktada günahtan ziyade kul hakkı konusu daha önemli bence. Yasal olmayan bir ürün kullanmak Müslüman'a yakışmayacağı gibi kul hakkı yemek hiç yakışmaz. İnsanların yüzlerce lira verip kullandığı Windows'u 20 lira verip kullanmak içinize sinmeyebilir. Eğer satın almadıysanız bu tarz sitelerden key satın almayın. Bu noktada yapmanız gereken Windows 10 deneme sürümü kullanmaya devam etmektir.

Çok fazla oem key hırsızlığı ve madeni yapılıyor hepsiburadada oem key satılıyor ama 250 tl yani birinin 800 birinin 20 olmasının imkanı yok microsoft türkiye ekibi bunun yasal olmadığını açıkladı zaten kendinizi kandırıyorsunuz eğer inanıyorsanız günah anlamında

Peki sizler orjinal Windows mu kullanıyorsunuz? Aramızdan kaç kişi Windows'u orjinal haliyle kullanıyor? Tabi sıfırdan alınmış Windows yüklü sistemlerden bahsetmiyorum.

Peki sizler orjinal Windows mu kullanıyorsunuz? Aramızdan kaç kişi Windows'u orjinal haliyle kullanıyor? Tabi sıfırdan alınmış Windows yüklü sistemlerden bahsetmiyorum.

İzninizle çok ufak bi hikaye anlatayım. Kendinizi Messi'nin yerine koyun. Şampiyonlar ligi finalinde Liverpool'a karşı oynuyorsunuz. Dakika 90+3 ve skor 1-1. Bir çalım, iki çalım derken herkesi geçtiniz. Kaleciyle karşı karşıyasınız. Topu şık bir aşırtma vuruşla ağlara yolladınız. Kupanın ellerinizde yükselmesi için saniyeler var. 80bin taraftar sevinçten çıldırıyor ve gol diye bağırıyor. Tam o anda yardımcı hakem bayrağını kaldırıyor ve ofsayt diyor. Gol geçersiz :)

Bu lisans keylerinin caiz olmadığını farkettiğimde her şey için çok geçti çünkü kendi bilgisayarıma almıştım. Ama o günden sonra kullandığım hiç bir bilgisayara korsan şekilde Windows yüklemedim,key satın almadım. Bir işi yanlış yapmanızı 80bin kişi bile doğru karşılasa ve sizi takdir etse de o iş Allah'ın rızası olmadan doğru olmuyor. Orijinal kullanmayanlar çok olsa bile doğrusu yasal olmayan ürün kullanmamaktır.

Zamanında ne masaüstü ev PC'lerinde peynir ekmek gibi korsan XP'ler yıllarca kullanıldı. Diğer işletim sistemleri de aynı şekilde. İnternet Cafelerde de durum böyleydi. Ayrıntılara fazla takılı kaldıkça yaşamaktan aldığınız zevk azalır bana göre.

İzninizle çok ufak bi hikaye anlatayım. Kendinizi Messi'nin yerine koyun. Şampiyonlar ligi finalinde Liverpool'a karşı oynuyorsunuz. Dakika 90+3 ve skor 1-1. Bir çalım, iki çalım derken herkesi geçtiniz. Kaleciyle karşı karşıyasınız. Topu şık bir aşırtma vuruşla ağlara yolladınız. Kupanın ellerinizde yükselmesi için saniyeler var. 80bin taraftar sevinçten çıldırıyor ve gol diye bağırıyor. Tam o anda yardımcı hakem bayrağını kaldırıyor ve ofsayt diyor. Gol geçersiz :)

Bu lisans keylerinin caiz olmadığını farkettiğimde her şey için çok geçti çünkü kendi bilgisayarıma almıştım. Ama o günden sonra kullandığım hiç bir bilgisayara korsan şekilde Windows yüklemedim,key satın almadım. Bir işi yanlış yapmanızı 80bin kişi bile doğru karşılasa ve sizi takdir etse de o iş Allah'ın rızası olmadan doğru olmuyor. Orijinal kullanmayanlar çok olsa bile doğrusu yasal olmayan ürün kullanmamaktır.
Evet haklısınız çok doğru. Fakat ülkemizde yazılım algısı bileşen kadar somut değil. Olsa zaten fiyatlar böyle olmaz herkes alırdı. Ben şahsen 800 TL vermem, veremem. Bence de kul hakkı. Bunu sadece Windows'ta da yapmıyoruz. Yaşım büyüdüğü için artık oyunları orjinal, parasıyla alıyorum. Ama ben basit bir kullanıcıyım. 800 TL 7 yıl aradan sonra toplayacağım sisteme mi vereyim, Windows'a mı? Daha geride "temel ihtiyaç" adına para vermem gereken onca şey varken...

Windows 10 OEM almak günah mı?
Adamlara 800TL vereceğimize 20TL falan veriyoruz.
(Bir işletim sistemi neden 800TL olur be kardeşim)

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı

*Şimdi işgüzar modlardan biri gelir ve "off topic" diye bana ceza yazar. Aslında çoğu zaman en doğru cevabı verdiğimi bilmesi için 20 yıl daha yaşayıp tecrübe kazanması gerektiğini bilmez.
**Sahibi olduğum 20'den fazla bilgisayar var hepsinin içindeki yazılımlar yasaldır.

Son düzenleme:
Evimde bir sürü Windows ve Microsoft kutusu var 5 bilgisayarımın hepsinde orijinal Windows kullandım bunun mazereti yok ya da bunu yaptığım için aptal 20 TL'ye Windows aldınız diye zeki değilsiniz
Bunu türkiye yada fiyatlar olarak değil lütfen arkadaşın sorusu günah açısından kontrol edin

Yeni konular

Geri
Yukarı