Windows 10 OEM key 11'de çalışmıyor

r.a.n.g.e.r

Hectopat
Bir önceki bilgisayarımı aldığım zaman Windows 10 Home OEM key almıştım Vatan Bilgisayar'dan fakat şu an yeni bilgisayarımda 11 Pro var ve aktif edemiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Bundan 2 yıl önce laptopa Windows 10 Pro MAK key almıştım. Windows 11'e geçince Retail olarak görünmeye başlamıştı. Size katılıyorum.

Windows 7'den 8.1 veya 10'a geçişte olduğu gibi, her anahtar yeni sürüme dönüştürülüyor. Zaten genel key satanlar böyle yapıyor. Mesela Sağlam ve Jet lisans size Windows 7 anahtarı veriyor aslında. Siz 10 bir bilgisayara çakınca anahtarı tak diye anakarta veya hesaba 10 diye işleniyor. Ama MAK tek seferlik. Şu an Retail diye gözükme sebebi, ya bug olmuştur, ya da anahtarınız generic key olarak gözüküyordur artık. Tabii bu arada şunu da belirtmek lazım, MAK ve volume lisanslar sistemi bir sunucuya bağlar. O sunucuya kim bilir ne veriler yolluyorsunuz...

Dostum Windows 10 key, Windows 11'de etkinleşmez. İkisi farklı işletim sistemi çünkü.

Windows 10, 11'e ücretsiz yükseltme sağlıyor. Farklı sürümler diye bir şey yok. Burada arkadaşın anahtarının olmama sebebi anahtarın OEM olup farklı bilgisayarda olması. Yeni bilgisayarına aktaramıyor çünkü anahtar diğer sistemin anakartına gömülü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Retail lisans da öyle taşınmıyor. Eski bilgisayardan Windows'u siliyorsunuz. Microsoft hesap sayfasından da o cihazı kaldırıyorsunuz. Diğer cihaza hesabınızı girip aktifleştiriyorsunuz.

@ÇAĞATAY TORUN hocam anlatınca hatırladım. Windows 10 ( 1709 diye hatırlıyorum) kullanırken anakart değiştirmek zorunda kalmıştım. Bu yöntemi kullanmıştım.

@ÇAĞATAY TORUN hocam anlatınca hatırladım. Windows 10 ( 1709 diye hatırlıyorum) kullanırken anakart değiştirmek zorunda kalmıştım. Bu yöntemi kullanmıştım.
Yalnız yukarıda aklı havada bir arkadaş ikisi farklı sürümler anahtar olmaz demiş :D. Bir de ego yapıp bu kadar şeyi düşünemiyor musunuz yazmış. Ücretsiz yükseltme diye bir şey hiç duymadı herhalde...

Hocam sen ne anlatıyorsun Windows 7 key bile Windows 11 etkinleştirir.
Aslında, Windows 7 key 11'i etkinleştirmeyebilir yakında. Şuan hala ücretsiz yükseltme devam ediyor. Windows 7 keyler, Windows 10 yıldönümü güncellemesi ile yükseltiliyordu. Bu olay ücretsiz win 11 yükseltmesinde de geldiği için şuan çalışıyor. Ücretsiz yükseltme gidince çalışmayabilir diyorlar. Kesin bilgi yok. Ama NT mimarileri aynı yani olur büyük ihtimalle.

Yalnız yukarıda aklı havada bir arkadaş ikisi farklı sürümler anahtar olmaz demiş :D. Bir de ego yapıp bu kadar şeyi düşünemiyor musunuz yazmış. Ücretsiz yükseltme diye bir şey hiç duymadı herhalde...

Aslında, Windows 7 key 11'i etkinleştirmeyebilir yakında. Şuan hala ücretsiz yükseltme devam ediyor. Windows 7 keyler, Windows 10 yıldönümü güncellemesi ile yükseltiliyordu. Bu olay ücretsiz win 11 yükseltmesinde de geldiği için şuan çalışıyor. Ücretsiz yükseltme gidince çalışmayabilir diyorlar. Kesin bilgi yok. Ama NT mimarileri aynı yani olur büyük ihtimalle.
Dostum Bundan mı almam gerekiyor?

Dostum Bundan mı almam gerekiyor?
Bunu değil de, Home versiyonunu alabilirsin. Aynı Home lisans key yazacak. Bu arada Windows 10 olanını da alabilirsin. Şuan Windows 10 anahtarı 11 de de çalışıyor. Home al ama. Bilgisayarı formatlamayı düşünüyorsan. Düşünmüyorsan zorunlu Pro alacan. Home'u bu kadar üsteleme sebebim şu, oyun ve ev kullanımı için Pro çok ağır. Gereksiz iş servisleri de var içinde. Ondan yani.

Bunu değil de, Home versiyonunu alabilirsin. Aynı Home lisans key yazacak. Bu arada Windows 10 olanını da alabilirsin. Şuan Windows 10 anahtarı 11 de de çalışıyor. Home al ama. Bilgisayarı formatlamayı düşünüyorsan. Düşünmüyorsan zorunlu Pro alacan. Home'u bu kadar üsteleme sebebim şu, oyun ve ev kullanımı için Pro çok ağır. Gereksiz iş servisleri de var içinde. Ondan yani.
Valla ne yalan söyliyim üşendim :D

Pro korkulacak bir sürüm değil. Daha fazla servisi elbette var ama oyun falan açıldığında zaten RAM oraya aktarılır. Pek çok kullanıcısı var.

Yeni konular

Geri
Yukarı